top of page

Derin Doku Masajının 7 Faydası


Derin-Doku-Masajının-7-Faydası

Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder


Kronik sırt ağrıları konusunda masajlar arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme süreci hızı açısından ciddi farklar görülmüştür. Bu çalışmada bütün seanslar yaklaşık 30 dakika uzunluğunda olmuşlar ve günlük düzenli olarak gerçekleştirilmişler. Hastalara herhangi bir başka terapi ya da tedavi de uygulanmamış. 10 gün ardından derin doku masaj terapisi gören hastaların türlü kriterler ile değerlendirdiklerinde, terapötik masaj gören hastalara göre daha fazla iyileşme gösterdikleri de ortaya konulmuştur.


Yüksek Kan Basıncını Düşürür


Alternatif ve tamamlayıcı tıp yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajı terapisinin küçük, büyük ve ortalama tansiyon üstünde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu da görülmüştür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyon seviyelerinde düşmeler meydana gelmiştir. Bunun yanı sıra hastaların kalp atış hızları da düşüş göstermiştir.


Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır


Kronik stres ve kas geriliminden kaynaklı olan ödemler, genel sağlığa zarar verirler ve bu da iyileşme süresini uzatır. Bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara neden olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizol düzeylerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini de arttırıyor ve bedeni rahatlatıp, gevşetiyor.


Oksitosinin insanlarda sosyal olan bağların sürdürülmesini sağlayan ve iş birliğini arttıran bir hormon olması sebebiyle önemli bir rolünün olduğu da biliniyor. Derin doku masajı terapisinin doğal stres alıcı yeteneğinin temelinde ise damarları genişletebiliyor olması ve limbik sistemin aktivitelerinin azaltabilmesi de bulunuyor.


Yara İzlerini Ortadan Kaldırır


Derin doku masajı sıklık ile yara izi oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylelikle bölgede oluşmuş olan sertiklerin de ortaya çıkmasını önler. Bunun yanında ödemleri azaltabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırıp, azaltması sayesinde dokulara daha da fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese vermiş olduğu tepkileri azaltır. Herhangi bir yaralanma sonrasında oluşan ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına da engel olabilirler ve bu da dokulara besin ve oksijen gitmesine engel olur. Neticede ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı olan bir doku çıkar ve bu da ağrıları çok fazla arttırır.

Spor Performansını ve Toparlama Sürecini İyileştirir


Spor tıbbı ve fiziksel fitness yayınında olan bir çalışmada, derin doku masajı terapisinin sporcularda hem performansı arttırdığı hem de toparlanma sürecini hızlandırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak da isimlendirilen derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu ısıtabilmeleri adına aktiviteden önce masaj uyguluyor ve bu da yaralanmaların engellenmesine katkı da bulunuyor. Sporcuların masaj uygulamasından gördükleri psikolojik yararlar da biliniyor. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda derin doku masaj terapisi sporcular ciddi etkilerde de bulunuyor.


Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur


Bazı araştırmalarda masaj terapisinin anksiyeteyi azaltan etkileri nedeniyle kadınların doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşamış oldukları anksiyete, depresyon, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri de görülmüştür. Bir araştırmaya göre, doğum esnasında ve doğumdan önce masaj terapisi alan kadınların daha az ağrı yaşadıkları, doğumun üç saat kadar daha da kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duymuş oldukları görülmüştür.


Artrit Semptomlarını Azaltır


Kronik eklem ağrıları, sertlikleri, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar, anksiyete ve uyku sorunlarına karşı masaj terapileri artrit kurumu aracılığı ile de öneriliyor. Sıkı masaj teknikleri hem hastaların kendileri hem de uzmanlar aracılığı ile ilgili bölgelere günlük olarak uygulanabilirler.


bottom of page