top of page

Bali Masajı Nedir?


Bali Masajı

Bali Masajı Nedir?


Bali masajı diğer bir ismiyle Endonezya Masajı olarak da bilinir. Bali de geliştirilen bu masaj türü kan akışını hızlandırarak vücuttaki kas ve eklem bölgelerinde yaşanan ağrı hissini azaltmayı hedefleyen ve birçok farklı hareketten oluşan bütüncül bir masaj tekniğidir.


Bali masajı, baş kısmında ayakucuna kadar vücuda etki eden bir masaj türüdür. Diğer masaj tedavilerinden farklı olmasının sebebi budur. Bunun nedeni vücuttaki her sinir ucunun ayak bölgesinin altındaki belirli noktalara bağlı olmasıdır. Bu bölgelere masaj uygulayarak bütün bedeni tetikleyip, gevşemesi amaçlanır. Bu masajı özellikle tüm vücudunu gevşetmek isteyenlerin tercih etmesi gerekir. Masaj yaptıran bireye yenilenme ve enerji hissi verir.


Bali Masajı Nasıl Yapılır?


Masaj esnasında, masajı yaptıracak olan birey profesyonel bir koltuğa uzanması istenir. Orta şiddetli dokunuşlar ve baskı uygulanan bu masaj, yüzeydeki kaslardan başlayarak alt kısımlara ulaşmaktadır. Bu masaj sayesinde lenf dolaşımı sistemi de harekete geçmektedir.


Birden fazla çeşidi olan Bali masajı uygulamasında bireyin isteklerine ve vücuduna uyumlu aromatik yağlar, kuru bitkiler, doğal taşlar ve meyvelere yer verilir. En çok kullanılan bitki çeşitleri; lavanta, çam, ananas ve hindistan cevizidir. Bu tedavi edici masaj boyunca masaj uygulanmak istenmeyen ve öncesinde masaj yapılmış olan bölgeler, vücuttaki ısının kaybolmaması için bir havlu yardımı ile örtülür.


Bali Masajı Çeşitleri


“Boreh” adı verilen yağ karışımı, yaban zencefili ve kırmızıbiber gibi bitkilerden oluşur ve masaj esnasında vücuttaki ısıyı arttırarak kan dolaşımını hızlandırması hedeflenir. Bali masajı çeşitli birleşimlerle uygulanır. En yaygın olanları aromaterapi ve refleksoloji masajları ile tamamlanan “Egzotik Bali Masajı” ve “Lulur Royal”dır.


Egzotik Bali Masajı: Doğal bitki özleri kullanılarak yapılan peeling ile başlar. Sonrasında “boreh” adı verilen yağ karışımı ile yapılan masajda vücut temizlenir. Özgün bir yöntem olarak kullanılan yoğurt maskesi uygulanır ve masaj yöresel çiçek özlerinden hazırlanan banyo ile sona erdirilir. İki buçuk saate yakın süren bu mesajın devamında aromaterapi ve refleksoloji uygulanır.


Lulur royal: Bu masajda peeling uygulaması 'lulur' isimli bir karışımla uygulanır. Bunun devamında kasları rahatlatan ve cildi nemlendiren çiçek banyosu uygulanır. Bu masaj da yaklaşık iki saat uygulanmaktadır.


Masöz


Balı Masajının Faydaları Nelerdir?

· Vücudu sakinleştirir, rahatlatır ve dengeler

· Zihindeki yorgunluk hissini azaltır

· Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır

· Vücudun daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar

· Uykuyu düzenler

· Eklem ve kas ağrılarını azaltır

· Kaslarda meydana gelen hasarları giderir

· Vücuttaki hasarlı dokuları iyileştirir

· Stresi hafifletir

· Depresyona iyi gelir

· Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar

· Cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olur


Vücuttaki enerji noktalarına yapılan baskılar, yumuşak dokunuşlar ve yapılması gereken esneme hareketleriyle kaslar harekete geçerek bütün vücuda büyük bir etki eder. Bu masajla birlikte bedenimizdeki bütün enerji noktaları dengelenir. Vücutta birbiriyle bağlantılı olan bütün sistemlerin birbirleri arasında bağ kurarak bütünleşmesi sağlanır.


Harika bir Bali masajı deneyimi yaşamak isterseniz sizleri sitemize bekleriz.
Comments


bottom of page