top of page

Yüzücüler İçin Spor Masajının Önemi Nedir?


Yüzücüler-İçin-Spor-Masajının-Önemi-Nedir-?

Diğer tüm spor dallarında da olduğu gibi, yüzme de sporcuların sıklıkla sakatlanmış olduğu bir dal olarak karşımıza çıkıyor. Yüzücüler, su içinde ihtiyaç duydukları güce ulaşabilmek ve yüksek hızlara erişebilmek adına, vücutlarındaki bütün kasları kullanırlar.


Bir yüzücü için, gün sonunda tam bir vücut bakımı oldukça önem taşımaktadır. Yüzücüler önemli olan yarışmalar için her gün stres dolu çalışmalar yapmak ve zamanlarının çoğunu da havuzda geçirmek zorunda kalıyorlar. Yüzme sezonu ve sonrası adına spor masajı, yüzücülerin hem fiziksel hem de mental açıdan sağlıklı kalmalarına katkı sağlıyor.


3 Temel Yüzücü Sakatlanması


Omuz

Yüzücülerin en sık problem yaşadıkları bölge omuzlardır. Omuzların türlü biçimlerde sıklıkla kullanılması, yüzücülerin vücutlarına da zarar verir. Yarışçılar çoğunlukla belli tekniklere yoğunlaşırlar. Bu da onların, belli kas gruplarını diğerlerine oran ile çok daha fazla kullandıkları anlamını taşıyor. Bu devamlı olan tekrarlar kasların zaman geçtikçe güç kaybetmesine neden oluyor.


Diz

Özellikle profesyonel olan yarışçılarda sıklık ile görülen diğer bir sakatlanma da, diz sakatlanmasıdır. Yüzme kaynaklı olarak sakatlanmaların yaklaşık olarak %25’i diz ile alakalıdır. Kurbağalama yüzme tekniğinde, yüzücü su içinde devamlı dizlerinden güç alır. Eğer dizler bu devamlı olan hareket esnasında yanlış bir konumda ise, bu durum dizlerde baskı oluşmasına neden olur. Dizlerde şişlik, acı ve kaslarda bitkinlik meydana gelir.


Kas Krampları

Diğer bütün yorucu aktivitelerde de olduğu gibi, yüzme de kas kramplarına bir zemin hazırlar. Kas kramplar, kas dokularının istem dışı olan kasılmasıdır ve bu kasılmaların süresi de birkaç saniye ila birkaç dakika arasında farklılık gösterebilir. Yüzücüler, sıklıkla bacak ve kol krampları yaşarlar. Kasların kasılması, tamamen iyileşene denk birkaç kere kasılıp, rahatlayabilir. Kas krampları ciddi düzeyde rahatsız edici, acı verici ve çekilmez hal alabilir. Kramp giren alanın çevresi sertleşebilir ve vücudun o kısmı, sporcunun hareket kabiliyetinin kısıtlanmasına neden olabilir.Spor Masajı


Masaj terapisi, yüzme kaynaklı sakatlanmaların önüne geçme açısından büyük bir rol oynayabilir. Spor masajı terapisi, yüzücülerin vücut mekaniklerini de düzenleyebilir ve duruş, kas ile ilgili dengesizlikleri gidermeye de yardımcı olabilir. Uzman masaj terapistleri, yüzücülerin vücutlarındaki hassasiyetleri kolaylıkla belirleyebilir ve sakatlanmaların da önüne geçebilir.


Araştırmalara göre spor masajı terapisinin en bilinen 10 faydası vardır. Bunlar:

  • Sirkülasyonu geliştirir.

  • Kas ağrılarını hafifletir.

  • İyileşme sunar.

  • Kasları gevşetir.

  • Hareket kabiliyetini ve esnekliği arttırmaya yardımcı olur.

  • Kasılmaları, acıyı ve şişlikleri azaltır.

  • Kasların yenilenmesine katkı da bulunur.

  • Tekrarlı hareketlerin neden olduğu sakatlanma riskini düşürür.

  • Mental odağı güçlendirir.

  • Kasların ve bağlantı dokularının ısınmasını ve gevşemesini sağlar.


Antrenman Öncesi Spor Masajı


Spor masajı, yüzme etkinliklerinden önce ve sonrasında uygulanabilir. Antrenmandan ya da yarıştan önce uygulanan spor masajı, kasların iyi bir şekilde ısınmasını, sirkülasyonun gelişmesini ve kas dokularının esnemesini de sağlar. Bir spor etkinliğinden önce mutlaka sert bir masaj uygulamasından kaçınılması gerekir. Bir rahatlama masajı, sporcunun iyi bir şekilde odaklanmasına ve kendini daha da güçlü hissetmesine yardımcı olabilir.


Antrenman Sonrası Spor Masajı


Antrenman ya da yarış sonrası uygulanan masaj, yüzme esnasında en çok çalışan kaslara odaklanır. Bu çeşit masajlar çoğunlukla 30 dakikayı geçmez. Spor masajı, yüzücülerin rahatlamasına ve beynin, vücudun iyice dinlenmesine yardımcı olur.

bottom of page