top of page

Bebeklere Masaj Yaparken Hangi Yağlar Kullanılabilir?


Bebeklere-Masaj-Yaparken-Hangi-Yağlar-Kullanılabilir-?

Bebekler oldukça gelişmiş olan tat ve koku duyguları ile dünyaya gelirler. Birinci trimester sonunda artık annenin yemiş olduklarının kokusunu ayırt edebilen bebekler, doğduktan sonra zamanla farklı kokuları da öğrenmeye başlarlar. Doğumdan sonra kokular arasındaki farkları ayırt etmeye de başlarlar. Diğer duyu organları ile beraber artık bebeğiniz yeni yaşama, hayata alışmaya başlıyor demektir.


Bebeğe Masaj Uygulamak Neden Önemli?


Dokunmak gibi koku da bebeğin sağlıklı gelişiminde rol oynar. Özellikle bebeklerin ilk 6 aylık döneminde 5 duyu organını ne kadar kullanırsa gelişimine de o kadar katkı sağladığı bilinmektedir. Bu sebeple bebeğinize ne kadar dokunur ve masaj uygularsanız gelişimine de o kadar katkı sağlamış olursunuz. Bu sebeple masaj ve yağ aslında bir bütündür. Bebeklere tıpkı yetişkinler gibi koklayarak, dokunarak, hissederek, tadarak ve dokunarak gelişimine devam etmektedir. Bunların içerisinde koku bebeğin hafızasında özellikle emziremeyen anneler için büyük bir avantajdır. Bebeğiniz ne kadar sizler ile ten temasına geçer ise bir o kadar da gelişimini, büyüme hormonu ve uyku hormonlarını vücut, beden aktive etmektedir.


Anneye Daha Hızlı Bağlanmayı Sağlıyor


Bebeğinize dokunmakla verdiğiniz bu hazzı organik ve doğal içeriklerden oluşmuş olan masaj yağları kullanarak, bebek masajı ile rahatlama rutini sağlayabilirsiniz. Bebeklerin özellikle yeni doğan dönemlerinde kokuyla aldıkları sinyalleri anneye daha hızlı bağlanmalarını sağlayacaktır.Kokular Sizin Sevgi Dolu Dokunuşunuz İle Birleştiğinde


Yaşamının ilk birkaç haftasında, bebeğinizin beyni hissettikleri duygular ve aldıkları kokular arasında ilişkilendirmeler yapmaya da başlar. Hoş kokular, sizin sevgi dolu dokunuşlarınız ile birleştiğinde, bebeğinizin ömrü boyunca hatırlayacağı, unutmayacağı unutulmaz anlat yaratabilir.


Bu anları güzel bir masaj yağıyla bütünleştirebilirsiniz. Kokuların bebeğinize çağrıştırmış olduğu anılar diğer anılara nazaran daha keyifli ve duygusal zekasına da doğrudan pozitif bir etki etmesine yardımcıdır. Koku alma becerisi çok erken dönemlerde oluşmuş olan bir beceridir. Bu beceri sonradan kazılmaz ve bebeğin sağlıklı gelişimine de çok büyük katkı sağlayan bir nörolojik etkidir.


Hipokampüs ve entorinal korteks olarak bilinen hafıza ve amigdala olarak bilinen duygularımızdan sorumlu olan beyin bölümlerine kokusal olarak bağlı olan işleme bölgeleridir. Sonuç olarak, bu alanları daha hızlı harekete geçirir ve diğer duyulara nazaran, duygusal olarak daha canlı anıları tetiklemektedir.


Son yapılan araştırmalara göre, bebeğin burnundaki koku almadan sorumlu olan algılayıcı sistemlerin bilindiğinden daha da karmaşık olduğu, kokunun yalnızca hava ile taşınan ve nefes alıp vermeyle ayırt edilebilen bir duyu olmadığı da tespit edilmiştir. Bu durum ise bize koku alma duyusunun anne karnından itibaren işlevsel olabileceği sonucunu da doğurmaktadır. Yenidoğan bebeklerin anne sütünün kokusuna karşı zaaflarının olması anne karnında bu kokuyu tanımalarından ve içinde bulundukları alanın güvenirliliğini hatırlatmasından bu kokuyu hemen ayırt edip sevdiklerini de düşündürmektedir.


Bebeklere Masaj Yaparken Hangi Yağlar Kullanılabilir?


Bebeklere uygulanan bebek masajı rutinlerinde önerilen yağların en başında ise tatlı badem yağı, papatya yağı, lavanta yağı gibi hoş kokulara sahip olan ve bebeğinizin cildine herhangi bir zarar vermeyecek yağlar tercih edebilirsiniz. Masaja başlamadan önce ellerinizle bu yağlardan alıp önce ellerinizi ısıtırsanız kokuda yayılır. Bebeğinizin algısına şimdi bana masaj yapacak bilgisini de komut olarak göndermiş olursunuz.


Kolik Sancısı İçin Lavanta Yağı


Gaz sancısı ve kolik sancıları olan bebeğe lavanta yağı oldukça iyi gelecektir. Lavanta yağının uykuya katkıda bulunan ve bebeğinizin gazını çıkarmasına da yardımcı olduğu bilinir. Bebek masajı uygularken yağ seçimine alerji yapmayacak ve doğal formüle sahip olmasına dikkat ederek bebeğinizin tenine kullanabilir, bu şekilde masaj uygulayarak onu da rahatlatabilirsiniz.


Comentarios


bottom of page