top of page

Onkoloji Masajında ​​Konumlandırma Önemlidir


Onkoloji Masajında ​​Konumlandırma Önemlidir

Çoğu masaj terapisti en popüler iki konumlandırma seçeneğine aşinadır; dizlerin altında ve belki de başın altında bir destek veya yastıkla sırtüstü ve ayak bileklerinin altında bir destek veya küçük bir yastıkla yüzüstü ve bazen ihtiyacımız olan tek şey olabilir. Ancak, daha az belirgin olan birçok seçenek vardır; her müşterinin ihtiyaçlarına göre, görüşme ve sorulara verdikleri yanıtlara göre oturum sırasında işlerin masada nasıl göründüğüne uygun uyarlanmış kişiselleştirilmiş seçenekler olabilir.


Onkoloji masajında ​​olası pozisyon değişikliklerinin birçok nedeni vardır. Karında meydana gelen herhangi bir şey, karaciğer şişmesi veya karın kitleleri gibi ciddi bir şey olsun, yüzüstü veya sırtüstü pozisyonu rahatsız edebilir. Bu durumlarda, diğer seçenekler nefes almayı kolaylaştırabilir veya basıncı azaltabilir. Bu seçenekler arasında;


Müşteri, bazen beş veya altı kadar çok sayıda yastığın bir yığınına yaslanmış halde yarı yatar pozisyonda olabilir. Bir masaj masasında oturan, başı, kolları ve üst gövdesi yastıklara dayanan bir müşteri, mevcut bir masaj koltuğunda rahat ettirilebilir.

Yanlış konumlandırmanın müşteriyi riske atabileceği durumlar vardır. Bir müşterinin bir ekstremite veya vücudun başka bir bölgesinin protein açısından zengin sıvı ile dolmasına neden olan kronik bir durum olan lenfödem öyküsü veya riski varsa, kolları masaj masasının kenarından sarkmamalıdır, çünkü bu baskı uygulayabilir ve aksiller lenfatik yapılar üzerinde ve potansiyel olarak hasara neden olur veya bir şişme olayını tetikler.


Masada güvenli bir şekilde kalmaları için ekstremiteleri nazikçe desteklenebilir veya sıkıştırılabilir. Bir ekstremiteyi yastık veya havlu ile kaldırmak, kısa bir süreliğine bile olsa bu ağırlık veya dolgunluk hissini hafifletmeye yardımcı olabilir. Köprücük kemiğinin altına, karınlarına veya bazen vücudun diğer bölgelerine yastık yerleştirilebilir. Örneğin, göğsünde port bulunan ve gerçekten rahat ve güvenli sırt masajını seanslarına dahil etmek isteyenler için, bazen küçük bir el havlusu ile yapılmış bir yardımla rahatça yüzüstü yatabilirler. Bu, hassas bir alana baskı uygulanmaması için portun sığabileceği yumuşak, küçük bir çöküntü yaratır.


Evde Masaj

İyi Konumlandırma Uykuyu Destekler


İyi bir gece uykusu herkes için iyidir. Ancak kanser semptomlarını ve tedavinin yan etkilerini yaşayan biri için iyi bir uyku şarttır. Ekstra, kişiselleştirilmiş desteğe ihtiyaç duyan birini uygun şekilde desteklemek ve konumlandırmak, müşterilerin masaj sırasında daha derinden rahatlamasına yardımcı olabilir. Uyurken yatakta daha rahat olmalarını sağlamak için bu konumlandırma ve destekleme stratejilerinden bazılarını evde kendileri için kullanabilirler.


Havlu ve yastıklarla iyi bir destek, müşteri masadayken nötr bir omurga oluşturmaya yardımcı olabilir ve bu pozisyon, kemik tutulumu durumlarında ağrıyı en aza indirmeye yarar. Uzuvlar nazikçe desteklenebilir, omurgadaki burulma hafifletilebilir ve boyun rulo yumuşak havlularla sarılabilir. Terapistin yaratıcılığının ve şefkatli niyetinin yardımıyla, bu kadar basit materyallerle çok yönlülük ve değer elde edilebilir.


Masaj, karmaşık bir tıbbi geçmişi olan bir müşteriyle daha uzun sürebilse de, bu çabaya değer. Bu konuda iletişim kurmak için zaman ayırın, böylece müşteri endişelenmez veya süreci aceleye getirmek için baskı hissetmez.

Bir müşterinin en iyi şekilde konumlandırıldığından emin olmak için zaman ayırdığımızda, o anları bir havludan yumuşak bir yuva oluşturmaya ya da başının altına nazikçe başka bir yastık eklemeye ayırdığımızda ve bunu %100 mevcudiyetle yaptığımızda, müşterilerimiz genellikle takdirlerini ifade ederler. Pozisyon rahat olduğunda daha fazla fayda mümkündür.


Comments


bottom of page