top of page

Gua Sha Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022


Gua Sha Masajı

Gua Sha Masajı Nedir?


Gua sha masajı, ciltteki kan dolaşımını iyileştirmek için bir masaj aleti ile uygulanan doğal ve alternatif bir terapi yöntemidir. Eski Çin şifa tekniği olan Gua sha masajı, kronik ağrıları azaltmak ve daha sağlıklı olmak için uygulanır.


Gua sha masajı uygulayan uzman, yumuşak dokuyu uyarmak için kısa veya uzun vuruşlarla kan akışını artırır. Bu vuruşları Gua sha masaj aleti olarak bilinen düz kenarlı bir aparat yardımı ile yapar. Masaj uzmanı cildinize masaj yağı uyguladıktan sonra masaj aletini kullanarak cildinizi aşağı doğru hareketlerle kazıma hareketi yapar.


Gua Sha Masajında Neler Kullanılır?


Gua sha masajında,

  • Yüz spreyi veya tonik

  • Nemlendirici

  • Yüz yağı

  • Gua sha masaj taşı kullanılabilir.

Ghu Sha Masajının Özellikleri Nelerdir?


Gua sha masajı genellikle sırt, kalça, boyun, kol ve bacak bölgesine uygulanır. Daha hafir bir teknikle yüz için de uygulanabilir. Masaj terapisti hafif bir basınç uygular ve ne kadar daha fazla basınç uygulaması gerektiğini belirlemek için yoğunluğu artırabilir.


Bir Gua sha yüz masajı yapılırken, belirli yönlere doğru vurarak nazikçe masaj yapılması gerekir. Uygulanan basınç aynı zamanda cildin hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir.


Gua sha masajını düzenli olarak yaptırdığınızda, yüz kasları güçlenir, ciltteki hücreleriniz beslenir ve cilt rengindeki pigmentler eşitlenir. Kan dolaşımı hızlandırdığı bilinen bu eski Çin tıbbı, ten renginizi ortaya çıkarır, yorgunluk ve stres nedeniyle ciltteki biriken toksinlerden arınmasını sağlar.


Evde Masaj


Gua sha masaj uygulaması yüz kaslarına etki ederek sarkma ve kırışıklıkları azaltır. Yüzünüzü gerdirmek ve cildinize elastikiyet kazandırmak için uygulanabilecek doğal ve sağlıklı bir masaj uygulaması haline gelmiştir.


Gua sha masajı, doğal bir taşla veya roller adı verilen bir aletle yapılabilir. Vücudun birçok bölgesinde kullanım kolaylığı sağladığından dolayı, roller aletinden ziyade gua sha taşı tercih edilmektedir.


Masajdan önce masaj aletinin soğuk suda bekletilmesi ve dezenfekte edilmesi gereklidir. Masajın uygulanacağı bölgeye bir miktar masaj yağı sürülür ve gua sha taşı yardımıyla kısa veya uzun vuruşlar uygulanarak yapılır. Bu işlem yapılırken, masaj yaptıran kişinin ağrıları dikkate alınır. Olması gerektiğinden daha az basınç uygulanırsa masajın etkileri görülemez. Fakat daha sert bir basınç uygulandığında ise masajın uygulandığı bölgede kızarıklar ve yaralar meydana gelebilir. Yapılan masaj uygulamasından olumsuz sonuç alınmaması için taşın doğru yönde ve doğru bir teknikle uygulanması gerekir.


Gua sha masaj taşı, genellikle yeşim taşı ya da pembe kuvarstan üretilmektedir. Yeşim taşı stresi azaltması ve mutluluk sağlaması ile bilinirken; pembe kuvars ise sakinleştirici ve dengeleyici özelliğiyle bilinir. Bu doğal taşların haricinde gua sha taşları; ametist, kristal kuvars ve akik gibi farklı taşlardan da yapılabilir. Masaj taşının türü ne olursa olsun kullanmadan önce mutlaka doğal olduğunu kanıtlayan bir sertifikasının olduğundan emin olmalısınız.

Kommentare


bottom of page