top of page

Bebek Masajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Bebek Masajı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dokunma duyusu bir bebek için en önemli olanlardan biridir. Masajı, bebeğinizin ruh halini ve esenliğini iyileştirmenin yanı sıra bebeğinizle daha güçlü bağlar geliştirmek için kullanabilirsiniz. Çocuğunuza masaj yapmayı öğrenmek zor değildir ve muhtemelen bebeğinizle bağ kurma fırsatından, onun masajdan zevk aldığı kadar keyif alacaksınız.


Bebek Masajının Faydaları


Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi masajdan birçok yönden yararlanabilirler. Sadece bebeğinizi tutmak onu sakinleştirebilir ve bir masaj özellikle rahatlatıcı olabilir, ağlamayı ve huzursuzluğu azaltabilir. Masaj, bebeğinizin daha huzurlu bir uyku çekmesine, kabızlık ve koliği hafifletmesine, merkezi sinir sistemini uyarmasına ve gevşemeyi iyileştirmek için serotonin gibi iyi hissettiren kimyasalların üretimini teşvik etmesine yardımcı olabilir.


Düzenli masajlar bebeğinizin zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimini desteklemenin yanı sıra dolaşımı iyileştirebilir ve bebeğinizin cildini iyi durumda tutabilir. Masajların diğer olumlu etkileri arasında duygusal esenliği artırmak ve ebeveyn-çocuk bağını güçlendirmek sayılabilir.


Bebeğinize Masaj Yapmak İçin En İyi Zaman


Genellikle en iyi zaman, bebeğinizin çok tok veya çok aç olmadığı, öğünler arasındaki herhangi bir zaman olabilir. Bebeğiniz uyanık, yerleşmiş ve uykusuz olmalıdır, bu nedenle masaja şekerlemeden önce başlamaktan kaçının. Huysuz bir bebeğe masaj yapmak aşırı uyarılmaya yol açabileceğinden, bebeğinizin telaşlanmadığından emin olun.


Bebeğinizin sakinleştiğinde, memnun olduğunda ve rahatladığında, belki de banyodan veya yatmadan önce beslenmeden önce, bunu çocuğunuzun günlük rutininin bir parçası haline getirebilirsiniz. Yatmadan önce bir masaj seansı, bebeğinizin uykuya hazırlanırken rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir. Bebeğinize masajın tüm faydalarını sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey yatmadan önce 10 veya 15 dakikalık bir masaj süresi olabilir.


Bebek Masajında Nelere İhtiyaç Vardır?


Bebeğinize masaj yapmak için süslü veya karmaşık bir şeye ihtiyacınız yok. Ancak sessiz, sıcak bir ortama ve bebeğinizin hassas cildi için üretilmiş uygun bir krem ​​veya masaj yağına sahip olduğunuzdan emin olun.


Hava akımı olmayan ve iyi sıcaklık kontrolü olan bir alan seçin. Oda, bebeğiniz için yeterince sıcak olacak şekilde yaklaşık 24 derece olmalıdır. Odanın sessiz olduğundan ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak olduğundan emin olun.

Yağ veya krem ​​kullanmak, bebeğinize pürüzsüz bir masaj deneyimi yaşatmanıza yardımcı olarak, masajı daha rahatlatıcı bir deneyim haline getirir. Masaj için bitkisel yağ veya bebe yağı da kullanabilirsiniz.


Evde Masaj

Bebeğinize Masaj Yapmak İçin İpuçları

Başlamak için bir battaniye veya havlu üzerine yüzü yukarı bakacak şekilde yatırın ve bebeğinizin başının bir yastıkla desteklendiğinden emin olun. Bebeğinizin ellerini elinize alın ve avuçlarını ovun, açık ve sakin olup olmadıklarını kontrol edin.


Bebeğinize masaj yapmak için hafif ve eşit vuruşlar kullanın ve çok fazla zorlamadığınızdan emin olun. Her zaman bebeğinizi izleyin ve herhangi bir rahatsızlık veya üzüntü belirtisine karşı tetikte olun. Bebeğiniz bundan zevk almıyorsa masajı bırakın.


Bebeğinizin size ve hareketlerinize uyum sağladığını görürseniz masaja başlayabilirsiniz. Bebeğinizin bacaklarıyla başlayın ve vücudu yukarı doğru hareket ettirin. Ilık ellerinize birkaç damla yağ veya krem ​​koyun ve bebeğinizin tabanlarına sert ama nazik hareketlerle ve topuktan ayağa yavaşça hareket ederek masaj yapmaya başlayın.


Ayak bileğinden uyluğa ve ardından kalçaya kadar uzun, yumuşak vuruşlar kullanarak bacaklara geçin. Ayrıca bir elinizi bebeğinizin uyluğuna sarabilir ve ellerinizi ayak bileği bölgesine doğru kaydırabilirsiniz. Diğer bacağa geçmeden önce bunu birkaç kez tekrarlayın. Kollar için de benzer bir teknik kullanın.


Bebeğinize masaj yapmak, mükemmelleştirmek için biraz pratik gerektirir. Bunu düzenli bir rutin haline getirdiğinizde, bebeğinizin tepkisini okuyabilecek ve bebeğinizin en çok nasıl masaj yapmaktan hoşlandığını çabucak çözebileceksiniz.


Comments


bottom of page