top of page

Lenf Drenaj Masajının 8 Faydası


Lenf-Drenaj-Masajının-8-Faydası

Son zamanlarda adından da sıklıkla bahsedildiğini duyduğunuz bir wellnes uygulaması var: Lenfatik drenaj masajı. Aslında artık iyice aşina olunan yüz masajları ile lenfatik drenaj masajı uygulamasının mantığı aynı. Vücudumuzda dokular ve kendine özel sisteminde gezinen, lenf ya da akkan denilen ve kan plazmasına benzeyen renksiz bir sıvı bulunmaktadır.


Bu sıvının asıl görevi ise vücutta bulunan atıkları, toksinleri toplamak ve bunu dolaşım sistemine doğru boşaltmak. Fakat dolaşım sisteminden farklı olarak lenf sıvısını pompalayan kalp gibi bir destek bulunmamakta ve lenf sıvısı kas hareketleri ile aktif olarak ilerliyor.


Vücutta su tutan yiyecekler, daha durgun bir yaşam tarzı ve çevresel faktörler ise lenf sisteminin düzgün bir şekilde çalışmamasına vücutta, bedende şişkinliğe ve toksin birikimine neden oluyor. İşte bu noktaya devreye giren lenfatik drenaj masajı ya da lenf drenaj masajı bu sistemi aktive ederek, bir kalp görevi görüyor. Elsa Host’tan Naomi Cambell’a pek çok ünlü ismin vazgeçemediği güzellik uygulamalarından olan lenfatik drenaj, lenf drenaj masajı uygulamasının yararlarını araştırdık.


Lenf Drenaj Masajının 8 Faydası

  • Lenf sistemini hızlandırır

  • Kan dolaşımını destekler

  • Şişkinliği giderir

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

  • Vücut ve zihni rahatlatır

  • Enerji verir

  • Selülit görünümünü azaltır

  • Cilt sıkılaştırır


Lenf Sistemini Hızlandırıyor


Manuel yolla kalbin yarattığı etkiyi sağlayan lenf drenaj masajı, yalnızca kas ve vücut hareketinden destek alan lenf dolaşımının daha etkili, daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor


Kan Dolaşımını Destekliyor


Kan dolaşımı desteklene vücutta, bedende dokular daha iyi besleniyor ve doku, hücre yenilenme hızı artıyor.


Şişkinliği Gideriyor


Özellikle çevresel etkenler ve beslenme şekli ile vücutta birikmiş olan su ve ödem lenf drenaj masajı ile vücuttan atılıyor. Fazla sıvıdan arınan vücut tıpkı yüz masajı uygulamasında olduğu gibi inceliyor ve şekilleniyor.Bağışıklığı Güçlendiriyor


Lenf drenaj masajı toksinlerin vücuttan daha da hızlı ve etkin bir şekilde atılmasını sağlıyor. Bu da bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


Vücut ve Zihin Rahatlıyor


Daha basınçlı bir şekilde yapılan lenf drenaj masajı uygulamasının ardından vücut ve zihin egzersiz yapmışsınız gibi rahatlıyor, fazlalık sıvıdan kurtulan vücut da hafifliyor.


Enerji Veriyor


Kan dolaşımı hızlanan ve vücudu daha aktif bir şekilde arınma süresine, sürecine sokan ve hafifleten lenf drenaj masajı uygulaması sonrası yüksek doz enerji yüklenmeniz mümkün.


Selülit Görünümü Azalıyor


Selülite neden olan yağ dokunun depolandığı alana baskı yapan sıvıyı elimine eden bu masaj, düzenli uygulama ile selülit görünümünü de hafifletiyor.

Cilt Sıkılaşıyor


Hücre yenilenmesini azaltan sıvıdan kurtulan ve daha iyi beslenen, bunun yanı sıra masaj hareketleri ile bir nevi egzersiz yapan cilt bu uygulama sonrasında sıkılaşıyor.


Lenf Drenaj Masajının Zararları Nelerdir?


Lenf drenaj masajı uygulamasının klinik olarak kanıtlanmış olan herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat lenf drenaj masajı uygulamasının tavsiye edilmediği bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar tedavi edilecek söz konusu alanda enfeksiyon olması, kişinin kanser hastası olması, kalp pili kullanması ya da kalp hastası olması, hamile olması gibi durumlardır. Kişi bu durumlardan herhangi birinde ise basınç tedavisi olmamalıdır.


Comments


bottom of page