top of page

Uzayda Yer Çekimsiz Ortamda Masaj Yapılırsa Vücudumuza Ne Gibi Etkileri Olur?

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2022

Uzayda Yer Çekimsiz Ortamda Masaj Yapılırsa Vücudumuza Ne Gibi Etkileri Olur?


Masaj yaptırmanın faydaları saymakla bitmemektedir. İnsanın vücudunda biriken tüm olumsuz etkiler masaj sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Günümüzde insan yaşamının giderek çok daha stresli ve yorucu bir hal alması masajı kaçınılmaz bir yapıya büründürmektedir. Çünkü masaj hizmeti sayesinde insan vücudunda biriken tüm olumsuz etki ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle stres ve kötü enerji başta olmak üzere masaj hizmeti, vücuda olduğu kadar zihne de fayda sağlamaktadır. Ancak masaj hizmeti alınırken mutlaka profesyonel bir firma ila çalışmak ya da alanında uzman bir masözden yardım almak gerekmektedir. Aksi halde birçok farklı sorun ile karşılaşılması ve masajın olumlu etkileri olumsuz bir yapı gösterebilmektedir. Kas ve eklem ağrıları ile karşı karşıya kalmamak için masaj hizmeti profesyonel bir şekilde alınmalıdır. Tabi, tüm bu etkiler içerisinde yaşadığımız dünya ve yer çekimli ortam için geçerlidir? Peki, insana yer çekimsiz ortamda masaj yapılsa etkileri nasıl olurdu? Ne kadar fayda sağlardı? Vücudun yapısında ne gibi değişimler olurdu?


Uzayda Masaj Mümkün Mü?

İnsanoğlu çok uzun süredir uzayda herhangi bir sebeple vakit geçirmektedir. Burada astronotlar farklı görevlere imza atmakta ve neredeyse dünyanın kaderini değiştirmektedir. Bu kadar önemli bir ortamda sıradan insan faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için mutlaka doğru ve yerinde adımlar atılması gerekmektedir. Örneğin astronotlar, yemeklerini normal insanlar gibi yememekte ya da su içmek için özel araçlar kullanmaktadır. Aynı zamanda yer çekimi olmaması insan vücudunda yer alan sıvıların da sürekli hareket etmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumda alışma konusunda zorlukların söz konusu olmasını sağlayabilmektedir. Masaj insanın sinir sistemlerinde değindiğinden ve insanın kas yapısında bulunan laktik asit ya da yağ yapısına uygulanan yöntemleri içerisinde barındırdığından uzayda nasıl bir etki yaratacağı tam olarak bilinmemektedir. Ancak varsayımlara dayandırılarak ele alınabilecek farklı unsurlar, uzayda masaj yapılabileceğini dile getirmektedir. Doğru bir şekilde sağlanacak sabitleme ile masaj kusursuz bir şekilde yapılabilmektedir.


Masajın Etkileri Nasıl Olurdu?

Uzayda masaj yapılması mümkündür. Peki, etkileri nasıldır? İnsan vücudu büyük oranda sıvılardan oluşmaktadır. Sıvılardan oluşan insan vücuduna yer çekimli ortamda masaj uygulamak çok kolaydır. Çünkü bu ortamlarda bireylerin vücudu tamamı ile dengelidir. Uzman masörler bu dengeyi bilerek buna göre farklı hizmetler sunmaktadır. Bu sayede masajın tüm etkileri kusursuz bir şekilde bireylere aktarılmaktadır. Ancak yer çekimsiz ortamlarda insan vücudunda yer alan sıvılarda dengesizleşmektedir. Örneğin sürekli olarak aşağı çekilen mide öz suyu ve diğer sıvılar yer çekimsiz ortamda serbest bir şekilde mide içerisinde gezmektedir. Hatta bu durumun etkileri astronotlarda mide bulantısı olarak da görülebilmektedir. Masaj uygulanacak olan bireyin de tüm bu durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Yani yer çekimsiz ortamda kaslar çok daha az kullanılacağından ve yorulmayacağından, laktik asit birikmesi ve bunlara benzer durumlarda çok az gelişmektedir.

Masaj hizmeti yer çekimli ortamlarda yorgunluğun giderilmesini sağlarken, uzayda sadece zihnen ve bedenen rahatlama ortaya çıkartmaktadır. Yani yer çekimsiz ortamlarda masajın insana olan etkileri bir kısım düşüşler yaşamaktadır. Ancak bu durum masajın yetersizliği ile ilgili değil, yer çekimsiz ortamda insan vücudunda yaşanan dengesizliklerdir. Bu sıvı dengesizlikleri masajın etkilerini azaltsa dahi, insanın masaj yaptırarak uzakta dahi kötü enerjilerinden arınması mümkündür. Özellikle zihinsel olarak zorlanan bireyler için uzayda masaj önerilmekte ve zihinlerini rahatlatmaları sağlamaktadır. Baş bölgesine uygulanacak profesyonel masaj hizmeti sayesinde astronotların uzay ortamında çok daha stressiz bir yaşam sürmeleri sağlanmaktadır.

Kommentare


bottom of page