top of page

Sultan Masajının Özellikleri Nelerdir?


Sultan-Masajının-Özellikleri-Nelerdir-?

Sultan masajı diğer ismi de dört el masajı ya da tanem masajıdır. İki terapistin bir bireye aynı anda ve birbiriyle senkronize bir şekilde uygulanan masaj ve terapi yöntemidir. Burada en önemli nokta iki terapistinde aynı anda senkronize bir şekilde olmaları, tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlar. Zaten bu iki terapistte senkronize olarak çalışmak sebebi ile eğitim almaktadır. Çoğu kişinin de bildiği gibi sultan masajı teknikleri rahatlatıcı şekilde etkilere sahiptir. Masaj uygulamasının bir çok faydası bulunmaktadır. Bunun uzman kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Sultan masajı, örneğin hem bacaklara hem de kollara aynı anda terapi yapılmasıdır. Ya da çalışan iki terapistin bir tanesi bireyin sırtının sağ tarafına masaj uygularken bir terapistin de kişinin sol tarafına masaj uygulamaktadır. Aburanga olarak isimlendirilen Ayurveda geleneğinden çıkmış olan bu masaj hem vücudu hem de zihni rahatlatmaktadır.


Sultan masajının pek çok avantajı bulunmaktadır. Basınç noktalarına uygulanan teknikler sayesinde derin doku teknikleri ve yüzeysel teknikler yapılarak kaslar gevşetilir, rahatlatılır ve kan akışı hızlanmaktadır. Sultan masajı, beynin mantıksal ve duygusal etkilerini uyarır, hem fiziksel hem de ruhsal bir rahatlama sağlar. Masöz ya da masörlerin senkronize bir şekilde hareket etmesi ile birlikte yağ dokularının parçalanmasına sebep olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra sultan masajı ile kaslar, ruhlar ve zihinler dinlenmektedir. Bu sayede sonraki güne de daha sağlıkı, mutlu, zinde ve rahat uyanmak çok mümkündür.Sultan Masajı Teknikleri Nasıl Uygulanır?


Terapi uzun zamandır hatta insanlık tarihinden bu yana eski tarihe sahiptir. Bu durum arasında da en önemli etkiyi uzman terapistler yaratmaktadır. Hastalıklara, rahatsızlıklara şifa olduğu görülmektedir. Bu nedenle geçmişten bu yana sultan masajı büyük öneme sahiptir. Zamanla da masajla terapi yöntemleri git gide gelişmiştir. Bu sayede de terapi türleri artmaya başlamıştır. Günümüzde de sık sık tercih edilen masaj tekniklerinden biri de sultan masajıdır. Sultan masajında terapist bireyi yatağa yatırır. İki terapist senkronize bir şekilde terapiye başlar. Bir masöz veya masör diğeri ile uyumlu bir şekilde masajı uygular.


Bu masaj uygulanırken kullanılan aromatik yağlarda bireye daha fazla gevşeme, rahatlama ve iyi hissetme olanağı sağlamaktadır. Bitkisel yağlar olabildiği gibi masör ya da masözünde önermiş olduğu veya karışım yağlar da kullanılabilir. Genel olarak tercih edilen yağlar arasında badem yağı, melsora yağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, zeytinyağı, buğday tohumu yağı, üzüm çekirdeği yağı, lavanta yağı ve hint yağı gibi pek çok yağ türü kullanılmaktadır. Bu yağların kimisinin raf ömürü uzunken kimisinin ise raf ömrü daha kısadır. Bunun yanı sıra yağların vücutta emilimi veya masör ve masözün ellerinin daha rahat hareket edebilmesi nedeni ile yağların kayganlığı önemli birer faktördür. Kullanılan yağlar bireyin kendi tercihidir. Osmanlı dönemine bakıldığında ise çoğunlukla sultanlara uygulanan, yapılan sultan masajı, hamamdan sonra köpük ile beraber uygulanan tedavi olarak da bilinmektedir.

Comments


bottom of page