top of page

Taş Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Tas-Masaji-Nedir-?

Taş Masajı


Taş masajı, uzak doğuda 3500 yıl önce keşfedilmiştir. Bilinen ve uygulanan en eski terapi yöntemlerinden birisidir. Mary Nelson Hannigan tarafından 1993 yılında Arizona’da geliştirilmiştir. Mary Nelson Hannigan, taş masajı tekniğini ilk kez 1999 yılında Avrupa ve İngiltere’de öğretmeye başlamıştır. Masa, düz ve pürüzsüz taşlar ile uygulanır.


Taşlar masaj için özel seçilen ve ısıyı uzun süre tutabilen bazalt ve volkanik taşlardır. Masajda en önemli nokta, taşların yerleşim yerlerinin en etkili olabilecek şekilde konumlandırılmalarıdır. Taşlarda olan ısı hem rahatlatma hem de kas ağrılarının gevşeme sonucunda geçmesinde etkilidir.Taş Masajı Nasıl Uygulanır?


Özel olarak seçilmiş bazalt ve volkanik olan taşlar ile uygulanan taş masajında öncelikle taşlar belirli bir sıcaklıkta, vücudun kabul edebileceği bir dereceye kadar ısıtılır. Sıcak taşlar daha sonrasında, vücudun belli kilit noktalarına yani belirli çakra bölgelerine yerleştirilir. Böylece daha masaja başlanmadan, taşlarda oluşan ısı kasların derinlerine etki etmiş olur. Böylelikle de masaja daha uygun bir yüzeyin oluşmasını sağlarlar. Henüz bir masaj hareketi uygulanmamışken, yapılan bu uygulama sayesinde bölgedeki hareketlilik, kas gevşemesi ve kan akışı çok daha hızlı olabilmektedir.


Ardından masaj yağlarından faydalanılarak masaj uygulanır. Taşlar su içinde de ısıtılabilir. Su içerisinde ısıtılan taşlardan da, suyun terapi özelliğinden yararlanılır. Sıcak taşlarla yapılan ovma hareketleri, taşların sıcaklığı ile de bütünlük sağlayarak, kan dolaşımını anında harekete geçirir ve taşlarla yapılan bir ovma hareketi, normal bir masajdaki on ovma hareketi kadar etkilidir.


Taş Masajı Faydaları


Taş masajının oldukça fazla sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle daha önceden masaj yaptırmamış ve deneyimini çok sık yaşamayan kişilerde dokular ve kaslar oldukça kasılmış ve sıkı durumda olduğundan, vücudun bu masaja tepki vermesi daha kolaydır. En önemli faydası, vücudun belirli noktalarına konan sıcak taşlar sayesinde kan akışının da masaj boyunca hızlı olmasıdır. Bu nedenle masajın etkisi artmakla beraber daha etkili bir deneyim yaşanmış olur.


Sıralayacak olursak taş masajının faydaları şunlardır;


  • Romatizma, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.

  • Kronik olan ağrı şikayetlerinde etkilidir.

  • Kan akışını hızlandırır.

  • Psikolojik açıdan rahatlama sağlar.

  • Fiziksel, zihinsel ve duygusal anlamda enerji verir.

  • Doku ve kaslarda oluşan ağrılara etki eder.

bottom of page