top of page

Bebek Masajı Bebeğin Gelişimini Nasıl Etkiler?


Bebek-Masajı-Bebeğin-Gelişimini-Nasıl-Etkiler-?

Bebek masajı, bebeklerde uyku düzeninin oluşturulmasından, gaz sancılarının giderilmesine, duygusal olan gelişimin sağlanmasından, bebeğin vücudunu iyi şekilde algılamasına kadar bir çok konuda katkı sağlar. Masaj uygulanırken annenin bebek ile konuşması bebeğin dil gelişimini de oldukça etkiler.


Bebek masajı henüz bir bilim dalı olarak kabul edilememiş olsa dahi masaj uygulanan bebeğin mutlu, huzurlu olduğu, rahatlamış olduğu bir gerçektir. Bebeğin uyku düzeni, gaz sancılarının giderilmesi, duygusal olan gelişimi için masaj uygulamasının önemli ölçüde bir yeri vardır. Masajın nasıl uygulanacağı ve nereden başlanacağına anne, bebeğini iyi şekilde gözlemleyerek karar verebilir. Bebeğe masaj uyguladıkça, bebeğin nereden hoşlandığını anne keşfetmiş olur. Bebek nereden hoşlanıyor ise masaj uygulamasına oradan başlanmalı, anne içgüdüsüne güvenmelidir.


Gaz Sancılarına Banyo Sonrası Masaj


Bebek masaj uygulamasının özellikle yeni doğanlarda ısrarla uygulanması önerilmektedir. Bebekte masaj, duygusal gelişim, sosyal gelişim, vücudu iyi algılama, rahatlama, huzurlu ve mutlu olma, gaz sancılarını giderme, uykunun rahat gelmesi, uyku düzeni ve uykusuzluğun da giderilmesi açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra masaj, 0 ila 1 yaş aralığında anne ve bebeğin birbirlerine daha sıkı bağlanmasına da yardımcı olur. Gaz sancısı çeken bebeklerde, ılık bir duş sonrası karın masajı uygulaması bebeği rahatlatır, uyumayan ve huzursuz olan bebeklere masaj uygulamasının bebeklerin daha huzurlu olmalarına yardımcı olur.


Masaj İçin Uygun Bir Ortam Hazırlayın


Masaj uygulaması düz bir zeminde ya da yatakta yapılmalı, bebeğin yatış pozisyonunda olmalı. Masaj, özellikle duşun ardından ya da günün belirli saatlerinde uygulanabilir. Anne, bebek yağı ile ellerini yağlayabilir. Bebek, çıplak olarak alt bezi ile kalabilir veya onu da çıkartabilirsiniz. Bebek masajı uygularken çevrede o anı bölecek, bebeğin dikkatini çekecek oyuncak, çıngırak, cep telefonu gibi hiçbir şey olmamalıdır. Arka fonda klasik bir müzik açılabilir. Fakat yine de en önemlisi annenin ses tonudur. Annenin ses tonu bebeği her zaman rahatlatır.Masaj Yaparken Bebeğiniz İle Konuşun


Dokunma hissi küçük bebeklerde özellikle bebeğin vücudunu iyi şekilde algılaması adına önemlidir. Anne nereye dokunursa bebek o kısmı hissedecek ve algılayacaktır. Bebek bunun yanı sıra vücudu ile ilgili farkındalığı da geliştirecektir. Annesi ile göz göze gelerek uzun bir süre konuşan bebeklerin tüm yaşantısı değişiyor. 0 ila 2 yaş bu noktada oldukça önem taşıyor. Anne bu süreçte çok konuşursa, göz teması kurarsa ve bunlara birebir yapacak bir şekilde zaman ayırırsa özellikle bebeğin dil gelişimini de arttırmış olur.


Özel Bebeklerde Masajın Önemi Nedir?


Bazı bebekler dokunulmaktan rahatsız olabilir ya da hoşlanmıyor olabilir. Örneğin, otistik çocuklar kendilerine dokunulmasını pek istemezler. Böyle bebeklerde anne 10 dakika kadar değil daha kısa süreler ile masaj uygulamalı ve kısa süreli dokunmalar ile bebeği masaj uygulamasına alıştırmalıdır. 3 ila 5 saniye ayak, 3 ila 5 saniye el veya sırt - baş gibi bölgeler ile süreyi yavaş yavaş arttırarak masaj uygulanmalıdır.


Masaj Ne Zaman ve Ne Kadar Süre Yapılmalıdır?


İlk 6 ay günde yaklaşık 10 dakika, 6 aydan sonra günde yaklaşık 20 dakika kadar bebeğe masaj uygulanabilir. Bebek yemek yedikten yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saat sonrasında bebek masajı uygulaması için uygundur. Bebeğin huzursuz olmaması adına uykusunu almış ve altının da temiz olması oldukça önemlidir

Comments


bottom of page