top of page

Tip 2 Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Tip-2-Kolajen-Nedir-?-Ne-İşe-Yarar-?

Tip 2 Kolajen Nedir?


Tip 2 kolajen, eklem veya kıkırdak sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt problemleri, saç ve tırnak sorunları gibi sorunların giderilmesine yardımcı olan bir takviyedir. Kolajenler genel olarak vücutta hareketi sağlayan kemik, iskelet ve kıkırdak sisteminde yer alan proteinlerdir.


Kemik, kas ve iskelet sistemine bağlı olarak rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olan Tip 2 Kolajen bir uzman kontrolüyle alınmalıdır. Kıkırdak dokusunda en yoğun bulunan kolajen tip 2’dir. Kıkırdaklarda bulunan toplam proteinin %90 kadarı tip 2 kolajenidir. Eklem rahatsızlıkları, kıkırdak rahatsızlıkları ve bazı cilt sorunları çözümümde en etkili yöntemdir. Tip 2 kolajenini doktor kontrolünde alınması gerekir. 20 kadar tip kolajen bulunur.


Tip 2 Kolajen Ne İşe Yarar?


Vücut için en önemli protein çeşitlerinden biri tip 2 kolajendir. Bu protein çeşidinin birçok faydası bulunur, bunlardan bazıları;


  • Eklem ağrıları yaşayanlar için tip 2 kolajen sorunları ortadan kaldırmada büyük derece etkilidir.

  • Tip 2 kolajen kıkırdak dokularında bulunan toplam proteinin %55 kadarını meydana getirir. Eklem kıkırdak dokularında da toplam proteinin %90’ı kadar tip 2 kolajen bulunur.

  • Sırt, boyun, çene gibi eklem bölgelerinin desteklenmesi tip 2 kolajen etkili bir proteindir.

  • Tip 2 kolajen her yaş için sağlıklı bir yaşam için gerekli olan protein türüdür.

  • Romatizmal hastalıkların ortadan kalkmasında tip 2 kolajen kullanılır.

  • Tip 2 kolajen, ciltte kolajen ve hiyalüronik asit sentezi artmaktadır.

  • İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan eklem ağrılarında tedavi olarak kullanılır ve etkilidir.

  • Vücutta belirli bölgede yoğun olarak bulunan tip 2 kolajenler besinlerle alınabileceği gibi takviye ilaçlarıyla da bir uzman doktor kontrolünde alınır.


Tip 2 Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?


Tip 2 olarak bilinen kolajen çoğunlukla et ve soya barındıran besinlerde yoğun olarak bulunur. Tip 2 kolajen tavuk, dana, sığır, hindi, öküz gibi hayvanlarda kemik ve sakatat kısımlarında yoğun olarak bulunur. Bu hayvanlara ait etler düzenli olarak tüketenlerde kolajen tip 2 miktarı iyi seviyede gözükmektedir. Et ürünlerini yeterli tüketmeyen ya da et yemek istemeyen bireyler birçok meyveden de yoğun olarak tip 2 kolajen alabilir.


Ananas, portakal, limon, mandalina gibi yoğun olarak C vitamini bulunduran meyvelerde yüksek oranda tip 2 kolajen bulunuyor. Ayrıca çilek, vişne, kiraz, elma gibi meyvelerde bulunan likopen de yüksek miktarda tip 2 kolajeni barındırır. Sebzelerden de bu protein ihtiyacını gidermek mümkün. En yoğun olarak kırmızı biber sonrasında ise zeytin, soğan, sarımsak, havuç, ıspanak, domates gibi sebzeler tüketilebilir. Ayrıca paça ve kemik çorbasında da tip 2 kolajen yoğun olarak bulunur.


Tip 2 Kolajen Nasıl Kullanılır?


Cilt ve eklem sağlığı için vücuda alınması gerekli olan bir protein türüdür. Yukarıda yazan besinlerde yoğun olarak bulunan bu protein çeşidini, belirtilen bu besinleri tüketerek almak mümkün. Bunun yanında da takviye edici ürünlerden tip 2 kolajen ihtiyacı giderilebilir. Takviye edici ürünler tercih edilecekse mutlaka profesyonel bir kişiden destek alınması gerekir. Tip 2 kolajen her yaşta ve düzenli olarak tüketilmesi gereken bir protein çeşididir.

Comments


bottom of page