top of page

Neden Tıbbi Masaj Denenmeli?


Neden-Tıbbi-Masaj-Denenmeli-?

Masaj, en iyi rahatlama ve stresi azaltma konusunda yardımcı olmanın bir yolu olarak bilinir. Nazik bir yatıştırıcı olarak uygulanacak masaj, stresi azaltabilir, kas ağrılarını dindirebilir, uyku kalitesini iyileştirebilir ve ruh halini iyileştirebilir. Klinik ya da hastane alanında masaj terapisi, problemli alanları bulmak ve bunlara odaklanmak adına eğitim almış, profesyoneller aracılığı ile verilir. Bu terapötik masaj çeşidi, vücudun, bedenin yumuşak dokusu üstünde daha fazla odaklanmış çalışmayı içerir, vücudu hareket ettiren ve destekleyen kaslar, tendonlar ve bağlardır. Doktor ya da fizyoterapist, vücudu belirli bir bölgesini tedavi etmek adına hali hazırda almakta olunan diğer terapileri tamamlamak için terapötik bir masaj alınması önerebilir. Bunun yanı sıra diğer geleneksel tedavilerden istenilen sonuçlar alınamayabilir. Düzenli olara masaj tedavisi almak bu durumda da yardımcı olabilmektedir.


Rahatsızlığı ve Ağrıyı Hafifletebilir


Bir masaj terapisti, uzun bir süre devam eden, kronik ya da yakın zamanda meydana gelen ve yakın gelecekte bakılabilecek bir tıbbi problem olan bir dizi tıbbi sorun üstünde çalışabilir. Bu problemler şunları içerebilir;

  • Günde birkaç saat tutulan oturma ya da ayakta durma duruşlarından kaynaklı olan tekrarlayan stres yaralanmaları

  • Migren, küme baş ağrıları, gerilim baş ağrıları ya da sinüs baş ağrıları

  • Kırbaç

  • Eklem ve kas bozukluğu

  • Burkulmalar

  • Düşük sırt ağrısı

  • Yayılan ağrı

  • Ameliyat sonrası yara dokusu (doktor onayıyla)

  • Donmuş omuz


Bir Masaj Terapisi Ziyaretinde Neler Beklenmeli?


Tipik terapötik masaj rutinleri yoktur. Masözler, terapistler sorunlu bölgelere bağlı olarak masajı ihtiyaca göre uyarlayacaktır. Randevuyu almak için ilk iletişim kurulduğunda, masaj terapistine tam olarak ne üstünde çalışılması istenilen açıklamayı yapmak gereklidir. Terapist ile özel ihtiyaçların neler olduğu hakkında konuşulmalıdır. Örneğin, doktorun neden tedavi edici bir masaj yaptırmayı önerdiği, endişe alanları nelerdir ve neden ya da nasıl oldu gibi. Ne kadar çok bilgi verilirse o kadar iyi ve masaj terapisti problemlere aşina değilse, özel ihtiyaçlara daha iyi hizmet edebilecek bir meslektaşa yönlendirilebilir. Ziyaret esnasında terapist, tıpkı bir rahatlama masajında olduğu gibi, yumuşak ışıklandırma ve müzik çalabilir. Bunun ile birlikte, bütün vücut tedavisi yerine, terapötik bir masaj seansı, amaçlanan endişe alanına uzun bir süre boyunca odaklanma eğilimindedir.


Terapötik Masajın Gevşeme Masajından Farkı Nelerdir?


Terapötik bir masajdaki masaj çalışması, gevşeme, rahatlama masajından daha derin hissettirebilir. Terapist doku üstünde çalışırken daha fazla hassasiyette yaşanabilir. Bu sebeple baskının çok derin ya da rahatsız edici olup olmadığını terapiste bildirmek önemlidir, iletişim kurmaktan kaçınılmamalıdır. Terapist, tedavi seansı esnasında çeşitli teknikler kullanabilir.


1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

Tıbbi masajın faydalarını daha öncede okumuştum ama burda daha açıklayıcı anlatmışsınız

Like
bottom of page