Varislerden Masaj İle Kurtulun


Varislerden-Masaj-İle-Kurtulun

Genel olarak bacaklarda ortaya çıkan damar genişlemelerine varis adı verilir. Bir tür damar hastalığı olan varisin bacak bacak üstüne atmak, uzun bir süre hareketsiz kalmak, obezite gibi nedenleri olabilir. Hastalığın ilk aşamalarında semptomların şiddetini azaltabilir, varisli damarların da ilerlemesini önleyebilirsiniz. İşte çoğunu evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler…


Bacaklarınızı Havaya Kaldırın


Varis şikayetlerinin ilk evresinde iseniz, bacak elevasyonu ile (yukarı düzeyde dinlendirme) semptomları önemli bir ölçüde azaltabilirsiniz. Bacak elevasyonu tedavisinin etkili olabilmesi adına, bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne çıkarmanız gerekir. Bu pozisyonda günde en az yaklaşık 20 dakika 2 - 4 kere tutmaya çalışın. Bunu yaparken kitap okuyabilir ya da televizyon izleyebilirsiniz.


Varis Çorapları


Bacaklarınızda rahatsızlık hissediyor ya da hissederseniz, varis çorabı giymeyi deneyin. Bu elastik çoraplar damarları sıkıştırır ve kanın geriye doğru akmasını da önler. Bacak kaslarının kanı daha da verimli bir şekilde hareket ettirmelerine katkı da bulunurlar. Araştırmalar, kompresyon çoraplarının şişmeyi azaltabileceğini ya da önleyebildiğini de göstermiştir.


Diyet ve Kilo Kontrolü


Vücudunuz için büyük antioksidan kaynakları olan E ve C vitaminleri içeren yiyecekleri tüketin. Damarlarınızı güçlü tutmak adına kollajen ve elastik üretimi için C vitamini gereklidir. Kabızlığı önlemeye ve damarlarınızdaki baskıyı da azaltmaya yardımcı oldukları için lif bakımından zengin gıdaları da tüketmeye özen göstermelisiniz. Kötü alışkanlıklar, egzersiz eksikliği, dengesiz beslenme ve kombine edilmiş bir yaşam, hayat tarzı, şişkin damarlara sahip olmanıza sebep olabilir. Bacaklarınıza fazla baskı yapmamak adına kilonuzu kontrol edin.


Yaşam Tarzı Değişimi


Yaşam tarzındaki farklılıklar, varislerin sebep olduğu rahatsızlığı azaltabilir. Özellikle masa başında çalıştığınız bir işiniz varsa, uzun süre ayakta durmaktan ya da oturmaktan kaçının. Konumunuzu daha da sık değiştirin, böylelikle kan akışı azalmaz. Mümkünse ayağa kalkmaya ve kısa süreli germe egzersizleri yapmaya da çalışın. Uzun bir süre yüksek topuklu giyinmekten kaçının.


Masaj


Masaj, vücudunuzdaki, bedeninizdeki kanın iyi dolaşımına yardımcı olur. Masaj uygularken nazikçe, tam avuç içi basıncı ya da düz parmak ucu basıncını kullanın ve ayak bileklerine doğru hareket edin. Ağrı ya da herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, masajı durdurun ve bacaklarınızı da yükseltin. Bu masaj, varisli damarları tamamen azaltmasa da, bacaklarınızdaki kan akışını iyileştirerek sebep olduğu rahatsızlık hissini önemli bir ölçüde değiştirebilir.


Düzenli Fiziksel Aktivite


Düzenli fiziksel aktivite, pek çok sağlık problemini tedavi etmenin anahtarıdır. Varisli damarlarda, özellikle de erken evrelerde teşhis edilenlerde, fiziksel aktivite iyi bir önleyici tedbirdir. Ne kadar çok hareket ederseniz, kanınız da damarlarınızda bir o kadar hızlı dolaşır. Kan dolaşımını hızlandıran ve tedavi için etkili olan fiziksel egzersizler günlük yürüyüş, yoga, germe ve ayak bileklerini esnetmek ya da döndürmek olabilir.


Bitkisel Tedaviler


Yapılan bazı çalışmalar bitkisel ilaçların, kramp, şişme ya da huzursuz bacaklar gibi venöz yetmezlik (toplardamar yetmezliği) semptomları üstünde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir. Üzüm çekirdeği ekstresi gibi gıda takviyeleri, tedavi adına bir seçenek, tercih olabilir. Bu ürünlerin güvenli olduğundan emin olmak adına bitki ilacı takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.


Lazer Tedavisi


Varisli damarlar için en yaygın tıbbi tedavilerden birisi de lazer ablasyonudur. Bu yöntem normal olarak yukarıda bahsedilmiş olan tedavilerin hiçbiri işe yaramadığı zaman kullanılır. Ucunda lazer olan bir tüp, hastalıklı bir damardan geçirilir. Bu modern teknik, klasik ameliyatlı tedaviler ile damarın sökülüp, dışarı alınması yerine, damar içine bir iğne ile girilerek lazer enerjisi ile hasarlı olan damarın içeriden kapatılması esasına dayanır.