top of page

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Sakroiliak-Eklem-Disfonksiyonu-Nedir-?-Tedavisi-Nelerdir-?

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu Nedir?


Omurga ile pelvisin yani leğen kemiğinin bağlantısını sağlayan ve vücut ağırlığını tamamen bacaklara aktaran eklem olan sakroiliak eklemin problemlerine bağlı olarak oluşmuş olan ağrılara sakroiliak disfonksiyon denir.


Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Sıklığı Nedir?


Bütün bel ağrılarının yaklaşık %45’ini oluşturmaktadır. Bel ağrılarının en sık nedeni sanılan bel fıtığının, bel ağrılarının yalnızca %5-10 oranında nedeni olduğu düşünülürse, bu oran oldukça yüksek bir oran. Diğer bir söylemle beli ağrıyan her iki kişiden birinde neden sakroiliak disfonksiyonudur.Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Sebepleri Nelerdir?


  • Asimetrik olarak duruş ve oturuş, bacak kısalıkları, omurga eğrilikleri gibi mekanik rahatsızlıklar hastalığa zemin hazırlar.

  • Sakroiliak, eklem ile bağlantısı olan kalça kasları, bel ve sırt kaslarında oluşan tetik noktalar da etken olabilmektedir.

  • Bu bölge ligament adı verilen bağlardan oldukça zengindir. Bu bağların zorlanması, dejenere olması ve gevşemesi de problemin en önemli nedenlerinden biri olmaktadır.

  • En önemli sebepleri arasında çene problemleri başta gelir. Çenenin dişlere bağlı olarak kapanma defektlerinde çene ekleminde bozulma oluşur ve bu bozulma fasia adı verilen zincir aracılığıyla karşı sakroiliak ekleme yansımaktadır.Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Belirtileri Nelerdir?

Tutulan bölgede bel ağrısı vardır. Ağrı özellikle de uzun süre oturmakla artar. Bel hareketlerinde kısıtlanmaya meydan açar. Ağrı kalça ve bacak bölgelerine vurabilir. Bu sebepten bel fıtığı sanılabilir. MR görüntülerinde de hafif bir bel fıtığı varsa direk fıtık tedavisine başlanır ve hatta ameliyat edilen vaka sayısı çoktur.


Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Tanısı Nasıl Konulur?

%95 lik bir kısımda tanı muayene ile konulabilir. Muayene bulguları tipiktir. Tutulan sakroiliak eklem hareketliliğinin azaldığını gösteren muayene testleri pozitiftir. Ağrı uyarı testleriyle eklemin kısıtlı ve serbest olan yönleri anlaşılabilir. Bağ (ligament) muayenesi ile problemli olan bağlat saptanabilir. İltihabi romatizmal hastalıklara başlı olarak oluşan ağrılar ise zaten gece ağrısı olması, sabah katılığı olması, kronik olmadı ile baştan ayrılır. Bu durumda da kan testleri ve sakroiliak MR görüntüleme gereklidir.Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Tedavisi


Öncelikle sebep olabilecek bağlantılı kaslarda tetik noktalar araştırılır ve tedavi muayene bulguları sonucunda tespit edilen nedene göre değişir. Sakroiliak eklem disfonksiyon tedavileri şöyle sıralanabilir;


  • Fizik tedavi yöntemleri

  • Enjeksiyon yöntemleri

  • Sakral manipülasyon teknikleri

- Tetik nokta saptanırsa Nöral Terapi solüsyonuyla tetik nokta enjeksiyonu ve post izometrik germe egzersizleri uygulanmaktadır.


- Bağ muayenesi ile bağlarda problem, rahatsızlık tespit ediliyorsa bağlara da nöral terapi solüsyonu uygulanarak, ağrı hafızası silinmelidir. Ligament hasarlarını onarmak ve bağları güçlendirmek için Proloterapi enjeksiyonları da kullanıma uygundur.


- Eklem blokajı saptanırsa Manuel Terapi ile açılması mümkündür.

Probleme sebep olan çene eklemi patolojisi saptanırsa deneyimli bir diş hekimi ile tedaviye devam edilmelidir.


- Boyun ve sırt omurlarında saptanabilecek blokajlar da manuel terapiyle açılmalıdır.

댓글


bottom of page