top of page

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Kayropraktik-tedavi-nedir-?

Kayropraktik Tedavi Nedir? Nasıl Yapılır?


Kayropraktik, Yunanca kökenli bir kelime olarak el uygulamaları anlamına gelmektedir. İlk olarak 1895 yılında Doktor David Daniel Palmer tarafından bulunmuştur. Kayropraktik tedavi; kas-iskelet ve sinir sistemi problemleri olmak üzere, vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen ağrı şikayetinin giderilmesi yönünde çeşitli tedavi uygulamalarının yapılmasıdır. Kayropraktik tedavisinde, fiziksel tedavi uygulamalarından yararlanılır. Tedavide amaçlanan, vücuttaki dokuların doğru pozisyonlara getirilmesi amaçlanarak, vücudun, herhangi bir ilaç veya cerrahi tedavi gerektirmeden, kendi kendisini iyileştirmesine, onarmasına olanak vermektedir. Özellikle sırt, bel ağrıları, eklem iltihaplanmalarına bağlı oluşan rahatsızlıklar, boyun ve omuz bölgesindeki hassasiyetler gibi ağrıların veya acıların giderilmesi hedeflenir.


Kayropraktik Tedavi Nerelerde Kullanılır?


· Boyun ve ense ağrıları

· Bel ağrıları

· Pelvis bölgesinde meydana çıkan ağrılar

· Kol, omuz ağrıları

· Uyluk ve kalça ağrıları

· Eklem rahatsızlıklarına bağlı olarak eklem ağrıları

· Kabızlık, kolik ağrı veya reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları

· Hamilelikte doğum öncesi pelvis kaslarının hazırlanması

Yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda, özellikle kayropraktik tedavinin kronik olarak ilerleyen bel ağrısı şikayetinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır.


Kayropraktik Acılı Bir Tedavi Yöntemi Midir?


Kayropraktik tedavisi acılı bir uygulama değildir. Uygulanan Tedavi sonrası Hastaların birçoğu seans sonrasında rahatladığını belirtmektedir.


Tedavi Süreci Nasıldır?


Tedavi süreci hastalığa göre şekillenir. Bireylerin sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için en az 3 ayda bir kayropraktik tedavi olmalarında büyük yarar vardır.


Kayropraktik Tedavisinin Riski Var Mıdır?


Kayropraktik tedavisi genel olarak güvenli bir uygulamadır ve hastalarda ciddi sağlık sorunlarına yol açmamaktadır.Günümüzde Kayropraktik Tedavi


Günümüze kadar yürütülen çalışmalarda, fiziksel tıp yöntemlerinin tedavideki başarısının ortaya konulması, özel fiziksel tedavi yöntemlerinin önemini artırmıştır. Günümüzde popülaritesi gittikçe artan kayropraktik tedavi yöntemleri, geniş uygulama alanı bulunan ve üzerine yapılan bilimsel çalışmaların giderek hızlandığı bir seçenek olarak tıp alanında da karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde 100’den fazla ülkede yaygın olarak uygulanmaktadır. Başta kas-iskelet ve sinir sistemi problemleri sorunlarına yönelik uygulanan kayropraktik yöntemler, günümüzde kadar geliştirilerek çok çeşitli sağlık sorunlarının çözümünde başarı ile uygulanmaktadır.


Dünyadaki Kayropraktik Uygulamaları Nasıl?


Amerikan Tabipler Birliği bel,boyun ve sırtta meydana gelen ağrıların tedavisinde ilk alternatif olarak kayropraktik tedaviyi öneriyor. ABD’ de ilk basamak olarak doğal ve sağlık hizmetlerinde en geniş, yaygın alternatif başvuru alanıdır.

bottom of page