top of page

Hamile Masajı Nedir? Neden Yapılır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Hamile Masajı Nedir? Neden Yapılır?

Hamile Masajı Nedir? Neden Yapılır?

Hamile masajı, özellikle boyun ve baş ya da sırt bölgesine uygulanmaktadır. Bu bölgelerin tamamında meydana gelen gerginliklerin giderilmesinde son derece etkilidir. Uygun bölge üzerine uygulanan hafif ve narin dokunuşların yanı sıra yoğurma yöntemleri bir arada uygulanmaktadır. Tüm bu dokunuşlar bedenin ihtiyacı olan esnekliğin en iyi şekilde elde edilmesini sağlamaktadır. Hamile masajı, hamilelik döneminde ortaya çıkan birçok farklı sorunun giderilmesinde büyük bir etki yaratmaktadır. Hamilelik son derece zorlayıcı bir dönemdir. Anne adayının daha düzenli ve dikkatli beslenmesi gerekirken vücutta yaşanan değişimler ortaya farklı sorunları çıkarabilmektedir. Hamile masajı, anne adaylarının vücutlarında gelişen gerginliğin giderilmesini sağlamaktadır. Bebeğin gelişimi ile birlikte anne vücudunda yaşanan değişim özellikle boyun, baş ve sırt bölgesinde oluşan gerginlikler sağlanan masaj sayesinde giderilebilmektedir.

Faydaları Nelerdir?

Doğal masaj terapisi hamilelik sırasında son derece rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Aynı zamanda hamileliğe bağlı olarak gelişebilecek gerginlikler de ortadan kaldırılmaktadır. Hamilelik masajı şişmelerin verdiği rahatsızlığın giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle şişmelerin ortaya çıkarttığı yorgunluk bu masaj sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Hamile masajı sırasında uygulanan hızlı darbeler bedenin ve zihnin canlanmasına imkan tanımaktadır. Aynı zamanda uygulanan yavaş hareketler vücudun gevşemesini sağlamaktadır. Masajın sağladığı en büyük etki, özellikle anne rahminin genişlemesi ile daralan damarlardaki kan akışının hızlandırılması gelmektedir. Yavaşlayan dolaşım masaj sayesinde hızlandırılarak bireylerin çok daha sağlıklı bir hamilelik geçirmesi sağlanmaktadır. Hamilelik 5 inci ayından sonraki süreçlerde masaj hizmeti alınmadan önce çeşitli ısınma hareketleri önerilmektedir.

Hamile Masajı Nasıl Bir Etki Yaratmaktadır?

Hamile masajı, genel olarak anne adayının sağlığında bir iyileşmenin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Cildin esnekliğini arttırmakta ve karın bölgesinde meydana gelebilecek çatlakların önceden engellenmesini ya da azaltılmasını sağlamaktadır. El, ayak ve bacaklarda ortaya çıkan ödemlerin çözüme kavuşturulmasına yardım etmektedir. Özellikle, basınç ve gerginlik hissedilen bölgeler masaj sayesinde rahatlatılmaktadır. Hamilelik süreci boyunca göğüs ve karın bölgelerinde yaşanan büyümelerin sebep olduğu sırt ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Kaslardaki kan dolaşımının daha düzgün bir şekilde gerçekleşmesine katkı sağlar. Lenf akışını arttıran etkisi sayesinde hamile masajı ödemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayaklarda ve bacaklarda meydana gelen ağrılar giderilmekte ya da hafifletilmektedir. Masaj omurgada bulunan tüm sinir uçlarının rahatlamasını sağlar. Stres arttığında ortaya çıkan farklı hormonların zararlı etkilerinin en iyi şekilde giderilmesi sağlanmaktadır. Hamile masajı yararlı hormonların salgılanmasına da imkan tanıdığından deliksiz ve rahat uyku uyunmasına imkan tanır. Yorgunluk ya da hamileliğe bağlı olarak gelişen baş ağrışarının giderilmesini sağlamaktadır. Psikolojik ve ruhsal olarak da rahatlama sunmaktadır. Depresyonun ve gerginliğin etkilerini de azaltmaktadır. Özellikle 6. aydan sonra söz konusu olan leğen kemiği ağrılarının hafifletilmesi hamile masajı sayesinde sağlanmaktadır.

Hamile Masajı Hangi Durumlarda Yaptırılmamalıdır?

Hamile masajı her ne kadar faydaları ile anılsa ve önerilse de yaptırılmaması gereken birçok farklı durum söz konusudur. Hamileliğin tehlikeye girmemesi için mutlaka bu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir;

· Önceki gebelik dönemlerinde erken doğum söz konusu olmuşsa hamile masajı risk teşkil edebilir.

· Hamilelikte olan patolojik durumlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

· İlerlemiş varis hastalıklarına dikkat edilmelidir.

· Yüksek ateş ve benzeri durumlara dikkat edilmelidir.

· Üst solunum enfeksiyonu gibi sorunlar yaşanıyorsa dikkatli davranılmalıdır.

· İltihaplı durumlarda da masaj uygulamasında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ancak tüm bu olumsuz etkiler uzan masözler sayesinde göz önünde bulundurulmakta, masaj sırasında anneye ya da bebeğe zarar verecek hiçbir işlem yapılmamaktadır.

コメント


bottom of page