top of page

Lenf Drenaj Masajı Yaptırmadan ve Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


Lenf-Drenaj-Masajı-Yaptırmadan-ve-Yaptırdıktan-Sonra-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler

Neden Lenf Drenaj Masajı Yaptırmalısınız?


Bu soruyu yanıtlamadan önce lenf sisteminin vücutta, bedende neden var olduğunu bilmek sizin için çok daha iyi olacaktır. Lenf sisteminin vücuttaki, bedendeki görevi, vücuttaki ölmüş olan hücreleri, bakteri ve mikropları, atık olan yağ hücrelerini ve vücuttaki vücuda zararlı olan ya da olabilecek mikroorganizmaları vücuttan dışarı atmayı sağlayan bir sistemdir.


Lenf drenaj masajı ise, bu bahsetmiş olduğumuz lenf sistemini güçlendirir, performansı arttırır ve vücuttaki selülit, bölgesel yağlanma vb gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırmaya yarar. Lenf drenaj masajı uygulamasının tek faydası selülit ve bölgesel yağlanmalardan kurtulmak ile kalmayıp ek olarak uzun vadede de sizlere çok daha ferah bir yaşam tarzı sunar.


Lenf sistemini kuvvetlendirdiğinden ötürü masajınızı yaptırdıktan sonra da vücudunuzun, bedeninizin performansını arttırmayı amaçlayan lenf drenaj masajı uygulamasının yararları sayesinde ise kendinizi masaj sonrasında çok daha ferahlamış, rahatlamış ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda da kan dolaşımını hızlandırmakta olan bu masaj çeşidi sizin üstünüzde masaj sonrasında da gayet güzel etkiler bırakmaktadır. Bu etkileri açıklayacak olursak şöyle anlatabiliriz;

  • Kan dolaşımını hızlandırmış olduğundan metabolizmayı da hızlandırır, kilo verme konusunda da size katkı da bulunabilir.

  • Yine kan dolaşımını sağlıklı bir şekilde hızlandırdığından dolayı gün içinde daha enerjik hissetmenize ve lenf drenaj masajı yaptırmadan önceki halinize kıyasla daha az yorulmanıza yardım edebilir.

  • Düzenli bir şekilde uygulandığında cildinize bile yararı olan bu masaj çeşidi deri sıkılaşması, selülitler ile savaşmak ve dokularınızı sıkılaştırmaya da yaraması ile biliniyor.Lenf Drenaj Masajı Yaptırmadan ve Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler


Öncelikle belirtmeliyiz ki ödem atma işlemini idrar yolu ile yaptığınızdan vücudunuza her gün yeterli düzeyde su girişi sağlamalısınız. Yani günde ortalama olarak 2 litre su içmeniz ödem atmanızı çok daha fazla rahatlatmış olacaktır. Aynı zamanda da masaj yaptırmadan önce ve sonrasında da tuz ve tuzlu yiyeceklerden, vücudunuzda ödem yaptıkları için uzak durmanız da sizler için çok yardımcı olacaktır.


Lenf Drenaj Masajını Kimler Yaptırmamalı?


Her bir aktivitede olduğu gibi bu masaj çeşidinden de uzak durması gereken belli kişiler vardır. Bu kişiler eğer bu masaj konusunda çok ilgili ise, doktorları ile konuşup bu masaj hakkında yaptırmalarında sorun olup olmadığını da öğrenmeliler.


Daha sonrasında doktorlarının izni ile bu masaj uygulamasına yönelebilirler. Hamile kişiler, hemoroid yani diğer adı ile basur olarak bilinen hastalığı olanlar, şeker hastaları, tansiyon hastaları ve de kemik erimesi hastalığı olanların bu masaj çeşidinden uzak durması önerilmektedir.


Lenf Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?


Vücutta birikmiş olan ödemler yüzünden ya da lenf sisteminin yeteri kadar çalışmamasından kaynaklı yaptığınız besin diyetinden veya sporunuzdan yeteri kadar yarar göremiyor olabilirsiniz.


Bu durumdan kurtulmak adına seçeneklerinizin arasında olan lenf drenaj masajı uygulamasını bu alanda özel eğitim almış bir kişi, el ile ya da özel bir lenf drenaj masaj aleti ile belli bölgelerde bu masajı uygulamasıyla gerçekleşir. Bu masaj yalnızca lenf sisteminizi değil, cildinizi de daha da sağlıklı bir hale getirmeyi amaçlar. Bu masaj uygulamasından faydalanan kişilerin ciltlerinde sıkılaşma da görülebilir.


Aynı zamanda beklenildiği üzere de ödem atmalarına katkı da bulunur. Bu sayede de vücuttaki istenmeyen gereksiz olan ödemi atarak besin diyetinizi ve sporlarınızı yaparken alabileceğiniz maksimum yararı alabilirsiniz.


Bu masaj sayesinde kendinizi hem daha dinç, hem de gün içinde yorgun hissetmekten kurtulabilirsiniz. Ancak bir önceki başlıkta da bahsedildiği üzere belli hastalıklara, rahatsızlıklara sahip iseniz veya hamile iseniz, doktorunuz ile iletişime geçerek daha sonrasında bu masaj uygulamasına yönelmeniz önerilmektedir.

Comments


bottom of page