top of page

Terapatik Bebek Masajı


Terapatik-Bebek-Masajı

Bebek masajı, bebeğin vücuduna ellerinizin nazik ve düzenli bir şekilde dokunmasıdır. Dokunmak ise sevgi göstergesidir. Bebeğinize her gün masaj uygulayarak ona sevginizi daha iyi bir şekilde hissettirebilirsiniz.


Özel dokunuş teknikleri içeren doğru yapılmış olan bir masaj hem bebeğe hem de yeni ebeveyn olmuş anne ve babaya pek çok fayda sağlar. Masaj uygularken bebeğiniz ile göz teması kurmanız, şarkı söyleyerek veya konuşarak mimikler ile farklı yüz ifadelerini kullanmanız masaj uygulamasının etkinliğini de arttırır. Ebeveyn olarak kendinizi psikolojik açıdan daha iyi ve güçlenmiş hissetmenizi sağlar. Bebeğiniz ile iletişimin en güzel yolu ona masajla dokunmaktır.

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?


Ebeveyn ile bebek arasında güvenli, güçlü bağların oluşmasının ilk temelini atar. Özellikle de babanın uzun bir süre bebekten ayrı kaldığı zamanları telafi etmesi adına da bir fırsattır. Yayınlanmış olan bir araştırmada, bebek masajı uygulamasının baba üstünde olan stresini önemli bir ölçüde azalttığı ve baba ile bebek arasındaki bağı da iyileştirdiği vurgulanmıştır. Bebek ve ebeveynde stres hormonlarının azalması sağlanırken mutluluk, güven hormonlarının da salınımı artar.

Masaj uygulamasının doğru noktalara uygulanması sinir sisteminin uyarımını sağlayarak sinir iletiminin hızı artması, beyinde daha fazla bölgenin birbiri ile iletişime geçmesini sağlayıp, beyin gelişimini de destekler.

Özel dokunuşlar ile kan dolaşımının artması ve sindirim sisteminin düzenlenip gaz (kolik) sancısının azalması, kalp atış hızının düzene girmesi, kabızlığın engellenmesi sağlanarak bebeğin kilo alımını da arttırır. Bunun yanı sıra masaj ile kas – iskelet sistemi desteklenerek bebeklerin boyunun uzamasını, kemik gelişimini de destekler.

Uykunun düzenlenmesinde etkin bir rol oynayan bebek masajı, uyku kalitesini arttırarak daha uzun süreli ve daha kaliteli uyku ile büyüme hormonunun salımını destekleyip, gelişimi de olumlu yönde destekler. Uyanık olduğu zamanlarda bebekler daha az ağlar, saha sakin bir bebek olur.


Duyu Bütünleme ve Bebek Masajı


Dokunma duyusu anne karnında başlamaktadır ve bebek doğduğunda refleksen dokunur. Kendisine dokunulduğu zaman güvende hisseder. Dünyayı öğrenme ve hayatta kalma iç güdüsünde ise dokunma oldukça önemlidir. Duyu bütünleme sürecinde doğru dokunulma ve dokunma ile beyin beden arası bağlantı geliştirilir. Dokunma duyusu diğer duyularında gelişimini destekleyip, ileri düzey becerilerde de önemli bir rol oynar. Öğrenme, konuşma, hafıza, iletişim, duygusal ve fiziksel gelişimi destekleyerek dünyayla sağlıklı bir ilişkinin kurulmasında temelini oluşturur.

En İyi Zamanı Anne ve Baba Bilir


Bebek masajı uygulamasına başlama zamanı ile ilgili belirlenmiş olan bir kılavuz yoktur. Her bebeğe göre farklılık gösterir. Doğumdan sonra dokunma ve masaj bazı bebekler adına uygun olabilir. Fakat bebeğinizi takip edip, masaja nasıl tepki verdiğini değerlendirmelisiniz. Yaklaşık altı haftalık olana denk beklemek hem davranışların hem de kalça displazisi gibi gelişimiyle ilgili sorunlarında tespitine yardımcı olur. Bebek rahat, uyanık, mutlu ve sakin ise doğru bir yoldasınız demektir.

Beslenme öncesinde ve uyandıktan bir saat sonra masaj uygulamanız kusmayı ve olumsuz tepkileri azaltacaktır. Rutin oluşturma bebek ve aile bireylerine bırakılsa da yatmadan önce yapılacak olan uygulama derin uykuya geçişi daha da kolaylaştırır. Bez değiştirme esnasında bebek masajı daha çok sever.

Dikkat Edilecekler

  • Yüze masaj uygularken yağ kullanımı ağza ve göze kaçma olasılığından dolayı tavsiye edilmez.

  • Derin masaj uygulamaları irrite edici olabileceği gibi fiziksel zarar verebileceği için de önerilmez.

  • Bıngıldakların açık olması sebebiyle baş üstüne masaj uygulanmaz.

  • Masaj uygulama süresi bebeğin işaretlerine göre 5 ila 10 dakika ile sınırlandırılabilir. Ağlayan, uyuyan bebeğin masaj uygulamasına devam edilmez.

  • Vücudunda enfeksiyon, hastalık belirtisi ve ateş olan bebeğe masaj uygulaması yapılmaz.

bottom of page