top of page

Masaj Terapisi ve Temporomandibular BozuklukMasaj Terapisi ve Temporomandibular Bozukluk


Masaj terapisinin bize yalnızca kısa süreli rahatlama değil bundan daha fazla fayda sağladığı bilinen bir gerçektir. Yaşadığımız birçok hastalık, yaralanma ve günlük ağrı ve sızılardan kurtulmamız için doğal bir çözüm olarak uygulanan masaj terapisi sorunlarımızdan kurtulmamıza yardımcı olur. Tabii ki, her tür masaj her ağrı ve acı için uygun değildir, ancak doğru tekniklerle uygulanan bir masaj harikalar yaratabilir.


Masaj terapisinin birçok insanın yaşadığı belirli bazı sorunla nasıl bağlantılı olduğuna ve bu sorunların çözümüne nasıl yardımcı olduğuna bir göz atalım. Örneğin; bu sorunlardan bir tanesi temporomandibular bozukluktur. Temporomandibular bozukluk terimi, kişinin temporomandibular eklemini etkileyen çeşitli sorunları içerir.


Peki, temporomandibular eklem nedir? En basit ifadeyle, temporomandibular eklem, çene kemiğinizi kafatasınıza çeşitli bağ ve kaslarla birlikte bağlayan bir parçadır. Bu parça, üst çene kemiği ile alt çene kemiği arasında oturan disk benzeri küçük bir kıkırdak parçasıdır. Çenenin hareketini sağlayan bir menteşe görevi görür ve yalnızca bir hareket biçimi veya yönü sağlamanın aksine, çenemizi birkaç farklı şekilde hareket ettirmemizi sağlar.


Temporomandibular eklem sadece çenemizi yukarı ve aşağı hareket ettirmemize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda çenemizi hem ileri hem de geri kaydırma hareketini ve yana kaydırma hareketini de yapmamızı sağlar. Bu hareket çeşitliliği, konuşma, yiyecekleri çiğneme vb. gibi çeşitli işlevleri yerine getirmemize izin vermek için birleşir.


Temporomandibular Bozukluk Nedir?


Temporomandibular bozukluk, farklı yaralanmalar veya çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve bireylerde farklı semptomlara neden olabilir. Temporomandibular bozukluğun en yaygın nedenleri;

  • Çenede, eklemde veya çevresindeki kaslarda kırıklara veya bağların/kasların yırtılmasına neden olan çeneye veya yüze güçlü bir darbe almak,


  • Dişlerinizi gıcırdatmak veya sıkmak, eklem üzerinde çok fazla baskı, iltihaplanma ve ağrı veya eklemlerde iltihaplanma olarak görülür.


Temporomandibular bozukluğun bazı yaygın belirtileri;


  • Çene bölgesinde ağrı, sızı ve genel rahatsızlık hissi,

  • Yemek yerken veya esnerken ağzınızı açıp kapamada zorluk,

  • Ağzınızı açarken ve kapatırken tıklama veya patlama sesleri,

  • Şişlik,

  • Diş ağrıları, baş ağrıları, boyun ağrıları veya kulak ağrılarıdır.


Masaj

Temporomandibular Bozukluk ve Masaj Terapisi


Bir temporomandibular bozukluk teşhisi konulduysa, masaj terapisi uygulanarak eklemi iyileştirmenin veya en azından günlük yaşamınızı engelleyen ağrı ve rahatsızlıkların bir kısmını gidermenin bazı yolları vardır. Temporomandibular bozukluk söz konusu olduğunda, masaj terapisi tedasinde uygulanan iki yer vardır; ağız içi veya ağız dışı.


  • Ağız içi masajlar, yanak içindeki kasların tedavisini sağlar. Bu, masajın ağzınızın içinde yapıldığı anlamına gelir. Bu kaslara ağız dışından değil içeriden masaj yapmak aslında %80'e kadar daha etkili olabilir.

  • Ağız dışı masaj, ağız çevresindeki yüz kaslarına dışarıdan yapılan herhangi bir masajı içerir.

Bu masajlar çeşitli temporomandibular bozukluk semptomlarının tedavisinde oldukça etkilidir.


Temporomandibular bozukluk için miyofasyal gevşetme uygulanabilir. Miyofasyal gevşetme, işlevi yeniden kazanmak ve kronik ağrıyı tedavi etmek için kasları ve yumuşak dokuları gevşetmeye yardımcı olmak için kullanılan özel bir tekniktir.

Hareket kısıtlamalarını gevşetmek için etkilenen bölgenin etrafındaki yumuşak doku alanına hafif basınç uygulanmasından oluşan eğitimli masaj terapistleri tarafından kullanılan bir tekniktir.


Temporomandibular eklemlerindeki farklı sorunlar için çeşitli masaj terapisi uygulatan birçok kişi, ağrı ve rahatsızlığın önemli ölçüde azaldığını ve çenenin esnekliğini ve hareketini artırdığını belirtmiştir.

Comments


bottom of page