top of page

Dorn Terapi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?


Dorn-Terapi-Hangi-Durumlarda-Uygulanabilir-?

Hangi Durumlarda Dorn Terapi Uygulanabilir?


Hastalığın organlara iyileşmesini engelleyecek kadar ileri düzeyde zarar vermediği durumlarda hemen hemen bütün hastalıklarda uygulanabilir. Fakat Dorn terapi özellikle boyun ve bel ağrılarında, migren de Almanya’da en çok kullanılan yöntem haline gelmiştir. Farklı bacak boyu plevik dengeyi bozmakta ve bu da çoğunlukla omurga sorunlarının temel sebebini oluşturabilecek ciddi yapısal bozukluklara sebep olmaktadır.


Bacak Boyu Farklılığının Temel Sebebi Nedir?


En sık karşılaşılan nedeni ile, bacak bacak üstüne atarak oturma, yanlış oturma pozisyonları, yanlış germe egzersizleri kalça ekleminin subluksation’una sebep olmakta ve kalçanın etrafındaki kasların dengesizce gerilmesine ve leğen kemiğinin çarpılmasına, sonuç olarakta sacrum’un kaymasına, hep beraber de bacak boyunda farklılık meydana gelmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde bilek ve diz eklemlerinde de aynı subluksation olabilir. Bu da bacak boyu farklılığına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra gebelik ya da doğum, vücudun farklı kullanımı, trafik kazası, düşme vs gibi sebeplerle de en büyük etken olarak karşımıza çıkmaktadır.


Bacak bacak üstüne atıp, otururken, femur’un başı (uyluk kemiği) kalça kemiğinin içinde olması gereken yerdeki (acetabalum) pozisyonundaki doğal pozisyonundan daha da farklı bir pozisyonda bulunur. Çünkü oturma sırasında, ayakta durduğunuzda olduğu gibi kaslar kalçayı stabilize etmediği için, kalça eklemi etrafında olan kaslar rahatlamış durumdadır. Aynısı, çoğunlukla germe egzersizlerinde de yapıldığı üzere, bacakları düz tutarak eğildiğinizde ya da uzun zaman araç içerisinde oturduğunuzda da olur. Bu mekanizma yaşla hiçbir alakası olmadan, hemen hemen her bir yanlış hareketten sonra gerçekleşir.Dorn Terapi Güvenli Midir?


Dorn Terapi’nin 30 yıllık tarihi içerisinde tek bir müşteri şikayeti kaydedilmemiştir. Her bir işlem, yalnızca ve sadece kişinin dinamik hareketleri ile beraber yapılmaktadır.


Dorn Terapi Bittikten Sonra Ne Kadar Süre İçinde İyi Olunur?


Kişiden kişiye değişmekle beraber, çoğunlukla terapinin olumlu sonucu uzun bir süre devam eder. Fakat burada esas olan kişinin, terapistin kendisine öğrettiği ‘’kendi kendine yardım egzersizleri’’ ve ‘’duruş şekillerine’’ sadık kalarak, vücuttaki fizyolojik tenileme ihtiyacı için olan süreci sağlamasıdır. Kişinin hayat, yaşam tarzının ve alışkanlıklarını değiştirmesi iyileşme sürecinin de önemli bir parçasıdır. Aksi takdirde ağrılar kesinlikle tekrarlayacaktır.

Omurga Problemleri Ya Da Kaymış Bir Eklemi Yerleştirmek İçin Kaç Seans Gerekmektedir?


Genel olarak ifade edilebilecek herhangi bir seans sayısı yoktur. Pek çok durumda daha ilk seansta birey kendini çok daha iyi hissetmektedir. Fakat üç seans kesinlikle yapılmakta, bazı durumlarda beş seansa kadar çıkmaktadır. Bireyin durumu ile doğru orantılı olarak sene içinde bir ya da iki kontrol terapisi de önerilmektedir. Eğer skolyoz gibi, MS gibi uzun dönemli hastalıklarda, rahatsızlıklarda bir çalışma gerekiyor ise hastanın kendisinin veya ailesinden birsinin terapiyi öğrenerek, ona yardım etmesi daha doğru olacaktır.


Dorn Terapi Uygulanırken İlaç Ya Da Benzeri Birşey Kullanıyor Mu?


Hayır. Dorn terapi hiç bir alet kullanılmadan ilaç veya ameliyat gerektirmeden, yalnızca eller ile uygulanan bir terapidir.


Kommentare


bottom of page