top of page

Masaj Terapisinin Tarihçesi


Masaj Terapisinin Tarihçesi

Masaj terapisinin nereden geldiğini veya neden modern bir sağlıklı yaşam uygulaması olarak kullandığımızı hiç merak ettiniz mi? Stresi azaltmak ve vücudunuzu rahatlatmak için masaj yaptırmanın terapötik ritüeli, dünyanın her yerini etkileyerek yüzyıllardır var olmuştur. Bugün kullandığımız teknikler ve masaj stilleri geçmişten gelen en büyük hediyedir.


Masaj terapisi uygulaması, son 5.000 yılda zaman içinde ve dünya çapında seyahat etmiştir. Eski masaj uygulamalarının başlangıcı, Hindistan'da MÖ 3000'e kadar izlenebilir. Araştırmacıların tarih araştırmalarına ve kayıtlara göre Hindu kültüründe “yaşam sağlığı” olarak bilinen Ayurveda'nın ortaya çıktığını göstermektedir. Ayurveda , vücudun çevresiyle uyumunu kaybettiğinde hastalıkların veya ağrının ortaya çıkabileceği inancına dayanan bir uygulamadır ve günümüzde daha modern formlarda varlığını sürdürmektedir.


Hareketin vücudun kas ve iskelet uyumuna odaklandığı fizik tedavinin aksine, Ayurveda uygulaması bütünsel bir yaklaşım benimser. Ayurveda tedavileri ile kişinin karşılaşabileceği fiziksel semptomlara ek olarak, tedavi sırasında kişinin tüm vücudu dikkate alınır, zihinsel ve sosyal faktörler değerlendirilir. Ayurveda'daki orijinal tedaviler arasında gelişmiş diyetler ve bitkisel uygulamaların yanı sıra aromaterapi, renk terapisi, ses terapisi ve tabii ki beden, zihin ve ruhun uyum içinde çalışmasını sağlamak için dokunma terapisi yer alır. Yüzyıllar önce Hindistan'da kullanılan dokunma terapisi, bugün bildiğimiz masaj terapisine benzer bir uygulamanın ilk bulgularından biridir.


Zaman ilerledikçe, masaj terapisi Çin ve Japonya gibi diğer Doğu bölgelerine de gitti. MÖ 2700'e kadar uzanan, Çinli uygulayıcılar tarafından masaj terapisinin tıbbi uygulamalarının ilk aşamalarında kullanımını gösteren yazılı kayıtlar keşfedildi. Hindu inancına benzer şekilde, Çinliler de masaj terapisinin, duyguların ve ruhsal farkındalığın vücutta geçmekte zorlandığı, enerjisel tıkanıklıkların vücudu iyileştireceğine inanıyorlardı. Dokunma, akupunktur ve yoga kullanarak, vücut kendini iyileştirebilecek ve fizyolojik yollar boyunca enerjik uyumu yeniden sağlayabilecekti. Özellikle masaj terapisi üzerindeki doğu etkisi, bugün modern uygulamalarımızda kullandığımız sağlık trendlerine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.


Masoz

Masaj terapisi dünyayı dolaşmaya devam ederken, uygulama sonunda Yunan ve Roma imparatorlukları tarafından da benimsendi. Tıpkı bugün fizik tedavi gören sporcuları duyduğumuz gibi, Yunanlılar da toplumlarının seçkin sosyal grubu olan kendi sporcularını tedavi etmek için masaj terapisini kullandılar. Yağların ve şifalı bitkilerin eklenmesiyle masaj terapisi popüler ve çekici bir ilaç haline geldi.


Masaj terapisi dünya çapında yaygınlaşarak bireylerin sağlıklarını ve refahlarını iyileştirmesine yardımcı oldu ve bugün de bunu yapmaya devam etmektedir. 1950'lerde masaj terapisi resmi bir fizik tedavi kategorisi haline geldi ve böylece Amerikan Masaj Terapi Derneği kuruldu. Ek olarak, bilimsel ve tıbbi araştırmalar ilerledikçe masaj terapisi de gelişti.


Bugün, kanıtlanmış etkili bir terapi şekli olarak kabul edilmektedir ve yalnızca fiziksel bedeninizi değil, aynı zamanda zihninizi ve zihinsel sağlığınızı da hedef alan ve iyileştirmesini sağlayan birçok sağlık yararına sahiptir.

Comments


bottom of page