top of page

Medikal Masaj Vücuda Sağlık Kazandırıyor


Medikal-Masaj-Vücuda-Sağlık-Kazandırıyor

Medikal Masaj Vücuda Sağlık Kazandırıyor


Masaj kan dolaşımını düzenliyor, ağrıları gideriyor, iç organları dahi rahatlatabiliyor.

Son zamanlarda önemi giderek daha iyi anlaşmaya başlanan ve doktorların reçetelerine dahi girmeye başlayan medikal masaj bir çok rahatsızlığın, hastalığın giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Medikal masaj, yorgun düşmüş ya da hasar görmüş olan organın eski haline dönmesi için uygulanırken, hastanın, bireyin yaşam kalitesini arttırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik destek amacıyla da uygulanabilmekte, kullanabilmektedir. Etkileri bilimsel olarakta ispatlanmış olan medikal masaj uygulamasının oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.


Kan Dolaşımını Düzenler


Bunların yanı sıra medikal masaj kan dolaşımını da düzenleyerek, kalbin hızını yavaşlatmaktadır. Düzenli olarak uygulanan medikal masaj kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de katkıda bulunur. Toplar damarlarda kan akışının durmasını ve vücutta, bedende oluşmuş olan ödemin kolayca atılmasını sağlamaktadır.

Kan Yapısını Toparlar


Medikal masaj uygulamasının kastaki yorgunluk ve oluşan ağrıları azalttığı da bilinen bir gerçektir. Kasların toparlanmasını sağlarken, birikmiş olan toksik maddelerin atılımına da yardımcı olmaktadır. Kemiklerin daha da güçlenmesine yardımcı bir etkisi bulunur. Kireçlenmelerde etkili olan medikal masaj, spazm ve kramp sorunlarını da önlemektedir. Sinir sistemi üstünde de olumlu etkileri görülmektedir.Cildi Yumuşatıyor


Medikal masaj uygulaması sayesinde, ter üretimi arttırarak üre ve diğer atık maddelerin kolayca atılımı sağlanır. Masaj kılcal damarlarda genişleme sağlar, bu sayede de dokulara daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Derideki kan dolaşımını da hızlandırarak, hücrelerin daha iyi beslenmesine katkıda bulunur. Bunların yanı sıra cildin elastikiyetini arttırır. Yağ bezelerinin salınımını yükselterek cildin daha da yumuşamasına yardımcı olur.


İç Organlara Faydası


Cilde etkilerinin yanı sıra medikal masaj uygulamasının, iç organlara da yararı bulunmaktadır. Akciğerlerde oluşan mukusun çözülmesini sağlar. Kalın bağırsağın hareketlerini arttırmasıyla da gaz sorunlarının çözümüne yarar sağlarken, karın bölgesinde oluşan şişliklerin de azalmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Sindirimi kolaylaştırdığı da bilinir.

Kas Zedelenmeleri ve Kırıklarda Sakıncalı Olabilir


Medikal masaj uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar da vardır. Akut kas yaralanmalarında uygulanacak olan masajın, kanamayı arttıracağı gibi aynı zamanda yaralanmış olan kas liflerinin zedelenmesine de yol açabilir. Kas, lif, tendon kopmaları veya tahripleri, kırık çıkıklar, kas fıtıkları ve açık yaralarda medikal masajın uygulanması tavsiye edilmemektedir.


Damar Hastalıklarında Uzak Durulmalı


Herhangi bir sebeple damar yapısının bozulduğu durumlarda da medikal masaj uygulaması sakıncalıdır. Kanda pıhtı oluşumu ve varis hallerinde medikal masaj uygulamasından uzak durmak gerekmektedir. Mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyon ve seri hastalıklarında da medikal masaj uygulanılmaması gereken bir yöntemdir.


Kanser Hastalarına Önerilmiyor


Medikal masaj uygulaması kanser hastalarında metastaz riski nedeni ile masaj uygun görülmemektedir. Fakat psikolojik destek ve moral sağlamak amacı ile ayaklar, eller, yüz ve baş bölgelerine hafif bir şekilde masaj uygulanabilmektedir. Kanserin durumuna göre doktor tavsiyesiyle diğer alanlara, bölgelere de uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra ayaklara ve ellete hafif masaj haricinde, hamilelik süreci boyunca masaj uygulanmamalıdır. Vücutta apse bulunması hallerinde ve romatizmaların akut dönemlerinde ise masaj uygulamasından uzak durmak gerekmektedir.

bottom of page