top of page

Masaj İle İlgili 5 Efsane


Masaj-İle-İlgili-5-Efsane

İnsanlar ne kadar uzun zamandır masajı kullanıyorlar? Asırlardır. Bunun kanıtları mısır mezarlarında ve eski Çin tıbbi metinlerinde dahi bulunabilir. Günümüzün masaj terapistleri, derin bir rahatlama, gevşeme sağlamak ve iyileşme, iyileşme sürecini hızlandırmayı desteklemek adına dokuyu manipüle ediyor. Yetenekli dokunuş, hareket ve baskı uygulayarak, yaralanmaları ve sağlık problemlerini tedavi etmeye, sağlığı da geliştirmeye yardımcı olurlar. Fakat masaj terapisi ve masöz ile ilgili bazı efsaneler devam ediyor. Bu efsanelerden 5 tanesini sizler için açıkladık.


1 - Masaj, Nereye Giderseniz Gidin Masajdır.


Gerçek: Bütün masajlar bir amaca hizmet etmektedir. Rahatlama masajı tam olarak bunu yapar; amacı zihini ve bedeni rahatlatmaktır. Sorunlu alanları bulmak ve bu alanlara odaklanmak adına eğitimli profesyonel kişiler tarafından yapılır. Örneğin; sırt ağrısı ile gelinebilir ve sorunun ayak bileklerinde başlandığı öğrenilebilir. Masaj terapisi iyileşmeyi destekleyerek, diğer uzmanların yardımı ile birleştirildiğinde tedavilerin sonuçlarını iyileştirebilir.


2 - Masaj Terapisi Esas Olarak Kasları İçerir.


Gerçek: Masaj, kasları manipüle etmekten daha da fazlasını yapar. Masaj, kasları, kemikleri ve organları birbirine bağlayan kesintisiz bir doku tabakası olan fasyanın gergin olan bölgelerini gerebilir. Masaj terapisi, eklemleri gevşetmek, rahatlatmak, şişlikleri azaltmak ve hareketi kolaylaştırmak adına sıvıları manuel olarak hareket ettirebilir. Artritik eklemlerdeki sıvı birikmesini azaltarak, bu sayede şişliği ve ağrıyı hafifletmiş olur. Masaj terapisi, ağrılı şişliği azaltarak, normalde vücutta, bedende enfeksiyon ile savaşmak adına hareket eden bir sıvı olan lenf akışının da iyileşmesine yardımcı olur. Masaj, besinleri ve atıkları vücutta hareket ettiren ve iyileşmeyi de hızlandıran kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.


3 - Masajın Sunduğu Etkiler Geçicidir.


Gerçek: İyi bir masaj terapisti, geçici ağrıları ve acıları gidermekten çok daha fazlasını yapar. Kasların uzun bir hafızası bulunur. Bunları garip bir pozisyonda tutmak, örneğin; iş yerinde bir bilgisayarı görmek adına boynu öne doğru uzatmak, sinir yollarını kesebilmektedir. Bu, boyun ve omuz gerginliğini, üst sırt ağrılarını ve bazen ellerde uyuşma, karıncalaşma faktörlerini tetikler. Düzenli masaj terapileri, bir terapistin ağrı bölgelerini ele almasına ve vücut mekaniğini, duruşu iyileştirmek adına kasları yeniden eğitmesine izin verir.


4 - Masaj Terapileri Migrenlere Yardımcı Olamaz.


Gerçek: Masaj terapisi, migren baş ağrıları için tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Boyun, omuzlar, baş ve hatta yüz bölgesindeki noktaları tetiklemek adına baskı uygulamak, kas gerginliğini giderip, migren bölgelerine atıfta bulunan ağrıların sinyallerini kesmeye yardımcı olur. Masaj terapisi, beyni besleyen kan damarlarını bozmakta olan gerginliği azaltır. Bu kan damalarının işleyişindeki problemlerin, şiddetli baş ağrıları, ışığa duyarlılık, görme bozuklukları ve mide bulantısı gibi migren semptomları ürettiğine inanılmaktadır.


5 - Uygulanan Masaj Acı Verse Dahi Terapistin Sözü Kesilmemeli.


Gerçek: Konuşun! Bir masaj terapisti, kas dokusunun bir bölümünü serbest bırakmak adına derin basınç, baskı uygularken kişi kendini rahatsız hissedebilir. Aşırı acı veren herhangi bir şey hakkında masaj terapisti ile konuşulmaktan çekinilmemelidir. Bilmek isteyecek ve buna göre ayarlamalar da yapacaktır.

Comentarios


bottom of page