top of page

Balneoterapi

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Balneoterapi

Balneoterapi Nedir?


Balneoterapi, Balneoloji ile adlandırılan bilim dalının tedavi hedefli büyün faaliyetlerinin ismine verilen genel adıdır. Kişilerin karşılaştıkları fiziksel ya da ruhsal sorunların tedavisinde kullanılır. Doğal kaynaklı kaplıca suları, çamurlar, maden suları, toprak, iklim kaynaklı şifalı etkenlerin banyo, içme ve soluma şeklinde seri halde uygulanmaları ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, ortam değişimi de sağlayarak, bu yörenin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve kür tarzında gerçekleştirilir. Balneoterapi, uygulamalarında kişilerin karşılaştıkları olumsuz fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklardan arınmayı amaçlar. Bu uygulamalardan en iyi verimin alınabilmesi için kişiye özel planlama yapılmalı ve gerektiğinde diğer tedavi yöntemleriyle birleştirilerek kullanılmalıdır.


Balneoterapinin en çok faydalanılan kaynağı termal sulardır. Bu termal sularım hepsi içmek için uygun değildir. Termal sular doğada genelde şifalı çamurlar ile birlikte bulunduğundan, ikisini beraber değerlendirebilmek daha iyi ve doğru olacaktır. Özellikle balneoterapi ile genç yaşta tanışan kişiler için, balneoterapinin yaşlılıkla ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı bir tedbir olduğu da bilinir. Balneoterapi, gerek cerrahi işlemler, gerekse medikal diğer tedavilerle uyum açısından da son derece önemlidir. Medikal ve cerrahi işlemlerin hemen hemen tümü ile uyumlu bir yol izler ve hastalığı yenecek etkende ve bu etkenlerin kullanılma yöntemlerini bularak hastanın sıkıntılarını giderme de başarı oranını arttırır.


Balneoterapi Uygulamaları


Kaplıca Banyoları


Doğal balneolojik maddelerin bulunduğu yerlerde yapılan uygulamaların çoğuna kaplıca tedavileri denir. Bu tedavi, kaplıca işletmelerinde, otellerde, pansiyonlarda, rehabilitasyon merkezlerinde, kür merkezlerinde ve fizik tedavi merkezlerinde uygulanır. Kaplıca banyolarının tedavi süresi 2 hafta ve 4 hafta aralığında değişir. Haftada 6 gün ya da gün aşırı birer gün aralıklarla yapılabilir. Bu sıklıklar kaplıca işletmelerinde bulunan doktorlar tarafından belirlenir. Kaplıca banyolarının uygulama alanları sıra banyoları, havuzlar, duşlar, egzersiz havuzları ve banyolardır.


Çamur Uygulamaları


Çamur uygulamalarında sularla karıştırılmış şifalı topraklar kullanılabilir. Tam, yarım ve oturma pozisyonlarında uygulanmaktadır. Çamur banyosu ardından alınan ılık bir duş ile vücut temizlenir. Hasta bir saat süreyle dinlendirilir. Bu uygulama, doktor gözetiminde ve yönlendirmesi ile uygulanmaktadır. Çamur uygulamaları, sindirim ve kronik hastalıklarda, ortopedik, romatizmal hastalıklarda, jinekolojik hastalıklarda önerilir.


İçme Kürleri


Banyolardan sonra en çok talep gören yöntem içme kürleridir. Doğal mineral içeren suların belirli aralık ve belirli miktarla içilmesi ile yapılan kürlerdir. İçme kürlerinde kullanılacak su, direkt olarak kaynaktan ve bekletilmeden tüketilmektedir. Mineralli suların, sindirim sisteminde bulunan organları ve fonksiyonlarını doğrudan etkiler. Böbrekler ve idrar yollarını da etkilemektedir.


Solunum İle Uygulanan Kür


Mineralli suyun öncelikle 28 ve 31 derece aralığındaki sıcaklıklara sahip olması gerekir. Gerekli teknik ekipmanlarla ortama salınarak solunum yolu ile alınmasına inhalasyon denmektedir. Çoğunlukla 5 ila 15 dakikalık seanslar şeklinde yapılır. Bazı tedavi merkezlerinde inhalasyon salonları bulunur. Ayrıca suyun bakteri üretimi ve kirlenmesini önlemek için çeşitli tedbirler de alınmaktadır.


Gaz Banyosu


Gaz banyoları, karbondioksitli sular ve 33 ile 35 derece arası olan su sıcaklığıyla yapılır. Bu banyo süresi 15 ile 20 dakika aralığındadır. Karbondioksit banyoları, genellikle 3 ila 5 hafta süreyle devam edilir ve iki gün üst üste uygulama yapılır, bir gün ara verilir. Gaz banyosu tedavileri özel kabinlerde yalnız olarak yapılır. Kişi tek başına bir kabin içerisine oturur ve gazın bulunduğu seviye kişinin koltuk altını geçmez. Ortamın bulunduğu sıcaklık bu tedavide 20 derece civarıdır. Banyo sonrasında, kişinin vücudu kurulanır ve yarım saat süreyle serin bir ortamda dinlenmesi sağlanır. Kalp ve kan damarlarının hastalıklarını içeren, sistem hastalıklarının tedavisi için önerilir.Balneoterapi Uygulamaları Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?


  • Romatizmal hastalıklarda,

  • Metabolik rahatsızlıklarda,

  • Dermatolojik hastalıklarda,

  • Jinekolojik hastalıklarda,

  • Kas – İskelet sistemi rahatsızlıklarında,

  • Nörolojik sorunlarda,

  • Solunum sistemi hastalıklarda balneoterapi uygulamalarının iyi geldiği bilinir.

Comments


bottom of page