top of page

Stres için Masaj Terapisi


Stres için Masaj Terapisi

Kişisel, profesyonel veya belirli olaylara tepki olarak, herkes zaman zaman stres hisseder. Stres hoş bir duygu değildir ve bazen birkaç gün, hafta hatta aylarca sürer. Ancak çok az insan stresin gerçekte ne olduğunu ve stresin bedenlerini fiziksel olarak nasıl etkilediğini düşünmeyi bırakır. Masaj terapisi, stresle ilişkili fiziksel semptomları hafifletmenin harika bir yoludur.


Stres Nedir?


Stres, bedensel veya zihinsel gerginliğe neden olan fiziksel, zihinsel veya duygusal bir faktördür. Stres, dış faktörler (çevreden, psikolojik veya sosyal durumlardan) veya iç faktörler (hastalık veya tıbbi bir prosedürden) dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Stres, nörolojik ve endokrinolojik sistemlerin karmaşık bir reaksiyonu olan savaş ya da kaç tepkisini başlatabilir ve birçok sağlık sorununu olumsuz yönde etkileyebilir.


Stresin Fiziksel Belirtileri


Stres, bir dizi başka sağlık sorununa katkıda bulunabilir veya bunları kötüleştirebilir. Çalışmalar, özellikle fibromiyalji ve artrit gibi durumlarla ilişkili kronik kas-iskelet ağrısı olan bireylerin stres faktörlerine maruz kaldıklarında artan ağrı yoğunluğu bildirdiklerini göstermiştir. Stres aynı zamanda gerilim tipi baş ağrıları için yaygın bir tetikleyicidir ve birkaç çalışma, stresin zamanın %71 ila 97'sinde baş ağrıları için bir tetikleyici olduğunu ve stres yoğunluğunun hem gerilim tipi baş ağrıları hem de migreni olan kişilerde baş ağrıları ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.


Stres, diğer fiziksel ağrı türleri ile de ilişkilendirilmiştir. Özellikle ergenlerde algılanan stres ile kas-iskelet ağrısı arasında anlamlı bir ilişki vardır. İşle ilgili stres söz konusu olduğunda, özellikle işi çoğu zaman stresli bulan hem erkek hem de kadınların kronik boyun ve omuz ağrısı yaşama riski daha yüksektir.


Masaj

Masaj Terapisi Yardımcı Olabilir


Masaj terapisi, stresin neden olduğu bu fiziksel semptomların çoğuna hitap edebilen, non-invaziv, kanıta dayalı bir sağlık hizmeti seçeneğidir. Birçok insan stresin fiziksel etkilerini omuzlarında hisseder ve masaj terapisi omuz gerginliği için etkili bir tedavi olabilir. Gerilim tipi baş ağrıları da nispeten yaygın bir stres tepkisidir ve masaj terapisinin kronik gerilim tipi baş ağrısı hastalarında baş ağrılarının sıklığını ve süresini azalttığı bulunmuştur.


Stres, çeşitli durumlardan ve ortamlardan gelebilir ve iş stresi özellikle yaygındır. Bir işyerinde sunulan yerinde masaj, kas-iskelet ağrısı, ağrı veya rahatsızlığın süresini azaltmak ve hareket açıklığını artırmak için etkili olabilir. Düzenli olarak diğerlerinden daha stresli durumlar yaşayan bazı meslekler vardır ve yakın zamanda yapılan bir araştırma, yoğun bakım hemşirelerine düzenli olarak verilen masaj terapisinin stresi azaltmada, ruh sağlığını geliştirmede ve hemşirelik çalışma yaşamının kalitesini artırmada etkili olduğunu bulmuştur.


Dünyanın tüm yükü omuzlarındaymış gibi mi hissediyorsun? Masaj terapisi, çeşitli stres türlerinin neden olduğu fiziksel semptomları hafifletebilir. Birçok insan kronik stresten muzdariptir, ancak sessizce acı çekmeye gerek yoktur. Stresiniz size acı veriyorsa, masaj terapistleri ile iletişime geçerek nasıl yardımcı olabileceklerini sorun.

コメント


bottom of page