top of page

Sakinleştirici Bebek Masajı


Sakinleştirici-Bebek-Masajı

Sakinleştirici Bebek Masajı


Bebeklerde doğumdan itibaren en gelişmiş olan duygu dokunma duygusudur. Bebeklerde dokunma duygusunu geliştirmenin en iyi yolu ise ona masaj uygulamaktır. Peki evde bebeğinizi sakinleştirmek adına masaj nasıl uygulanır? Bebekler için masajın faydalarını ve sakinleştirici bebek masajı uygulamanın püf noktalarını sizler için derledik.

  • Bebekler her şeyi dokunarak keşfederler. Anladıkları tek ve en iyi sevgi dili dokunmaktır. Sakinleştirci bebek masajının yararları ise şöyle sıralanabilir:

  • Bebeğinizi daha iyi tanımanız ve onunla sevgi dolu, güzel bir ilişki kurmanız adına ona masaj uygulamanız bebeğinizin kendini daha güvende hissetmesini sağlayarak sakinleştirici bir etki sağlar.

  • Etkili bir bebek masajı bağırsak hareketlerini arttırarak gaz çıkışını hızlandırır, böylelikle kabızlığı da önler.

  • Bebek masajı, kas, iskelet, sinir uyumunu sağlayarak yürüme, oturma, emeklemenin daha erken olmasına katkıda bulunur.

  • Doğal ağrı kesici olan endorfin hormonunun salgısını da arttırarak karın, boğaz, kulak, diş ağrılarını ve aşı sonrası ağrılarının da azalmasına yardımcı olur.

  • Ebeveynler ve bebekler arasındaki bağlanma sürecini olumlu yönde etkileyerek anne - bebek ilişkisini güçlendirir.


Sakinleştirici Bebek Masajı Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?


Bebek masajı uygulamasına başlamadan önce oda, ortam ısısını biraz arttırarak 22 - 26 derece civarında ayarlamalısınız. Aynı zamanda masaj uygulayacağınız ortamda, alanda hava akımı olmamasına dikkat etmelisiniz. Masaj havlusu, masaj yağı, alt açma örtüsü, masaj sonrası giyilecek kıyafetler gibi malzemeleri de el altında hazır bulundurmanız gerekir.


Başlamadan önce rahatlatıcı hafif bir müzik veya beyaz gürültüden faydalanabilirsiniz. Bebeğin aç olmadığından da emin olmalısınız. Bunun için emzirmeden sonraki 1 - 1 buçuk saat sonrası bebek masajı uygulamak adına en uygun zaman dilimidir. Günün en sıcak saatinde, mümkünse ılık bir duş sonrasında, güzel bir masaj, daha sonra da rahat ve kaliteli bir uyku ile bebeğiniz için rutini oluşturabilirsiniz. Bu rutin, uyku eğitimi süresinde işinize çokça yarayacaktır.Sakinleştirci Bebek Masajı Nasıl Uygulanır?


Ellerinizi yağladıktan sonra masaj uygulamasına nazik dokunuşlar ile başlayabilirsiniz. Önce baş - yüz alanlarından masaja başlanması idealdir. Her iki elinizi simetrik kullanarak bebeğinizin alın bölgesinden şakaklarına ve çene çizgisinden, şakaklarına doğru hafif dokunuşlar ile masaj uygulayabilirsiniz.


Sonrasında omuz kısmından karın kısmına kadar yine simetrik hareketler ile kaymalısınız. Meme uçlarına hiç dokunmadan çapraz hareketler ile bebeğin karın bölgesine avuç içlerinizi yerleştirin. Elinizin 2 - 3 parmağını karının sağ alt kısmından başlayarak yukarı, aşağı ve sola doğru hareket ettirin. Parmak altından gaz baloncuklarının ilerlediğini ya da parçalandığını hissedeceksiniz.


1. I Love You (I.L.Y) Manevrası:


Önce sağ eliniz ile sol tarafında yukarıdan aşağıya doğru bir L yapın. Sonra karnın üst kısmında sağdan sola, yukardan aşağıya ters bir L yapın, sonra sağ el ile sağ alttan yukarı, sola ve aşağıya ters bir U yapın. Bunu uygularken de çocuğunuza sık sık seni seviyorum gibi cümleler kurun. Bu masaj onun bağırsaklarının çalışmasını daha da hızlandıracak ve onu çok daha rahatlatacaktır.

2. Diz - Karın Manevrası:


Bebeğinizin dizleri güç uygulamadan bükülerek karın kısmına doğru hareket ettirin ve karına baskı uygulayın, 10 saniye kadar bekleyin. Yeniden eski haline getirin. Bu manevra anüsü açarak bebeğinizin gaita ve gaz çıkartmasını daha da kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bebeğinizin bacağını avuç içleriniz ile dizinden bileğine doğru yuvarlayarak, hafif hafif ovuşturun. Topuk kısmından başlayarak parmak kısımlarına doğru ayak tabanına C şekli yaparak ovun.

Bebeğinizin bacağını havaya doğru kaldırın ve iki eliniz ile kavrayın. Burma hareketine benzer bir hareket ile bileklerinizi kırarak ve ellerinizi bebeğin kalçasından bilek kısmına doğru hareket ettirerek çevirin. Son olarak, sırtına avuç içlerinizi yerleştirin ve omuz bölgesinden popo kısmına kadar ellerinizi kaydırın. Ellerinizi bebeğinizin bel bölgesine yerleştirin ve popo kısmına doğru sıvazlayın. Bebeğinize sarılın ve sakinleştirici bebek masajı uygulamanızı sonlandırın.


Kommentare


bottom of page