top of page

Sultan Masajı Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Sultan-Masajı-Nedir-?-Teknikleri-Nelerdir-?

Sultan Masajı Nedir?


Sultan masajı diğer adıyla da dört el masajı veya tandem masajıdır. Sultan masajı, uzun yıllardır hatta insanlık tarihinden, günümüze kadar en eski tarihe sahiptir. İki terapistin, masaj yaptıracak kişiye aynı anda ve birbiri ile senkronize bir şekilde uygulanan masaj ve terapi yöntemidir. Sultan masajında, en önemli nokta, iki terapistinde aynı anda senkronize bir şekilde hareket etmeleri tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca zaten bu iki terapistte senkronize bir şekilde çalışmak sebebiyle eğitim almaktadır. Herkesin de bildiği üzere sultan masajı teknikleri rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sultan masajı yaptırmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Sultan terapisi Uzakdoğu felsefesinden etkilenmiştir. Aburanga olarak adlandırılan Ayurveda geleneğinden çıkmış olan bu masaj yöntemi, kişinin hem bedenen hem de zihnen rahatlamasını sağlamaktadır.


Sultan masajının pek çok avantajlı yönleri de bulunmaktadır. Basınç noktalarına uygulanan teknikler sayesinde, derin doku teknikleri ve yüzeysel teknikler uygulanarak kaslar rahatlatılır, gevşetilir ve kan akışı da hızlanır. Sultan masajı, beynin mantıksal ve duygusal etkilerini uyarırken, aynı zamanda hem fiziksel rahatlama hem de ruhsal bir rahatlama sağlar. Terapistlerin aynı şekilde senkronize hareket etmesiyle beraber yağ dokularının parçalanmasına neden olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra sultan masajı teknikleri ile kaslar, zihin ve ruh dinlenmektedir. Bu sayede de masaj yaptıran kişinin, bir sonraki güne daha zinde, sağlıklı, mutlu ve rahat uyanması oldukça mümkündür. Hastalıklara şifa olduğu görülen sultan masajı, geçmişten bu yana büyük öneme sahiptir.


Sultan Masajı Teknikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?


Sultan masajına başlangıç olarak, öncelikle masaj yaptıracak kişi terapist tarafından yatağa yatırılır. İki terapist senkronize olacak şekilde masaja başlar. Bir terapist diğer terapist ile uyumlu olarak masajı yapar. Sultan masajı hareketleri, teknikleri pek çok masajın hareketlerinin karma hali olarak da ifade edilir. Bu hareketleri ve teknikleri uygularken kullanılan aromatik yağlarda, masaj yaptıran kişiye daha fazla rahatlama ve iyi hissetme olanağını sağlar. Aromatik yağlar olabileceği gibi, bunun yanı sıra terapistin önerdiği ya da karışım yağlarda kullanılabilir.


Sultan Masajında Çoğunlukla Tercih Edilen Yağlar


 • Melsora yağı

 • Badem yağı

 • Hindistan cevizi yağı

 • Jojoba yağı

 • Avokado yağı

 • Zeytinyağı

 • Susam yağı

 • Buğday tohumu yağı

 • Lavanta yağı

 • Üzüm çekirdeği yağı

 • Hint yağı gibi pek çok yağ çeşidi kullanılmaktadır.


Bu doğal yağların kimisinin raf ömrü daha uzunken kimisinin raf ömrü daha kısadır. Ayrıca yağların vücutta kolay emilebilmesi ve masajı uygulayacak terapistin ellerinin daha rahat hareket etmesi nedeniyle, kullanılacak yağların kayganlığı önemli bir faktördür. Eski zamanlara, Osmanlı dönemine bakıldığında ise çoğunlukla sultanlara uygulanan, sultan masajı teknikleri aleti, hamamdan sonra köpük ile beraber yapılan tedavi olarak da bilinmektedir.

Commentaires


bottom of page