top of page

Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Masaj Terapisi Türü


Faydaları Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Masaj Terapisi Türü

Bu yazıda, bilimsel olarak kanıtlanmış 5 masaj terapisi faydasını tartışacağız. Ayrıca, denemek isteyebileceğiniz 5 masaj terapisi yöntemini listeleyeceğiz. Faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış 5 masaj terapisi türü:

 1. İsveç Masajı

 2. Derin Doku Masajı

 3. Spor Masajı

 4. Shiatsu Masajı

 5. Thai Masajı

Masaj Terapisinin 5 Faydası

 1. Miyofasyal Ağrı Sendromunu Azaltır

 2. Kaygı ve Stresle Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

 3. Spor Yaralanmaları Müdahalesi

 4. Sırt Ağrısını Azaltır

 5. Fibromiyalji Belirtilerini Hafifletir

5 Tür Masaj Terapisi

 • İsveç Masajı

İsveç masajı, birçok kişi arasında en popüler, iyi bilinen türlerden biridir. İster masaj terapisi fikrinde yeni olun, ister masaj terapistinin numarası hızlı aramada olan bir müşteriniz olsun, İsveç masaj tekniği herkes tarafından sevilir. Beş aşamalı masaj tekniği ile bilinir. Genellikle, bir İsveç masajındaki adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Effleurage

 2. Petrisaj

 3. Tapotement veya Ritmik Dokunma

 4. Sürtünme

 5. Titreşim veya Sallama

İyi ve etkili bir İsveç masajı yapmak için birçok insan, kaliteli bir uçucu yağ eklemeniz gerektiğini söyler.

 • Derin Doku Masajı

Adından da anlaşılacağı gibi, derin doku masajı, kas liflerinizin daha derin katmanlarını hedeflemek için özeldir. İsveç masajı gibi diğer masaj stillerine çok benzeyebilir, ancak ikisi ile karıştırılmamalıdır. İsveç tarzı masaj sadece yüzeysel katmanlara ulaşırken, derin doku masajı kasın derinliklerine ulaşmak amacıyla yapılır.

Derin doku masajının, daha eski ve daha büyük gerginlik bölgeleri yerine daha yeni ve daha küçük kas düğümlerini serbest bıraktığı da bilinmektedir. Derin doku masajının da bir teknik listesi vardır. Aşağıdakiler, derin doku masajında ​​kullanılan yaygın üç tanesidir:

 1. Miyofasyal Gevşeme

 2. Çapraz Elyaf Çalışması

 3. Sürtünme

Derin doku masajı spor masajı ile karıştırılmamalıdır. Bir sonraki bölümde farkı açıklayacağız.

 • Spor Masajı

Spor masajı sadece daha yeni ve daha küçük düğümleri değil, aynı zamanda daha eski ve daha büyük olanları da hedefleyebilir. Bu, derin doku masajı altında listelenenlere ek olarak diğer gelişmiş tekniklerin kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Spor masajı sertifikalı ve profesyonel bir terapist tarafından yapılır. Bu uzman terapistler, insan anatomisi konusunda derin bir doku masözünden daha fazla bilgi ile donatılmıştır.


Bu nedenle, gerçek müdahaleden önce bir spor masajının postüral bir değerlendirme ile gelmesi beklenmelidir. Diğer masaj yöntemlerinde olduğu gibi spor masajının da aşağıdaki gibi temel teknikleri vardır:

 1. Tetik Noktasının Serbest Bırakılması

 2. Ortak Seferberlik

 3. Pasif Germe

 4. Yumuşak Doku Ayırma

 5. Miyofasyal Gevşeme

Ancak spor masajı için mevcut teknikler sadece yukarıda belirtilenlerle sınırlı değildir. Bazıları masaja yardımcı olmak için paslanmaz çelik aletler bile kullanır.

 • Shiatsu Masajı

Shiatsu masajı, kökeni Çin geleneksel tıbbından ve Batı tıbbından bir füzyon ile Japonya'dan türetilmiştir. Shiatsu masajının tekniği esas olarak başparmak, parmak ve avuç içi kullanımına dayanır. Shiatsu masajının arkasındaki fikir, alıcının enerjide denge ve uyumu yeniden kazanmasına yardımcı olmaktır. Bu teknikle vücudun belirli bölgelerine ve tetik noktalarına baskı uygulanarak kişinin vücudundaki enerji akışını hızlandırır ve uyumsuzlukları giderir. Pek çok şeyde olduğu gibi, iyi bir Shiatsu masajı bilim ve sanatın bir karışımıdır.

 • Thai Masajı

Thai masajı, sıradan bir gevşeme masajı türü değildir. Çoğu masaj stili muhtemelen sadece sırtüstü veya yüzüstü pozisyonlarda olmanızı gerektirir. Bu stil, yaygın yoğurma ve ovalama teknikleri yerine, germe ve sallama hareketleriyle kaslarınızı uzatma hareketini kullanır.


Bu esnemelerin amacı, sıkı kasları gevşetmeye yardımcı olmak ve böylece vücuttaki enerji akışını iyileştirmektir. Thai masaj terapisi, temelde birinin sizin için yoga yapmasını sağlamak gibidir. Vücudunuzu yönlendirecek, hareket ettirecek ve esnetecek ve size sadece rahatlamak kalıyor.


Masoz

Masaj Terapisinin 5 Faydası

 • Miyofasyal Ağrı Sendromunu Azaltır

Miyofasyal ağrı sendromu, kas-iskelet sistemini etkileyen kronik bir ağrı durumu olarak tanımlanır. Birçok insanın genel olarak hissettiği yaygın ağrı ve sıkılığın aksine, miyofasyal ağrı sendromunun belirgin bir özelliği vardır. Belirli bir tetik noktasına basınç uygulandığında, vücudun genellikle yakın olan başka bir bölümünde ağrı hissedilir. Bu, yansıyan ağrı olarak bilinir.


Miyofasyal ağrı sendromu, kas lifleri düğümler oluşturduğunda ve birçok olası nedenden dolayı aşırı derecede sıkılaştığı veya kısaldığı zamandır. Tüm zamanların bir nedeni, kötü duruştan kaynaklanmaktadır.

 • Kaygı ve Stresle Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Kaygı ve stres olumsuz duygusal niteliklerdir. Ancak masaj terapisi sadece kişinin fiziksel sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda duygusal, zihinsel ve hatta ruhsal iyiliğini de geliştirir. Bütünsel bir anlamda hastaların refahını iyileştirmede ne gibi bir etkisi olduğunu gözlemlemek için masaj terapisi üzerinde birçok araştırma yapılmıştır.

 • Spor Yaralanmaları Müdahalesi

Masaj terapisinin uygulanabileceği yaygın spor yaralanmalarına odaklanabilir ve aslında yardımcı bir müdahale olarak hizmet edebilir. Bu tür spor yaralanmaları arasında bel ağrıları, tekrarlayan suşlar, yumuşak doku yaralanmaları, kasla ilgili boyun ağrıları, kasla ilgili diz ağrıları, tenisçi dirseği ve rotator manşet yırtılması sayılabilir.

 • Sırt Ağrısını Azaltır

Sırt ağrısı, kötü duruş, uzun oturma veya ayakta durma saatleri, yanlış kaldırma teknikleri, egzersiz yaparken yanlış form ve daha fazlasını içeren birçok şeyin neden olduğu çok yaygın bir rahatsızlıktır. Masaj terapisi bu ağrılarınızı gidermeye yardımcı olur.

 • Fibromiyalji Belirtilerini Hafifletir

Fibromiyalji, miyofasyal ağrı sendromu ile aynı şey değildir, ancak birbirlerine benzerler. Fibromiyalji, yaygın bir ağrı bozukluğu iken, miyofasyal ağrı sendromu belirli bir bölgede yer alan ağrı ve yansıyan ağrı vakalarıdır. Çoğu insanın, önceki gün yoğun bir egzersiz veya sıkı çalışma sonrasında kaslarının ağrıdığı çoğu zaman yaşadığı durumdur. Kaslar genellikle baskı üzerine hassas ve ağrılıdır.

Comentarios


bottom of page