top of page

Göz Masajı Nasıl Uygulanır?


Göz-Masajı-Nasıl-Uygulanır-?

Gözler sevincimizi, endişemizi, üzüntümüzü en iyi anlatan organlardır. Ancak günlük rutinler ve stres sebebi ile gözler çok çabuk yorulabiliyor. Bunun yanı sıra yıllar geçtikçe yıpranma ve yaşlanma belirtileri, ilk olarak göz ve göz çevrelerinden başlıyor. Bu nedenler, göz kaslarının türlü egzersizler ile çalıştırılmasını gerektirmektedir.


Bu noktada en etkili yollardan biri ise gözlere masaj uygulamak. Haftada bir kaç defa gözlerinizde doğru bir şekilde masaj uygularsanız hem gözleriniz daha da az yorulur, hem de kırışıklıkların önüne geçmesi sağlanmış olur. Peki, göz masajı nasıl uygulanır? Gözlerinize masaj uygularken kullanabileceğiniz teknikleri bu yazımızda derledik, okumaya devam edebilirsiniz.

Masaja Gözlerinizi Kapatarak Rahatlatıcı Bir Teknikle Başlayın


Masaj uygulamasına başlamadan önce ellerinizi güzel bir şekilde yıkayın. Ardından gözlerinizi sıkmadan rahat şekilde kapatın. Bu islemi uygularken göz kapaklarının kırışmasına izin vermemeniz gerekir. Daha sonra ellerinizi alnınıza yerleştirin ve parmaklarınızı kaşlarınızın orta kısmına koyun. Parmaklarınızı yukarıya doğru kaldırarak gözlerinizi rahatlatın. Bu uygulamayı belirli aralıklar ile tekrar edebilirsiniz.


Parmaklarınızı Kaşlarınızın Üzerine Koyun ve Masaja Devam Edin


Bu masaj tekniğini uygularken parmaklarınızı kaşların bitim noktasına doğru yerleştirin. Ardından parmaklarınızı yukarı olacak şekilde kaldırın. Bu hareketi tekrar ederek masajı uygulamaya devam edin. Bu göz masajı sayesinde gözlerin dinlenmesi sağlanabilir, bunun yanı sıra cildinizin kırışmasının da önüne geçebilirsiniz.Göz Kenarlarına Masaj Uygulayarak Kaslarınızı Rahatlatın


Şimdi sıra geldi göz kenarlarına masaj uygulamaya. Bunun için ellerinizi gözlerinizin kenar kısımlarına yerleştirerek yuvarlak hareketler eşliğinde masaj uygulayın. Bu tekniği uygularken parmaklarınız ile hafif bir şekilde baskı oluşturarak göz çevresi masajı ile kaslarınızı rahatlatın. Bu yöntemi haftada 2 ila 3 defa uyguladığınızda değişimi hemen gözlemleyip, hissedeceksiniz.


Gözlerinizi Rahatlatacak Yönteme Göz Altı Masajı İle Devam Edin


Göz altına uygulayacağınız masaj, kırışık faktörünün giderilmesinde epey etkili olur. Bu masajı yapmak için öncelikle parmaklarınızı burun kenarlarınıza doğru yerleştirin. Daha sonra parmaklarınızı Yukarı olacak şekilde çekin. Bu tekniği uygularken parmaklarınızı her zaman yukarı doğru hareket ettirerek masaj uygulamaya da özen gösterin.


Akşamları Uygulayacağınız Bu Teknikle Günün Yorgunluğundan Kurtulun


Gözlerinizi rahat bırakarak kapatın. Dirseklerinizi masaya yerleştirin ve avuçların iç kısmını gözlerinizin üstüne koyun. Bu pozisyonda yaklaşık iki üç dakika kadar bekleyin. Gözlerinizi açın, 5 saniye kadar mola verin ve uygulamayı bir kaç defa tekrar edin. Bu masajı akşamları uygulamanız, gözlerinizi oldukça rahatlatır. Çünkü gün içinde en çok yorulan organların başında gözler yer alır. Neyse ki bu masaj, gözlerinizin dinlenmesine katkı da bulunur. Bunun yanı sıra migreniniz var ise bu masaj sayesinde ağrılarınızın azaldığını da fark edebilirsiniz.

Göz Kapaklarınıza Masaj Uygulamayı İhmal Etmeyin


Göz ve çevresine uyguladığınız masajdan sonra göz kapağına uygulayacağınız masaj da rahatlamanıza yardımcı olur. Bunun için orta ve işaret parmağınızı kaşlarınızın hemen altına yerleştirin. Gözlerinizi kapatın ve hafif bir şekilde yukarıya doğru baskı uygulayın. Bu şekilde beş saniye kadar durum ve sonrasında gözlerinizi açın. 3 saniye ara verin ve masaj uygulamasını 5 defa tekrar edin. İkinci olarak orta ve işaret parmağınızı bu sefer kaşlarınızın üstüne yerleştirin. Parmaklarınızı aşağı olacak değilde bastırın ve aynı esnada da kaşlarınızı yukarıya doğru kaldırın. Bu şekilde yaklaşık 5 saniye kadar bekleyin ve süre bitiminde ise kaşlarınızı 3 saniye dinlendirin. Bu şekilde göz masajı uygulamasını 5 kere tekrarlayın.

Comments


bottom of page