top of page

Bebeklerde Üst Sırt Kaslarını Geliştirmek İçin Masaj


Bebeklerde Üst Sırt Kaslarını Geliştirmek İçin Masaj

Bir bebek doğduğu andan itibaren düzenli olarak büyük gelişimsel değişikliklere ulaşır. Bunlardan bazıları kendini keşfetme yoluyla gelirken, diğerleri dış uyaranlar tarafından teşvik edilir.


Bebek gelişiminin ilk önemli kilometre taşlarından biri, kafa hareketini kontrol etme yeteneğidir. Motor kontrol "sefalokaudal" bir tarzda gelişir, yani bebek sırayla başını, omuzlarını, karnını ve son olarak ayaklarında kontrol kazanır.


Üst Sırt Kuvveti Oluşturma


Bebeğin önce başının kontrolünü kazanması nedeniyle, başı desteklemek için üst sırtta kaslarını geliştirmek önemlidir, bu da vücudun motor kontrolünün gelişmesine yardımcı olacaktır. Bir bebeğin veya yeni yürümeye başlayan çocuğun kafasının, vücudunun geri kalanına kıyasla daha ağır ve daha büyük olduğunu unutmayın.


Bebek için Egzersiz


Bebeklerde üst sırt kaslarını geliştirmeye odaklanan egzersizler ve nazik masaj sağlamak önemlidir. Bebeğin boyun, sırt ve gövde kaslarını güçlendirmekle kalmaz, bilişsel ve görsel gelişimine yardımcı olur ve hem düz kafa sendromunu hem de tortikolisi önler.


Tipik olarak, bebek masajı, sertifikalı bir bebek masajı terapisti tarafından veya bu konuda eğitim almış ebeveynler tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, bir ebeveyn, bu tür büyüme ve gelişmeyi teşvik etmek için yararlı olan masajı yapmak için eğitilirken, diğer zamanlarda sertifikalı pediatrik masaj terapisti terapötik masaj tedavisini sağlar.


Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, tam bir sağlık öyküsü ve kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Her zaman bilinen önlemleri ve kontrendikasyonları göz önünde bulundurun ve gerektiğinde çocuğun sağlık uzmanından tavsiye alın.


Bebeklerde Karın Egzersizi


Karın egzersizleri, bebek uyanıkken ve yatırılarak yapılır. Bu egzersiz, güçlü baş, boyun ve omuz kaslarını geliştirmeye yardımcı olurken aynı zamanda motor becerileri de geliştirir. Karın egzersizi, düz kafanın önlenmesine de yardımcı olabilir.


Bu egzersizler, yuvarlanmak, emeklemek, uzanmak ve oynamak için gereken gücü ve koordinasyonu oluşturmak için gereklidir. Bu kasları erkenden çalıştırmaya başlamak, bebeğin büyüdükçe karnının daha güçlü olmasını sağlayacaktır.


Pediatrik masajda olduğu gibi, sözel olmayan ipuçlarını izlemek ve bebeğin yapılması veya pozisyon değiştirme isteklerine dikkat etmek önemlidir. Kısa ama sık oyun nöbetleri, yorulmayı önleyecek ve bebeğin özgüvenle güç kazanmasını sağlayacaktır.


Evde Masaj

Bebeği Terapiyle Tanımak

Masaj terapisine başlama zamanı geldiğinde, bebek güvenli bir şekilde konumlandırılmışken, yumuşak dokuları ısıtmaya başlamak için yumuşak, hareketsiz dokunuşlar uygulayın, ardından sırtın her iki tarafına küçük, dairesel masaj vuruşları yapın.


Aynı zamanda çok hafif bir baskı uygularken dikkatli olun. Dokunma terapisi tekniklerini doğrudan veya kısa mesafede bebeğin omurgasına uygulamayın. Nazik dairesel masaj uyguladıktan sonra, hafif bir baskı ile omuzlardan alt sırta doğru okşayarak devam edin. Üç kez kapalı parmaklarla dönüşümlü okşama, ardından üç kez açık parmaklarla okşama yapın.


Bebek masajı iyi alıyorsa, her vuruş stilinin üç tekrarı için bu dönüşümlü vuruşa devam edin. Bu vuruş hareketlerinden sonra, omuzdan bele doğru yumuşak dairesel vuruşları tekrarlayın ve sakinleştirici bir dokunuşla bitirin. Üst sırt kaslarını geliştirmek, bebek gelişiminin çok önemli bir parçasıdır ve bebek bezi değiştirme, havlu kurutma veya bebek masajı gibi diğer günlük aktivitelere kolayca dahil edilebilir.


Comments


bottom of page