top of page

Spor Masajı Nedir?


Spor Masajı

Spor Masajı Nedir?

Spor masajı sporculara, aktif şekilde sporla ilgilenenlere ve atletlere yönelik geliştirilmiş bir masaj türüdür. Spor faaliyetlerinde önce vücudu yapılacak aktivite için hazır hale getirmek, spor sonrasında yaşanan yorgunluğu azaltmak ve vücudu sağlıklı, rahatlamış ve dinlenmiş şekilde tutmak için uygulanır.


Spor kaynaklı yaşanabilecek olan sakatlanmaları önlemek için yapılan bir tedavi olduğu da söylenebilir. Klasik masajlara göre ritmi, basınç seviyesi ve masaj süresi farklıdır. Yapılan spora göre masajda uygulanan teknikler değişiklik gösterir. Masaj uygulanacak olan kısım yapılan spora göre değişse de bacak ve bel bölgesi kasları spor masajında öne çıkan bölgelerdir.


Spor Masajı Nasıl Uygulanır?

Avuçlar veya başparmaklarla uygulanan sıvazlama tekniği hafif bir vurma biçimindedir. Uygulanan kasa göre basınç ve hız değişiklik gösterebilir. Bu uygulama esnasında hedef akışını hızlandırmaktır. Kaslar uyarılır ve ısınır. Yoğurma tekniği ile kaslar iki elle sıkıştırılır. Bu teknikte amaç gerilmiş kasları gevşetmek ve kasların rahatlıkla hareket etmesini sağlamaktır. Uygulama hızlı yapılırsa uyarıcı etkisi olur.


Spor masajı sinir ve kaslardaki ağrı ve acıyı hafifletir. Antrenman ve yarışmalarda stresi ve gerilimi en aza indiren bir etkiye sahiptir. Spor yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandırır. Kaslarda ortaya çıkabilecek gerilmeleri önler. Spor etkinliği sırasında sporcu için en uygun ortamın oluşmasına yardımcı olur. Spor masajı aynı zamanda fiziksel stresi azaltmada en etkili yöntemlerden biridir. Sporcunun spora devam edebilmesi için uygun kas yapısını koruması gerekir ve spor masajı bu kas yapısının korunmasını sağlar. Sert ve baskılı bir masaj olduğu için olması gereken masaj süresi 20 – 30 dakika arasındadır. Amatör ya da profesyonel olarak sporla ilgilenen kişilerin düzenli olarak bu masajı yaptırması tavsiye edilir.


Masoz


Spor Masajı Ne Zaman Uygulanır?

Spor öncesinde uygulanacak masaj etkinlikten hemen önce yapılmalıdır. Aktivite esnasında fazla yorulan kaslar olacağı için kaslara yönelik olan spor masajı, etkinliğe en iyi şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Spor masajı stresli ve gergin kişilerin spora başlamadan rahatlamasını ve sakinleşmesini etki eder. Etkinlik öncesi sporculara yapılan masaj kişinin kendisini psikolojik olarak iyi hissetmesine yardımcı olur, başarıyı arttırır ve yarışma öncesi motive eder. Enerjisiz ve halsiz olanları aktif hale getirir. Spor öncesi kısa bir dinlenme ile daha enerjik bir şekilde spora başlamaya yardımcı olur.

Spor aktiviteleri sonrasında yapılan masaj, genişleyen damarların normale dönmeleri için aktiviteden bir iki saat sonra uygulanır. Bu masajın amacı toksinlerin vücuttan bir an önce atılmasını sağlamak ve vücutta oluşabilecek şişkinliğin önüne geçmektir. Ağır antrenmanlar kaslarda laktik asit birikimine neden olur. Bu asidi dağıtmak ve kan dolaşımını arttırarak dokulara giden oksijen miktarını çoğaltmak spor masajının önemli amaçlarındandır. Spor masajının yaralanmaların ve sakatlanmaların iyileşmesini hızlandırır, yardımcı olur. Spor sonrasında vücuda dinlenme etkisi sağlar, zinde ve canlı bir his verir. Oluşabilecek sakatlıkları önleyerek hızlıca spora dönmenizi sağlamak spor masajının diğer bir amacıdır.

bottom of page