top of page

Bebek Masajı Lüks Değil İhtiyaç


Bebek-Masajı-Lüks-Değil-İhtiyaç

Bebek masajının iyileştirici rolü şimdilerde bilim insanları aracılığı ile her yönüyle masaja yatırılıyor. Uzmanlara göre belirli bir teknik ile ve yağlar ile bu masaj, bebeğin gelecekteki yaşamı üzerinde dahi etkili. İşte özellikle prematüre bebekler için lüksten çok ihtiyaç olarak nitelendirilmekte olan bebek masajının püf noktaları…


Yapılan araştırmalar bebeklere masaj uygulamanın, onlara yetişkinlik dönemine kadar devam eden yararlar sağlayabileceğini ortaya koyuyor. Özellikle prematüre bebeklerde masajın ne kadar yararlı olduğu ile ilgili uzmanlar da bilimsel verileri sık sık paylaşıyor. Eğer bu masaj doğru yağlar ile ve teknikler ile uygulanırsa bebeklerin kilo alımını arttırabiliyor, hatta bakteriyel enfeksiyonlardan dahi koruyabiliyor. Fakat en önemli ayrıntı bu teknik ile bebeğine masaj uygulamak isteyen anne ve babaların, konu ile ilgili uzmanlardan mutlaka görüş alması.


Uyku Kalitesini Düzenliyor, Bağırsaklara İyi Geliyor


Bebek masajının bebeğe zarar vermeyen yumuşak hareketler ile uygulanması gerekiyor. Bebek masajı, bebeğin gözlerinin içine bakılarak, iletişim kurularak uygulandığında gelişimini destekleyen bir eyleme dönüşmektedir. Masaj uygulamasının, anne ve bebek bağlanmasını arttırdığı için emzirme sürecini de olumlu yönde etkilediği de kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra bebek masajı uygulamasının uykudan önce uygulanmasının uyku kalitesini arttırdığını ve bağırsak hareketlerine de iyi gelmektedir. Masaj uygulaması, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin motor becerilerinin gelişimine de katkı da bulunmaktadır.


Bebek Masajında Kullanılacak Yağlar Alerjik Reaksiyona Neden Olabilir


Masaj uygularken kullanılacak ürünlere dikkat edilmelidir. Vücudun küçük bir noktasında deneme yapılarak herhangi bir alerjik reaksiyon ve kızarıklık görülüp görülmediğine bakılmalıdır. Çünkü kullanılacak olan ürün ne kadar doğal olursa olsun, alerjik bir reaksiyon yaşanabilir. Oldukça hassas olan bebek cildi üstünde fazladan kullanılacak olan ürünler, gözeneklerin tıkanmasına da yol açabilir. Dolayısı ile üründen çok az bir miktarda el içerisine alınmalı ve eller ovalanarak ısıtılmalıdır. Isıtılarak uygulanması, yağın hem az kullanılmasını sağlar hem de elleriniz ısındığı için bebeğin irkilmesini de önler.Prematüre Bebeklerin Büyümelerine Katkı Sağlıyor


Prematüre bebeklerde masaj uygulaması ile iligili bazı klinik çalışmaları mevcuttur. Özellikle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde masaj uygulanan bebeklerin, solunum fonksiyonlarının iyileştiği, ek oksijen gereksinimlerinin azaldığı, kilo alımlarının ve büyümelerinin de daha iyi olduğu bilinmektedir. Masaj esnasında yumuşak, ritmik dokunsal uyarılarla yenidoğan bakım ünitelerinde maruz kalınan stres, gerginliğin ve bebeklerin ağrı yoğunluğunun azaldığı, kalp ritimlerinin ise daha düzenli bir hale geldiği ve solunum düzensizliğinin de azaldığı kanıtlanmıştır.


Bebeklerin İhtiyaçlarına Yönelik Masaj Teknikleri Var


Yine özellikle nörolojik hasar riski olan bebeklerde belirli kas gruplarına yönelik masaj teknikleri ile sinir ileti yollarının düzenli olarak uyarılması ve buna bağlı olarak daha iyi nörolojik sonuçlar sağlanabilmektedir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki prematüre bebeklere bu amaç ile uzman hekim ve fizyoterapistlerin belirleyeceği bireyselleştirilmiş olan masaj programları uygulanabilmektedir.


Bebekler taburcu olduktan sonra da her bebeğin ihtiyacına yönelik olarak bireyselleştirilmiş masaj teknikleri ebeveynlere öğretilerek bebeklerin nöropsikomotor gelişimlerinin de desteklenmesi sağlanabilmektedir. Yine evde uygulanabilecek bebek masajı teknikleri ile bebeklerin uykuya geçişleri kolaylaştırılabilir ve gaz sancılarının azaltılması ya da önüne geçilebilmesi sağlanabilir.


Prematüre Bebekler İçin Lüks Değil, Bir İhtiyaç


Prematüre bebekler 37 hafta ve altında doğan bebekler olarak adlandırılıyor. Gelişim ve ilerlemelerinin ise zamanında doğmuş olan bebeklere nazaran daha yavaş ve sıkıntılı olduğu bilinmektedir. Bu bebeklerin bazıları doğduktan sonra anne yanına verilirken pek çoğu yoğun bakımda kalmak zorunda kalıyor. Bebek masajı, dokunarak iyileştirmedir. Hem fiziksel, hem de mental olarak gevşeme ve gelişim sağlar.


Comentários


bottom of page