top of page

Masaj Sonrası Esneme Teknikleri


Masaj Sonrası Germe Teknikleri

Düzenli olarak herhangi bir fiziksel aktivite veya egzersiz yapıyorsanız, öncesinde ve sonrasında esneme yapmanız tavsiye edilir. Egzersizden önce esnemeyi düzenli bir ısınma rutinine dahil etmek, yırtılma, gerilme veya kasları ve eklemleri başka şekilde yaralama riskini azaltmaya yardımcı olur. Fiziksel aktiviteden sonra da kasların soğumasına yardımcı olur, bu da daha sonra sertlik ve ağrıya karşı koruma sağlayabilir.


Masaj sonrası esneme, bir bakıma kasların kasılmasını, güç ve elastikiyetini kaybetmesini engelleyerek egzersizin etkilerinin korunmasına yardımcı olur. Benzer şekilde, germe, gevşeme ve esneklik dahil olmak üzere masajın etkilerinin korunmasına yardımcı olur.


Masajınızdan Sonra Neden Esneme Yapmalısınız?


Derin masaj ve egzersiz, kasları benzer şekillerde etkileyebilir. Masaj, kan akışını ve dolaşımını artırır ve dokularda sürtünme yaratabilir. Masaj sırasında dokular ve kaslar birbirinden çekilir, bu da tedaviden sonra sahip olabileceğiniz gevşeme hissini yaratır.


Masajdan sonra esneme, eklemleri hareketli tutabilir, kas ve dokulardaki gevşekliği koruyabilir ve esnekliği artırabilir. Aynı zamanda esneme toleransınızı da artıracaktır. Bir esnemeyi ne kadar çok yaparsanız, zamanla o kadar kolay hale gelir. Masaj terapistleri de kendi yaralanma, zorlanma ve ağrı risklerini azaltmak için masaj yapmadan önce ve sonra esneme hareketleri yaparlar.


Evde Basit Hareketlerle Masaj Sonrası Esneme


Rutininiz vücudunuzun sınırlamalarına, masaj terapistinizin yönergelerine ve kendi hedeflerinize bağlı olarak değişecektir. Hareketleri yavaş tutun ve sabit bir nefes alma düzeni sağlayın.


Ayakta kol çekme + bükme: Omurga hizası iyi olacak şekilde ayakta durun. Kollarınızı yukarıya doğru uzatın ve sırayla her iki elin parmak uçlarına daha da yükseğe ulaşın. Kollarınızı başınızın üzerinde gergin tutarak, bir yandan diğer yana eğin. Kaburgalarınızdaki ve eğik kaslarınızdaki gerginliği hissetmelisiniz. Bu gerginliği derinleştirmek için, sola eğilirken sağ bileğinizi kavrayın ve çekin ve sağa doğru eğilirken sol kolunuzu çekin.


Öne doğru katlama: Omuzlarınızı ve kollarınızı gevşek tutarak belinizi yavaşça bükün. Ayak parmaklarınıza veya zemine dokunmak için baskı uygulamak yerine, üst bedeninizin yerinde sallanmasına ve yerçekiminin omurganızı sıkıştırmak için çalışmasına izin verin.


Masaj

Diz tutuşu: Sırt üstü yatarken bir dizinizi göğsünüze getirin ve kenetlenmiş ellerle tutun. 30-60 saniye sonra dizlerinizi değiştirin. Bu tek başına birçok insan için önemli bir gerginliktir; derinleştirmek için dizinizi avuç içlerinize bastırarak direnç oluşturabilirsiniz.

Masaj terapistinizin önerilerini, yaşadığınız şu anki ağrı veya yaralanmayı ve germe işlemini nerede yapacağınızı dikkate alarak, rutininizi ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre şekillendirin.


Kendinizi asla rahat olandan daha yüksek bir hareket seviyesine itmeyin. Hareket aralığınız zamanla doğal olarak artacak ve bu süreci aceleye getirerek vücudunuzu sakatlayabilirsiniz. Ağrıya neden olan bir durum olduğunda, o gerdirme hareketini bırakmak ve masaj terapistinizden daha fazla öneri istemek en iyisidir.

Commentaires


bottom of page