top of page

Evde Kullanabileceğiniz 4 Masaj Sonrası Germe Tekniği


Evde Kullanabileceğiniz 4 Masaj Sonrası Germe Tekniği

Düzenli egzersizden önce ve sonra esnemenin faydalarını hepimiz biliyoruz. Esnemenin yırtılma, gerilme veya kasları ve eklemleri başka şekilde yaralama riskini azaltmaya yardımcı olduğu beynimize kazınmıştır. Ayrıca, fiziksel aktiviteden sonra kaslarımızın soğumasını sağlar ve genellikle daha sonra sertliğe ve ağrıya karşı koruma sağlar. Masaj sonrası germe, faydaları korumanın bir yoludur.


Egzersiz yaptıktan sonra esneme, az önce yaptığınız aktivitenin faydalarını korumanın bir yoludur. Gerdiğinizde kaslarınızın sıkışmasını önler ve içinizdeki gücü ve esnekliği korursunuz. Aynı prensipler masaj sonrası germe için de geçerlidir. Bazı hızlı soğuma tekniklerini uygulamak, vücudunuzun masaj seansınız boyunca elde ettiğiniz rahatlamayı ve esnekliği korumasına yardımcı olabilir. Germe, masajın faydalarını uzatmaya yardımcı olabilir.


Masajdan Sonra Neden Esnemelisiniz?


Düzenli masaj seansları yaptırmak kan akışını ve dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve genellikle dokularda sürtünme yaratır. Bu uygulamalar sırasında dokular ve kaslar birbirinden uzaklaşarak gevşemiş bir gevşeklik hissi yaratır. Bir masaj seansından sonra gerdiğimizde, eklemleri hareketli tutarken kaslardaki ve dokulardaki bu gevşekliği koruruz. Masaj uygulayıcınız, sizin için tam olarak hangi uzantıların en iyi olacağını belirlemenize yardımcı olabilir.


Masaj Sonrası Germe Teknikleri


Her zaman olduğu gibi, germe rutininiz bireysel ihtiyaçlarınıza ve sınırlamalarınıza bağlı olarak değişecektir. Masaj uygulayıcınız, sizin için tam olarak hangi gerilmelerin en iyi olacağını belirlemenize yardımcı olabilir, ancak burada masaj sonrası germe rutininiz için bir dizi ortak seçenek bulunmaktadır.

  • İleri Katlama

Ayakta dururken belinizi yavaşça bükün. Omuzlarınızı ve kollarınızı gevşek tutun ve vücudunuzun yerinde sallanmasına izin verin. Bu, doğal olarak omurganızın dekompresyonuna izin verecektir. Biraz gerginlik bırakmak istiyorsanız, yavaşça bir yandan diğer yana sallanmayı deneyin. Ayağa kalkmak istediğinizde, dizlerinizi bükerek çok yavaş bir şekilde dik döndüğünüzden emin olun.


Omuzlarınız ve başınız dik olarak yeniden hizalanacak son şeyler olacak şekilde elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu hareket, kalçaları açarken, boyun ve omuzlardaki gerilimi azaltırken, hamstringlerinizi ve baldırlarınızı derinden esnetir ve uzatır. Alt sırtınızı germek için dizinizi göğsünüze çekin. Alt sırtınızı germek için dizinizi göğsünüze çekin.

  • Diz Tutuşu

Sırt üstü yatın ve bir dizinizi göğsünüze çekin. Dizinizi kenetlenmiş ellerle yerinde tutun ve yaklaşık 60 saniye bu pozisyonda kalın. İki diziniz arasında geçiş yapın. Gerilme hissini derinleştirmek istiyorsanız, daha fazla direnç oluşturmak için dizinizi avuçlarınızın içine doğru bastırın. Bu pozisyon özellikle belinizi daha esnek tutmak için faydalıdır.


Masaj

  • Ayakta Kol Çekmek

Ayağa kalkın ve kalçalarınızı rahat dizlerle ayak bileklerinizin üzerine yerleştirerek uygun omurga hizasına sahip olduğunuzdan emin olun. Kollarınızı yukarıya doğru uzatarak başlayın ve ardından her seferinde bir kol parmak uçlarınızı daha yükseğe uzatın. Kollarınız gergin durumdayken yan yana eğilmeye devam edin. Gerilme hissi kaburgalarınızda ve obliklerinizde hissedilmelidir. Bu esneme ile daha da derine inmek istiyorsanız, bir yandan diğer yana eğilirken diğer bileğinizi tutmayı deneyin.

  • Kedi Pozisyonu

Dört ayak üzerinde dururken karnınızı indirin ve bakışlarınızı ve kuyruk kemiğinizi gökyüzüne doğru kaldırırken nefes alın. Oradan yavaşça nefes verin ve çenenizi göğsünüze doğru çekin. Aynı zamanda sırtınızın ortasını gökyüzüne doğru kaldırın ve kuyruk kemiğinizi altına sokun. Bu hareketleri üç ila beş kez tekrarlayın ve ardından nötr bir omurgaya dönün. Bu seri, omurgayı nazikçe ısıtır ve güçlendirir, duruş ve dengeyi iyileştirir. Aynı zamanda karın ve kalçalar için iyi bir esnemedir.

bottom of page