top of page

Altın Terapisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Altın-Terapisi-Nedir-?

Altın Terapi

Altın terapisi, romatoid artrit gibi spesifik olan durumların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için altın tuzları olarak da bilinen bileşikler yardımıyla, vücudu altınla tedavi etme işlemi olarak bilinmektedir. Oroterapi ve krizoterapi bu çeşit işlemlerin diğer isimleridir. Altın terapisinin uzun zamandır bu değerli metalin geri alınmadı ve ödüllendirilmesi geleceğine dayandığı bilinir. Bilinen en ağır ve değerli unsurlardan biri olan altın, dünya piyasalarında çok fazla içsel değere sahiptir. Önceki zamanlardaki para birimi olarak popüler kullanımı, altının insan toplumu için sahip olmuş olduğu ve sahip olmaya devam ettiği kolektif değeri göstermektedir. Altın terapisi ile bu elemente iyileşme için potansiyel bir çözüm olarak daha da büyük değer katılır.


Bazı bilim adamları ve tıp uzmanlarının görüşlerine göre, altın tuzu uygulamaları için ana potansiyel, eklemlerdeki iltihabı sınırlamaktır. Altın terapi çoğunlukla artritin genç formları için kabul edilen bir tedavi yöntemi, biçimidir. Bazen daha karmaşık kimyasal çözeltilere olumlu cevap vermeyen hasta kişilerin tedavisinde bazen değerlidir. Altın takviyeleri vücuda enjekte edilebilir ya da oral takviyeler yoluyla da uygulanabilir. Bazı formlar, uygulamadan hemen sonra altın bileşiğinin uygun biçimde alındığını görmek için test gerektirebilir. Tıbbi kaynaklara göre bu bileşiklerin sonuçları altı aya kadar sürebilmektedir.Altın terapi formları bir dizi yan etki potansiyeli de içerir. Bazı hastalar iştahsızlık ya da mide bulantısı yaşayabilir. Diğerleri saç inceltme ve gevşek dışkı yaşayabilir. Deri döküntüleri, böbrek problemleri, diğer bazı yan etkileri ile beraber bildirilmiştir.

Altın bazlı bileşikler yukarıda açıklanmış olan koşulları tedavi etmek için gündemde kalmaya devam ettikçe, bilim adamları hala altın bazlı ilaçların uygulama alanını genişletmek için çalışıyorlar. Altın bileşiklerin ön denemelerde bazı kanser hücrelerine tepki gösterme potansiyeli gösterdiğini gösteren bazı raporlar da mevcuttur. Diğer çalışmalar, mevcut ilaç tedavilerine eklenen altın bir çözeltinin, dirençli sıtmanın tedavisine ek olarak yardımcı olabileceğini göstermektedir.


Altın için diğer daha belirsiz kullanımları da kronik hastalıkların iyileşme potansiyelleri için incelenmektedir. Kanzius RF Terapisinde, kanser hücrelerini ısıtmak ve yok etmek için altın parçacıkları, bileşenleri ve RF enerjisinin bir kombinasyonu kullanılır. Kanzius Kanser Araştırma Vakfına göre, bu tür bir prosedür hala türlü fonlarla geliştirilmektedir. Günümüzde altınla hastaları tedavi eden tıp uzmanlarını görmek hala nispeten nadir olsa da, bu çeşit bir uygulama doğal ilaçların kimyasal olarak üretilen ilaçlarla yan yana kullanılma şeklini genişletmek için bir miktar potansiyel taşıyabilir.

Comments


bottom of page