top of page

Masaj Terapistlerinin Önerdiği En İyi ve Etkili 8 Masaj Yağı

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Masaj-Terapistlerinin-Önerdiği-En-İyi-ve-Etkili-8-Masaj-Yağı

Masaj yağı, ellerin cilt yüzeyinde sürtünmeden kaymasını sağlamak için sıklıkla kullanılır. İster kendinize masaj uygulayın, ister uzman bir masaj terapisti uygulasın. Bu yağların yaratmış olduğu hissi fark edeceksiniz. Bazı masaj yağları ciltte yağlanmaya neden olur, bazılarıysa bir süre sonra ciltte hoş olmaya bir koku bırakmaktadır. Bu olumsuz durumları yaşamamak için masaj terapistlerinin önermiş olduğu en iyi 8 masaj yağını derledik.


Damıtılmış Hindistancevizi Yağı


Hindistancevizi yağının ağır ve katı bir yağ olduğu düşünülebilir, fakat damıtılmış hindistancevizi yağı hafif, sıvı ve iyi bir masaj yağıdır. Damıtılmış yağ hindistancevizi yağından daha az kayma sağlar. Bu da onu, kas gerginliği bölgelerini hedef alan kısa masaj hareketleri için çok daha uygun bir yağ haline getirir. Diğer yağlara oranla daha uygun fiyatlıdır. Yıkandığı zaman masaj örtülerinin üstünde leke bırakmaz. Bu yağ hindistancevizine ve latekse alerjisi olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Jojoba Yağı


Jojoba yağı, aslında jojoba bitkisinin tohumundan elde edilir. Yağlı bir his bırakmaz ve örtüleri diğer yağlar gibi lekelemez. Antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle de sırtında akne olan kişiler için oldukça ideal bir seçenektir. Uzun raf ömrüne sahiptir. Aromaterapinin favori yağlarından birisidir. Jojobanın rahatsız edici bir kokusu bulunmamaktadır ve cildi de tahriş etmez. Bir dezavantajı ciltte çok hızlı emilmesidir. Diğer masaj yağlarına oranla daha pahalıdır.


Ayçiçeği Yağı


Bu masaj yağı çeşidi cilt üzerinde yağlı bir his yaratmayan hafif bir yağ olarak bilinir. Ayçiçeği tohumlarından elde edilir. Raf ömrü uzun değildir, çabuk bozulabilir. Karanlık ve serin bir alanda muhafaza edilmelidir. Ayçiçeği bitkisine alerjisi olan kişiler bu yağı kullanmamalıdırlar.Badem Yağı


Tatlı badem yağı, masaj yapan kişiler tarafından kullanılan en favori masaj yağlarından birisidir. Bademlerden elde edilir ve rengi soluk bir sarıdır. Badem yağı, ellerin cilt yüzeyinde kolaylıkla kaymasını sağlar. Cilt tarafından hızlı emilir, fakat çok da hızlı emilmediği için tekrardan uygulanmasına gerek kalmaz. Diğer yağlar ile oranla daha uygun fiyatlıdır. Fındık ve fındık türlerine alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Masaj örtülerini lekeleyebilir.


Kayısı Çekirdeği Yağı


Bu yağ çeşidi dokusu ve rengi açısından badem yağına benzer, fakat biraz daha pahalıdır. E vitamini bakımından zengindir, bu da raf ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır. Kayısı çekirdeği yağı, ciltte iyi bir şekilde emilir. Böylelikle masaj sonunda yağlı bir his kalmaz. Bu masaj yağı aromaterapi için de sıklıkla kullanılan bir çeşittir. Kayısı çekirdeği yağı, fındık çeşitlerine alerjisi olan kişiler için bir alternatif olabilir.


Avokado Yağı


Avokado meyvesinden elde edilir. Koyu yeşil bir renge sahiptir. Çoğunlukla badem yağı gibi yağlar ile karıştırılarak kullanılır. Maliyeti oldukça yüksek bir yağdır. Lateks duyarlılığı olan kişiler bu yağa karşı da hassas olabilirler.


Kakao Yağı


Farklı bir aroması olan zengin bir yağdır. Oda sıcaklığında katılaşır ve ağır bir dokuya sahiptir. Bu sebeple de yalnızca küçük alanlar için kullanılır veya diğer yağlar ile karıştırılır.


Shea Yağı


Afrika ülkesine özgü bir ağacın tohumlarından elde edilir. Oda sıcaklığında katıdır. Ciltte yağlı bir his bırakabilir. Bu sebeple masaj için çoğunlukla tek başına kullanılmaz. Diğer yağlar ile karıştırılabilir veya küçük alanlar için kullanılabilir. Shea yağı doğal bir lateks içermektedir, bu sebeple latekse alerjisi olan bireylerin kullanmadan önce küçük bir bölgede test yapmaları önerilir.


1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Bilgilendirici!

Like
bottom of page