top of page

Doğum Öncesi Masaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Doğum Öncesi Masaj Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siz veya tanıdığınız biri hamileyse, doğum öncesi masaj yakında anne olacaklar için mükemmel bir tedavi olabilir. Hamile anneler, zonklayan sırt ağrılarından ayak şişmesine kadar her gün sayısız rahatsızlıkla uğraşırlar. Hamilelik vücudunuzda hasara yol açabilir ve masaj terapisi bu ağrıların bir kısmını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Rahatlamış zihinsel gerginliğin ve stresi azaltmanın ek faydalarından da bahsetmeyi unutmayalım ancak, doğum öncesi masaj tam olarak ne içerir? Ve ondan ne bekleyebilirsiniz? Bu soruları göz önünde bulundurarak, doğum öncesi masaj hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bu kılavuzu oluşturduk.


Doğum Öncesi Masaj Nedir?


Bu tip masaj terapisi tekniği, özellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerindeki kadınlara yöneliktir. Doğum öncesi masaj, hamile kadınların rahatlaması için benzersiz ve güvenli bir yol sunar. Bu terapi, tüm sürecin hamileliğinizi dikkate alması konusunda uzmanlaşmıştır. Yatma pozisyonlarından baskıya kadar, doğum öncesi masajı tam olarak gevşemek için ihtiyacınız olan şey olabilir.


Birçok masaj terapisti doğum öncesi masajı uygulayabilirken, çok azı bu konuda uzmanlaşmıştır. Farkı bilmeniz ve uygulamada deneyimli bir terapist seçmeniz çok önemlidir. Sonuçta, sadece sizin ve yeni bebeğiniz için en iyisini istediğinizi biliyoruz. Bu nedenle, durum tespiti yapmayı bir öncelik haline getirin ve terapistinizin doğum öncesi masaj konusunda iyi eğitimli olduğundan emin olun.


Doğum öncesi masaj çok güvenlidir, ancak her zaman önceden doktorunuzla konuşmanız önerilir. Terapinin çocuğunuz için tamamen güvenli olduğunu bilmek için önce tıp uzmanınızdan onay almanız önemlidir. Doğum öncesi masaj yaptırmaya karar vermeden önce biraz araştırma yapmak da iyi bir fikirdir. Aileniz veya arkadaşlarınızla konuşun, çevrimiçi incelemelere bakın ve aramanızı daraltmak için bazı yararlı makalelere göz atın. Ve profesyonel bir masaj terapisti, sahip olabileceğiniz tüm soruları her zaman yanıtlayacaktır. Bu yüzden randevu almadan önce onlara ulaşmaktan ve onlarla konuşmaktan çekinmeyin.


Doğum öncesi masajı diğer masaj tekniklerinden biraz farklı kılan şey, deneyimin her alanında karşımıza çıkan hamile kadınlara özel olarak hazırlanmış olmasıdır. Terapistiniz sizi rahat ettireceğinden emin olacaktır ve masajın doğası gereği, bu tekniğin diğer terapilerden daha yumuşak ve daha nazik olmasını bekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda terapistinizin yaklaşımının her adımında sizin rahatınızı düşüneceği anlamına gelir.


Evde Masaj

Doğum Öncesi Masajın Faydaları


Doğum öncesi masaj yaptırmanın sayısız faydası vardır. Araştırmalara göre, haftalık masaj yaptıran hamile kadınlar kortizol düzeylerini düşürebilir, dopamin ve serotonin düzeylerini yükseltebilir. Ayrıca araştırmacılar, bunun gibi hormonal değişiklikleri doğumla ilgili daha az komplikasyonla ilişkilendirilmiştir. Doğum öncesi masajın duygusal faydaları gerçekten eşsizdir.


Hastalar ayrıca sırt ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarda azalma gibi fiziksel faydalar görmeyi bekleyebilirler. Ağrılarla geçen uzun bir günün ardından, doğum öncesi masaj, basıncı azaltmak için harika bir yol olabilir.


Her şey söylenip yapıldığında, doğum öncesi masajı rahatlamak ve günü kendinize ayırmanın mükemmel bir yoludur. Deneyimli masaj terapistinizin sizi emin ellerde tutacağını bilerek içiniz rahat olsun. Doğum öncesi masajdan ne bekleyeceğinizi bilmek her zaman önemlidir. Yararları her zaman harika olsa da sizin için doğru terapisti bulduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.


bottom of page