top of page

Masajın Uyku Problemlerine Etkisi Nelerdir?


Masajın-Uyku-Problemlerine-Etkisi-Nelerdir-?

Masaj seansı, kan dolaşımı hızlandırır ve depresyonu da yatıştırır. Bunun yanı sıra masajın bağışıklık sistemi üzerinde, bağışıklığı güçlendirdiğine ve ağrıların azalmasına da etkisi olduğu bilinir. Düzenli olarak masaj terapisi alan bireyler, stresten, depresyondan, bölgesel ağrılardan, uykusuzluk problemlerinden ve sayılamayacak bir çok faktörden kurtulur. Yanlış uygulanacak masaj vücuda, bedene zarar verebilir. Ancak doğru ellerde, hijyen koşulları dahilinde, uzman masöz ya da masör aracılığı ile uygulandığında zarar vermez. Masajın sayılamayacak kadar çok etkisi, faydası bulunur. Bunlardan birisi de uykusuzluk problemini ortadan kaldırmasıdır.


Eğer bir kişi uykusuzluk çekiyor ise masaj uygulaması bunun en iyi çözüm yollarından da bir tanesi olabilir, yatmadan önce yapılacak genel bir masaj seansı ardından kuşkusuz bir şekilde bireyi uykuya götürecektir. Bu sonuç kesin olduğu kadar hızlıdır da, masaj yaptıracak kişi, yapılacak olan ilk masaj seansı sonrasında bütün gece güzel, rahat bir uyku çekecektir. Bu masaj seansının hiçbir yan etkisi yoktur. Uykusuzluk sorunu yaşayan, olan bir kişinin bu probleminden kurtulana kadar yatmadan önce düzenli olarak genel bir masaj seansı uygulanmalıdır, bu sayede kişi uykusuzluk sorunlarından kolayca kurtulabilir. Masaj yapılacak kişi yatağında uzanıyor olmalıdır ki masaj sırasında rahatça uyuya kalabilsin ve masör, masöz, terapist uyuya kalan kişiyi o şekilde bırakabilsin.


Kuşkusuz ki masaj seansının en tatmin edici yanlarından bir tanesi de insanı uyutmasının yanı sıra rahatlatarak, gevşeterek uyutmasıdır. Masaj yaptıran kişinin yavaş yavaş gözlerinin kapandığını seyretmek, sonrada onu deliksiz ve çok rahat, gevşemiş bir şekilde uyuya kaldığını seyrettikten sonra oradan yavaş yavaş ayrılmak insana bir haz verir. Bunu başarmak her ne kadar biraz vakit alıyor alsa da bunu denediğinizde hemen hemen her zaman olumlu, harika bir sonuç verdiğini görüp yaşayacaksınız.


Bazı kişiler gevşemede, rahatlamada çok zorluk çekerler, arkadaşlarınız ya da müşterileriniz ilk yaptığınız masaj seanslarının sonunda uyuya kalmıyor ise sakın vazgeçmeyin. Devam etmelisiniz, belki de bir sonraki masaj seansınızda onu uyutacak hareketleri, dokunuşları yakalayabileceksiniz. Yine de bir çok kişi masaja uyuyarak cevap verir, masaj yaptığınız kişi muhtemelen hemen uyuya kalacaktır.

bottom of page