top of page

Doğum Sonrası Masaj İyileşme Sürecinde Yardımcı Oluyor


Doğum-Sonrası-Masaj-İyileşme-Sürecinde-Yardımcı-Oluyor

Gebeliğiniz esnasında masaj uygulamasının ağrılarınızı rahatlatmada etkili olduğunu gördüyseniz, doğum sonrası masaj da toparlanma sürecinize katkı da bulunabilir. Doğum sonrası masaj, doğum yaptıktan sonraki ilk 12 hafta içinde bütün vücuda uygulanan masajdır. Doğum sonrası masaj uygulamasının nasıl işe yarayabileceğiniz öğrenmek ve bu masaj uygulamasından neler bekleyebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


Doğum Sonrası Masajın Yararları


Doğum sonrası masaj, normal masaj uygulamasından çok farklı olmasa da ruh hali için yararlı olabilir ve iyileşme hızını arttırabilir. Doğum sonrası masaj, çoğunlukla normal masaj ile aynı unsurlara sahiptir.


Doğumdan sonra masaj uygulattıran bir kadın, genel olarak masaj sayesinde ruh halinde ve vücudunda pek çok yarar gözlemleyebilir. Sezaryen doğum yaptıysanız hem doktorunuzla hem de masaj terapistiniz aracılığı ile masaj uygulamasının güvenli olup olmadığını konuşmalısınız. Bazı masaj terapistleri son 6 hafta içerisinde ameliyat olmuş bireyler ile çalışmayı tercih etmezler.


Gebelikte ya da öncesinde kan pıhtısı problemi yaşadıysanız doktorunuz muhtemelen masaj uygulamasından kaçınmanızı önerecektir. Masaj yaptırmak için uygun olan vaktin ne zaman olacağını öğrenmek adına doktorunuza danışmalısını. Masaj uygulamasının genel olarak sağladığı yararlar şunlar olmaktadır;

  • Stresi, gerginliği azaltma

  • Gevşeme

  • Ağrıda rahatlama


Tüm bunlar masaj yaptırmak adına herkes için geçerli sebepler olsa da özellikle yeni anne olmuş bireyler masaj yaptırmayı düşünmelidir. Dördüncü trimester yani doğumdan sonraki üç ay boyunca sağlığınız üstünde masajın belli yararlarını görebilirsiniz. Doğum sonrası dönemde masaj uygulamasının sağlayabileceği yararlar şunlar olmaktadır;


Şişlikte Azalma: Pek çok anne doğum esnasında vücutlarının şiştiğini gözlemler. Masaj yapmak vücuttaki suyu dağıtıp, fazla sıvının çekilmesini ve dolaşmasını sağlamaya katkı da bulunur.Süt Üretiminin Artması: Sütlerinin artmasını isteyen anneler adına masaj, dolaşımı ve gerekli hormonların üretimini arttırma konusunda yardımcı olabilir.


Hormonların Düzenlenmesi: Doğum sonrası vücutta hormonların devamlı olarak dalgalanması görülebilmektedir. Dokunmanın yanı sıra bir çok masaj uygulamasında kişinin ruh halini düzeltmeye ve hormonal dengeyi desteklemeye katkı da bulunan esansiyel yağlar kullanılmaktadır.


Anksiyete ve Depresyonda Azalma: Yeni ebeveynler, doğum sonrasında depresyon yaşayabilmektedir. Masaj yaptırmak, depresyon ve anksiyeteye sebep olabilen stresi azaltma konusunda da yardımcı olabilmektedir.


Daha Kaliteli ve Daha İyi Uyku: Yeni ebeveynlerin mümkün olduğu kadar uykuya ihtiyaçları vardır. Masaj, ebeveynlerin rahatlamasına ve derin, yenileyici bir uyku uyumalarına katkı da bulunur.


Sonuç Olarak


Fiziksel temasın güçlü olabildiği uzun zamandan beri biliniyor. Doğum sonrası masaj, dokunmanın avantajlarını kullanarak kadınların doğum sonrası iyileşme süreçlerinde de yardımcı oluyor. Doğum yaptıktan sonra masaj uygulamanın pek çok faydası bulunuyor. Bunlar arasında hormonları düzenleme, süt üretiminde artış ve hatta şişkinliği azaltma gibi şeyler bulunuyor. Doğum yaptıktan sonra 12 hafa boyunca masaj yaptırmak isteyebileceğiniz gibi yalnızca bir kez masaj yaptırmakta isteyebilirsiniz. Masaj terapi rutininiz başlamadan önce doktorunuz ile konuşarak masaj için yeterli iyileşme gösterip göstermediğinizi öğrenebilirsiniz.


Ne sıklık ile masaj yaptıracağınız, bütçeniz, vaktiniz ve kişisel tercihiniz gibi şeylere bağlıdır. Bu sebeple herkes için geçerli bir yanıt yoktur. Bunun yanı sıra partnerinize size masaj uygulayıp uygulayamayacağını da sorabilirsiniz. Doğum sonrası masaj konusunda uzman, deneyimli olan terapistleri bulmak için öneriler alabilir, araştırmalar yapabilir, doktorunuza danışabilir ya da anasayfamızda bulunan uzman terapistler ile iletişime geçebilirsiniz. Doğum sonrası iyileşme sürecinize masaj uygulamasını dahil etmeniz halinde, bebeğinizin yer aldığı yeni yaşantısınızda düzeninizi oturtmak konusunda da bir çok fayda görebilirsiniz.


Comments


bottom of page