top of page

Sıcak Taş Masajı Nedir?


Sıcak Taş Masajı


Sıcak Taş Masajı Nedir?


Sıcak taş masajı, pürüzsüz sıcak taşlar kullanılarak uygulanan bir masaj tekniğidir. Masaj terapisti sıcak taşları vücudunuzun çeşitli yerlerine konumlandırır ve masaj esnasında bu taşları koyduğu yerde bekletebilir. Belirli aralıklarla konumlandırılan bu taşlar belirli bir sıcaklığa ve ağırlığa sahiptir. Bu taşlar kasların ısınmasını sağlar ve rahatlatır. Bu sayede masaj terapisti bu alanlara acı hissi vermeden daha sert basınçlar yapabilir.


Sıcak Taş Masajının Diğer Masaj Türlerinden Farkı


Sıcak taş masajının en belirgin özelliği masajda kullanılan taşlardır. Isıyı tutabilme ve pürüzsüz olasından dolayı bu teknikte çoğunlukla bazalt taşı kullanılır. Terapiye başlamadan önce masaj terapisti, kullanılacak taşları profesyonel bir taş ısıtıcısında belirli bir sıcaklığa -genellikle 44-55 derece arasında- getirir.


Masaj terapistleri bu taşları yerleştirmek için vücudun belirli noktalarındaki anatomik bilgilerini kullansa da, bazı terapistler vücudun enerji dengesini sağlamak için farklı noktalara konumlandırabilirler. Sıcak taş masajında genellikle vuruş, yoğurma ve yuvarlama gibi İsveç masaj (klasik masaj) teknikleri kullanılır.


Sıcak Taş Masajının Yararları


Bütün masaj çeşitleri insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Her bir teknik farklı sorunlar için alternatif çözümler sunar. Sıcak taş masajının sağladığı faydalar;


Masaj


1. Kaslardaki Gerginliği ve Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur


Sıcak uygulama, kaslardaki gerginlikler ve kas ağrıları için bilinen bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Sıcaklık, uygulanan bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. Kas kramplarının azalmasına ve esnekliği arttırmaya da yardımcı olur. Soğuk terapiler genellikle iltihapları azaltmaya yardımcı olur. Semptomlara bağlı olarak terapist sıcak veya soğuk taşları kullanabilir.


2. Uykuyu Düzenler


Masajın yetişkin insanlarda uyku problemlerinin azaldığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Araştırmalara göre yapılan masajın rahatlamaya ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Uyku problemleri olan insanların daha rahat uyumaları sağlanmış, uykunun düzenlenmesi dışında masaj yaptıran bireylerin günlük hayatlarında dikkatli, aktif ve pozitif olduğu da bilinmektedir.


3. Bağışıklık Sistemi Rahatsızlıklarının Semptomlarını Azaltır


Sıcak taş masajı, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların ağrılı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Fibromiyalji, geniş bir bölgeye yayılmış kronik ağrılar yaşamanıza sebep olan bir hastalıktır. Yapılan bir araştırmaya göre fibromiyalji hastalığına sahip insanlar 30 dakikalık bir uykuyu düzene sokar ve ağrılarında azalma hissedilir. Uzmanlara göre bu masajın bir fibromiyalji tedavisi olarak kullanılması önerilmektedir.


4. Kanser Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olur


3 yıllık süren bir araştırmada kanser hastaları üzerinde masajın ağrı, yorgunluk, stres, anksiyete ve depresyon durumlarını olumlu yönde etkilediği incelenmiştir. Araştırmada, masajının kanser belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir.


5. Bağışıklığı Güçlendirir


Masaj bağışıklığınızı da güçlendirebilir. Yapılan araştırmalarda masajın tek bir seansının bile bağışıklık üzerinde oldukça olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Masaj yapılan kişilerde gözlenen bu durum gündelik hayatınızda yaşanacak olumsuz sağlık sorunlarının da önüne geçmektedir. Düzenli olarak yaptırılan bu masaj, insan vücudunda olumlu etkiler bırakır.

bottom of page