top of page

Derin Doku Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Derin-Doku-Masaji-Nedir-?

Derin Doku Masajı


Bir çeşit masaj terapisi olan derin doku masajı, isveç masajı ve bali masajı gibi masajların yetersiz kaldığı durumlarda kullanılır. Cilt tabakasının daha derinindeki bağ dokularını ve derin dokuyu hedef alarak kulunç ve kas sertleşmelerinin yoğun olduğu kişilerde uygulanır. Daha sert basınç uygulanarak yapılan masaj türlerinden biridir. Kasların ve dokuların gevşemesini sağlayarak, esneme ile bölgede oluşan ağrıyı tedavi etmek amacıyla uygulanan masajdır. Derin doku masajında tempo düşük olurken basınçlar yüksektir. Hareketlerin daha yavaş uygulanmasının sebebi, diğer yandan oluşturulan basınçtır. Derin doku masajı, sert masajı seven ve bu tür masajla rahatlayabilen kişiler için uygun bir masajdır.


Stres, vücutta oluşan hareketsizlik ve yanlış yapılan hareketlerden kaynaklı oluşan kas veya dokularda sıkışmalar, kasılmalar, sertlikler oluşur. Bu da o bölgelerde ağrı oluşturarak kişinin gündelik yaşantısını etkileyebilecek düzeylere kadar çıkan şikayetlere dönüşebilir.


Derin doku masajı, bu gibi şikayetlerin çözülmesi için en uygun ve etkili bir tedavi yöntemlerinden biridir. Eklem ağrıları, tutulmalar, soğuğa maruz kalmadan oluşan fiziksel şikayetler de derin doku masajı uygulanmalıdır. Kronik ağrılar sebebiyle gündelik yaşantısı olumsuz etkilenen kişilere özellikle tavsiye edilir.


Derin Doku Masajı Nasıl Uygulanır?


Derin doku masajı, diğer masaj türlerine nazaran daha sert basınç ile hareketlerin daha yavaş uygulanmasıyla yapılır. Genellikle yüzüstü ve sırtüstü pozisyonlarında uygulanır. Çoğunlukla yavaş ve sık uygulanır. Uygulama sırasında, salgılanan serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonları, psikolojik stresi ve kaslardaki gerginliği alır.


Derin Doku Masajı Acıtır Mı?


Masaj esnasında belirli zamanlarda, terapistler tutulmalar veya yara dokusu olan bölgelerde çalıştığı için biraz rahatsızlık veya hafif ağrı hissedilebilir. Fakat derin doku masajı sonrasında gelen gevşeme ile ağrının azaldığını hissedersiniz.


Derin Doku Masajının Faydaları


Derin doku masajı çoğunlukla kronik kas ağrısı, gündelik yaşantıyı olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklar gibi alanlara yoğunlaşır. Derin doku masajının faydaları;


  • Bel ağrılarının giderilmesi,

  • Kısıtlı hareket imkanının çözümlenmesi,

  • Sakatlıklardan kurtulma,

  • Üst sırt ve boyun ağrılarının azalması,

  • Eklem ağrılarının giderilmesi,

Stresin giderilmesi gibi birçok faydaya sahip olup, bu faydaların tümü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


bottom of page