top of page

Masözde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021Masözde-Bulunması-Gereken-Özellikler-Nelerdir-?

Masöz


Ağrı ve benzeri şikayetler ile gelen bireyleri, masaj tekniklerini, ellerini, kollarını, dirseklerini, parmaklarını veya masaj ekipmanlarını kullanarak masaj yapan ve acılarını, ağrılarını, fiziksel ve ruhsal problemlerini, gideren sinirlerini yatıştıran bayana masöz denir. Masaj yalnızca keyfi yapılan bir uygulama değildir. Kas, eklem ağrıları gibi birden fazla rahatsızlığın giderilmesinde ya da ortadan kalkmasında büyük rol oynar. Ayrıca tıbbi tedavilere ek olarak kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırır ve yaşam kalitesini arttırır.


Masözlerde bulunması gereken özelliklerin en başında güç ve kuvvet gelir. Bunun nedeni uzun süre ellerini, kollarını ve kaslarını kullanarak teknikler uygularken hareket edeceği için dayanıklı olmalıdır. Bir diğer özellik olarak temiz ve bakımlı olması da masözde bulunması gereken özellikler arasındadır. Masaj yaptıracak kişi ile yakın temas halinde olacakları için kişisel bakımlarını günübirlik olarak yapmalıdırlar. Bulaşıcı hastalıkların hava yardımı ile bulaşması nedeniyle hastaneye giderek gerekli muayenelerde bulunmalıdırlar. Masözlerin işi gereği karakteristik özellikleri arasında mütevazi ve soğukkanlı olması da gerekmektedir.


Masaj yaptıracak olan kişiler stresli ve sinirli olacakları için bu mesleği seçecek olan kişiler son derece sakin bir kişiliğe sahip olmalıdırlar. Masözler, genel olarak her tekniğe, masaj çeşitlerine ve kısaca masaja dair her şeye hakim ve bilgili olmalıdırlar. Masaj yaptıracak olan kişiler kısmen sorular sorabilir ve tam tersine hiç konuşmamayı da tercih edebilir. Aynı şekilde insan hallerini anlayacak, empati duygusu olan kişiler seçilmelidir. Masözlük mesleğinde genellikle giyim konusunda beyaz tercih edilmektedir, bunun nedeni ise kir diğer renklerde çok gözükeceği için beyaz tercih etmekle beraber masaj esnasında giyilen giysiler sürekli yıkanmalı, masaj ortamı sterilize edilmelidir.


Masözde Bulunması Gereken Özellikler

  • Masözün elleri yumuşak kuvvetli, hisli, hareketli, güçlü, kuru ve temiz olmalıdır.

  • İyi derecede anatomik ve fizyolojik bilgiye sahip olması gerekir.

  • Tırnaklar kısa ve temiz olmalı, ellerde çatlak, nasır ya da enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar olmamalı.

  • Masaj yapacak olan kişiye ve sporcuya güven vermelidir.

  • Gereksiz yere konuşmamalı, antrenörün, idarecinin ve doktorun işine karışmamalıdır.

  • Masaj yapılacak olan mekan oda ise; sıcaklığını, soğukluğunu, nemini, temizliğini, atmosferini ve düzenini her gün düzenli olarak kontrol etmelidir.

  • Masaj esnasında masözün, masaja odaklanması ve tüm dikkatini masaja vermesi gerekmektedir.

  • Masöz sürekli olarak yeni bilgiler edinmeli, araştırmalı ve kendini yenilemelidir.

  • Masöz anatomi, fizyolojik, ilk yardım, antrenman bilgisi gibi konuların yanı sıra spor psikolojisine de hakim olmalı, çok iyi bilmelidir.


Masoznet müşteri memnuniyetine son derece önem vermektedir. Tüm masaj ve terapi hizmetlerinde sizlere aynı değeri, kaliteyi sağlamaktayız. Siz de bu ve bunun gibi hizmetlerimizden yararlanmak ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, ana sayfamızda bulunan masözlerimizden biriyle whatsapp veya arama yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page