top of page

Terapötik Masaj Nedir?


Terapötik Masaj

Terapötik Masaj Nedir?


Terapötik masaj, cilt yüzeyindeki veya daha derindeki kas ve bağ dokularını uyararak bu kısımların işlevini arttırarak, vücutta psikolojik ve fizyolojik etkiler ortaya çıkaran, ağrı ve kasılmaları azaltarak, vücudun sahip olduğu, kendini yenileme ve iyileştirme özelliğini çalıştıran bir masaj türüdür.


Bu masaj yumuşak dokulara baskı uygulayarak yapılan, fizyolojik ve psikolojik rahatlatma sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu anlamda terapötik masaj birçok açıdan fayda sağlayan ve sonucunda yüksek başarı oranı olan bir masaj tekniğidir. Diğer adı ile tıbbi masaj olarak da bilinen terapötik masajda vücudun kendiliğinden sahip olduğu iyileştirme etkisini ortaya çıkarması hedeflenir. Bağışıklık sağlar, kasları uyandırır, kalp damar ve sinir sistemi gibi yapıların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar, kan dolaşımını hızlandırır, hormonları dengeye getirir ve düzenli salgılanmasını sağlar. Vücudu bir dengeye kavuşturur, ayrıca vücuttaki dolaşımda endorfin düzeylerinin artmasını sağlar ve ağrı kesici etki yaratır.


Terapötik Masaj Hangi Durumlarda Kullanılır?


En eski tedavi yöntemlerinden biri olan bu masajın hastalıkları önlemek, yaraları iyileştirmek, tedavi etme amaçlı olarak eski çağlardan bu yana kullanıldığı söylenmektedir. Bu masaj türü, bel ve boyun sorunlarında, miyofasyal ağrılarda, fibromiyaljide, belirli bölgelerde yaşanan kas ağrılarında (ofis ortamında çalışanlarda görülen boyun, sırt, bel ve baş ağrısı), selülitlerde, skolyoz ve diğer duruş bozukluklarında, uyku problemlerinde, sinir ve damar problemlerinde, romatizmalı hastalıklarda, mide ve bağırsak sorunlarında, kadın hastalıklarında, solunum problemlerinde, ortopedik sorunlarda, yumuşak doku problemlerinde ve psikolojik hastalıklarda kullanılmaktadır.


Masoz

Terapötik Masajın Faydaları Nelerdir?


Terapötik masajın bilinen birden fazla faydası bulunmaktadır; fiziksel hareketliliği korur, kas kütlesini arttırır, zihinsel rahatlama sağlar, kan dolaşımını hızlandırır, kalp ve damar sistemi ile sinir sistemi üzerinde sorunları çözmeye yönelik etkiler oluşturur ve vücut sistemindeki etkileşimi dengeye sokar. Ayrıca terapötik masajın beyindeki ağrı kesici bölgeleri uyararak serbestleştirdiği ve ağrıyı kesebildiği, masajın dokunma uygulanarak yapılan hareketlerin de etkisiyle ağrılarda gözle görülür derecede azalmayla sonuçlandığı yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Terapötik masaj, tek seferde uygulandığı zaman da rahatlamayla sonuçlanır fakat düzenli uygulandığında etkileri birbirini tamamlayarak çok daha olumlu sonuçlar verir. Devamlılık ve düzenli olarak yaptırmak bu masajın etkisini görmek için çok önemlidir.


Günlük koşturmalar arasında iş ve aile sorumlulukları, kendimizi önemsemediğimiz ve ihmal ettiğimizi düşündüğümüz her zaman, bedenimizde yaşanan ağrı, kasılma, yorgunluk ve gerginlik olarak kendini belli eder. Spor yaptıktan sonra vücuda salınan laktik asit kaslarda kramp ve ağrıya neden olur, fakat bu durumlardan sonra yaptırılacak bu masaj iyileşmeye ve rahatlamaya yardımcı olur.


Terapötik masaj, hamilelere de uygulanabilir ve hamilelik döneminde yaşanan sırt, bel ve ayak ağrılarına iyi gelir. Kaslardaki problemi azaltır. Dengeli bir beden olmasını sağlar. Anksiyete bozukluklarına iyi gelir ve gerginliği alır. Masaj tüm vücutta veya bölgesel olarak uygulanabilir. Bölgesel masajlar ortalama 20 dakika sürerken, bütün vücuda yapılan masaj ortalama 40 dakika sürebilir. Bu süre uzman bir masaj terapisti tarafından uygulanacak olan masaj türüne göre değişebilir.
bottom of page