top of page

Prematüre Bebeklerde Masaj Mucizesi


Prematüre-Bebeklerde-Masaj-Mucizesi

Anne karnında 37. Haftayı tamamlamadan önce doğmuş olan bebekler prematüre sınıfına girmektedir.Prematüre bebek bakımı hassasiyet ile takip edilmesi gereken bir noktadır. Bu nedenle dış dünyaya adapte olmaya çalışan bebeğinize ona kuvvet katacak masaj ile başlayabilirsiniz. Prematüre bebek yeni dünyasına alışmaya, adapte olmaya çalışırken sizler de onun hayatını kolaylaştırabilir, adaptasyon süresini hızlı ve daha sağlıklı atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize masaj uygulayarak onu rahatlatıp, daha da sakinleştirmeniz mümkün. Bu şekilde üzerindeki fiziksel ve duygusal olan stresi azaltarak daha iyi uyku uyumasını da sağlayabilirsiniz.


Masaj, bunun yani sıra bebeklerde koliği ve kabızlığı da önler. Bebeğin gaz çıkarmasını daha da kolaylaştırır. Hatta burun tıkanıklıklarının bile kolayca açılmasını sağlayabilir. Masaj bir yenidoğan bebeğin bütün sistemini harekete geçirerek, daha sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine katkı da bulunur. Masaj hareketleri prematüre bebeklere de uygulanabilir. Tabii öncelikle bebeğinizin doktoruna veya hemşiresine danışmanızda yarar var. Hatta mümkünse sizi bu konuda eğitmelerini de isteyebilir, dile getirebilirsiniz. Bebeğinizi yakından gözlemleyerek onun masaj uygulamasına hazır olmadığını da anlayabilirsiniz. Ona dokunurken ya da okşarken verdiği tepkiler bu noktada en büyük yardımcınız olacaktır.


Prematüre bebeklerin bakımı, normal bebek bakımına nazaran biraz daha zordur. Onun beslenmesi, uyku düzeni, cilt bakımı çok daha detaylı ve hassas olması gerekir. Doktorundan ya da hemşiresinden onay alınmadan vücuduna, bedenine pek fazla bir şey süremezsiniz. Bu sebepten kullanacağınız bebek masaj yağlarının doktorundan onaylı, tamamen parfümsüz ve doğal içerikli olması gereklidir. Bebeğinizin bu dönemi kuvvetli bir şekilde geçirebilmesi adına doktorunuzdan ya da hemşirenizden aldığınız onay ile bebeğinizin belirli noktalarına dokunarak ona masaj mucizesiyle destek olmalısınız.Prematüre bebeğin gelişimi için ona masaj yapmak onu çok daha rahatlatacak ve stresini de azaltacaktır. Annesi ile kuvvetli bağlar kurmasına da yardımcı olacaktır. 37. Haftadan önce doğan bebeğinize uyguladığınız masaj hareketleri, aktif olarak eklemlerini çalıştırdığınız için bebeğinizin kemik gelişimine de oldukça büyük yarar sağlar. Bu sebepten masaj onun gelişimi açısından çok önem taşır. İstediğiniz vakit onu kucağınıza alamasanız dahi bu şekilde kolayca iletişim kurabilir ve aranızdaki bağı daha da güçlendirebilirsiniz sevgili anneler ve anne adayları. Fakat bunu uygularken dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar var.


Prematüre Olan Bebeğe Nasıl Masaj Uygulanabilir?

 • Öncelikle bebeğinize yumuşak ve yavaş hareketler ile masaj uygulayacağınızı söylemeliyiz.

 • Bebeğinize masaj uygulamadan önce ellerinizi çok iyi bir şekilde dezenfekte etmeniz gerekir. Çünkü prematüre bebeklerin bağışıklığı diğer bebeklere kıyasla daha da düşüktür. Bu nedenle hijyen bizler için çok önemli bir noktadır.

 • Sonrasında ise elinizde bileklik, yüzük gibi aksesuarların olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Masaj uygularken belirli noktalara dokunmadan yapmanız gerekecektir. Çünkü bebeğiniz çok ama çok hassastır. Örneğin boyun bölgesine masaj uygulamamalısınız çünkü nefes almasını da zorlaştırabilirsiniz.

 • Bebeğiniz dokunmalarınıza hemen tepki verecektir. Öksürerek ya da hapşırarak bu nedenle tedirgin olmamalı, sakin olmalısınız.

 • Prematüre bebekler kendilerini daha taşıyamadıkları için bacaklarını ve kollarını hassas bir şekilde oynatmanızda fayda var.

 • Yenidoğan bebeğinizin cildi zaten daha çok yumuşaktır. O sebepten ilk zamanlar herhangi bir yağ kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.

Bebek Masajının Faydaları

 • Bebek masajı bebeğin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişime büyük katkı sağlar.

 • Bebeğin daha rahat olmasını sağlar

 • Ağlama ve huysuzluk faktörlerini azaltır

 • Bebek ile aranızdaki bağı daha da kuvvetlendirir

 • Faz sancılarının ve kabızlık probleminin semptomlarını hafifletir

 • Prematüre bebeklerde kilo almaya katkı sağlayabilir

 • Sarılık hastalığının iyileşmesini daha da kolaylaştırır


Comments


bottom of page