top of page

5 Farklı Masaj Terapisi ve Faydaları


5-Farklı-Masaj-Terapisi-ve-Faydaları

Hangi masaj tekniğinin neye, nelere iyi geldiğini biliyor musunuz? İyi bir masaj seansına ihtiyacınız varsa hemen yazımızın devamını okuyun ve seçiminizi yapın.


Masaj terapilerinin, yani dokunarak iyileştirme yöntemlerinin, tekniklerinin kökeni antik çağlara kadar uzanmaktadır. Pek çok farklı kültür modern tıbbın gelişmesinden de çok önce, bu doğal iyileştirme metodlarından yararlanıyordu. Özellikle de Uzak Doğu medeniyetlerinde çok türlü masaj teknikleri ortaya çıkartmıştır.


Genel olarak masaj uygulamasının yararları arasında, stres azaltıcı etkisini ve derinlemesine rahatlatma sağlamasını sayabiliriz. Bütün bu yararlar antik kültürlerden bugüne kadar gelmiş masaj tekniklerini günümüzde de çok popüler kılmaktadır. Masoz.net bu masaj tekniklerini günümüz için özel tasarlanan terapiler ile birleştirerek sizlere sunuyor. Siz de uzun zamandır iyi bir masaj seansına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız çeşitli masaj tekniklerini ve onların yararlarını daha yakından tanıyarak seçiminizi yapabilirsiniz.


Shiatsu Masajı


Japonca’da parmak basıncı anlamını taşıyan Shiatsu’nun kökü geleneksel Çin tıbbına kadar uzanıyor. Shiatsu masajı uygulamasında yağ ya da losyon kullanılmıyor bu sebeple de masaj çoğunlukla giysiler üstünden uygulanıyor. Shiatsu vücudun enerji noktalarına el, parmak ve dirsekler ile ritmik şekilde baskı yapılarak uygulanıyor.


Shiatsu masajı uygulamasının yararları arasında vücudun enerji akışını iyileştirmesi bulunuyor. Bunun yanı sıra kas dokusunun esnekliğini arttırmaya ve ağrıların azalmasına da katkı da bulunuyor. Migren, iştahsızlık, uykusuzluk gibi, genelde stresten kaynaklanan problemler yaşıyorsanız Shiatsu masajı tam size göre.


Bali Masajı


Bali masajı, isminden de anlaşılacağı gibi Endonezya’nın Bali bölgesinde, geliştirilmiş olan bir teknik. Bu masaj çeşidi vücudu hem dinlendiriyor hem de iyileştiriyor. Bali masaj uygulamasında dokular derinlemesine ovularak lenf sistemlerine kan akışı da sağlanıyor, böylece vücudunuz atıklardan temizleniyor.Bali masajı, diğer masaj uygulamalarından farklı olarak ayaklardan başlanarak uygulanıyor. Bunun nedeni ise büyün vücudu etkileyen sinirlerin ayaklarda bulunuyor olması. Esansiyel yağlar kullanılarak uygulanan bu masaj, kan akışını düzenleyerek sizi kronik yorgunluktan kurtarmayı da hedefliyor.


Thai Masajı


Diğer masaj uygulamalarının aksine Thai masaj uygulamasında hareketsiz bir şekilde uzanılmıyor, bu masaj pasif yoga ve esneme hareketleriyle baskı tekniği kullanılarak uygulanıyor. Diğer bir deyiş ile bu masaj tekniği sizin yapmadığınız bir çeşit yoga aslında.


Terapist masaj boyunca sizi çeşitli duruşlara sokmak adına hareket ettirip, esnetiyor. Thai masajı uygulamasının gücü rahatlatıcı etkisinden çok iyileştirici bir etkiye sahip olmasıdır. Gerilimi, sırt ağrılarını azaltıyor, esnekliği, hareketliliği ve canlılığı da arttırıyor. Üstelik Thai masajı düzenli bir şekilde uygulandığında, tıpkı yoga gibi, kaslarınızın işlevsellik kazanmasını sağlıyor.


Sıcak Taş Masajı


Sıcak taş masajı uygulamasında vücudunuza ısıtılmış volkanik taşlar yerleştirilir. Bu pürüzsüz yüzeyli sıcak olan taşlar vücudunuzun gergin kaslarını açar, böylelikle terapistin dokunuşları bu alanlara daha hızlı erişebilir. Aynı zamanda solunumunuzu ve kalp atışlarınızı hızlandırarak vücudunuza enerji desteği de sağlamış oluyor.


Refleksoloji Masajı


Refleksoloji masaj uygulamasının kökeni antik medeniyetlere dayanmaktadır. Uzak doğu tıbbının vazgeçilmez olan terapilerinden birisi olan refleksoloji sadece ayaklara uygulanan bir masaj çeşididir. Ayakta her bir noktanın vücuttaki bir organa veya dokuya bağlı olduğu anlayışı ile bu noktalara baskı yapılarak uygulanan bu masaj, sizi hem stresten arındıran hem de dinlendiren bir uygulamadır. Dolaşım sisteminizi iyileştirmesi ve uykusuzluğu da azaltması gibi yararları da bulunuyor. Özellikle bütün gün ayakta duruyorsanız bu sizin için ideal bir masaj çeşididir.


bottom of page