top of page

Lenfatik Drenaj Masajı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?


Lenfatik-Drenaj-Masajı-Faydaları-Nelerdir-?-Nasıl-Yapılır-?

Her sabah kalktığınız zaman kendinizi kaskatı hissediyor, şişkinlik, yorgunluk, kronik ağrılar yaşıyor iseniz lenf sisteminizde tıkanıklık yaşıyor olabilirsiniz. Vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini korumak ile yükümlü olan lenf sistemi pek çok nedenden, enflamasyon, hareketsizlik, çevresel toksinler, susuzluktan yavaşlayabilir. Bu sistemi tekrardan canlandırmanın en iyi en etkili yollarından birisi de manuel olarak masaj uygulamaktır. Lenfatik drenaj masajı olarak isimlendirilen bu masaj nedir? Nasıl yapılır ve yararları nelerdir yazımızda derledik.


Lenfatik Drenaj Nedir?


Lenfatik sistem vücutta bulunan üçüncü olan dolaşım sistemidir. Bağışıklık sisteminde büyük rol oynayan bu sistemin bir görevi de vücudu saran dokularda biyolojik aktivite sonucu oluşmuş olan atıkları temizlemektir. Bunu lenf sıvısı yardımıyla tek yönlü biçimde, dokular ve arterlerden lenf düğümlerine filtrelenmesi üstüne uzaklaştırılır. Bu akış kan dolaşımına benzer olarak lenf damarları üstünden gerçekleşir.


Lenf sistemini kan dolaşımından ayıran en önemli nokta damalarda akan sıvıyı pompalayan kalp misali bir organa sahip olmamasıdır. Bir başka deyişle, lenf sıvısının doku ve arterlerde birikmiş olan toksinleri alıp lenf düğümlerine temizlenmesi için götürmesi tamamen kasların fiziksel olan hareketine bağlıdır. Beden hareket ettiği, kaslar kasılıp gevşediği sürece lenf sistemi işlevine devam eder.

Lenfatik Drenaj Masajının Faydaları Nelerdir?


Lenf masajı günümüzde yeniden popülerleşmiş olsa da aslında 100 senedir uygulanan kadim sağlık örgütlerinden birisidir. 1930’lu senelerde Danimarkalı bir çift aracılığı ile keşfedilmiştir. Amacı ise lenf sıvısının vücut boyunca akışını desteklemek ve birikmiş olan toksinlerden arınmayı hızlandırmaktır. Masaj lenf sıvısını özellikle koltuk altları, ense ve kasıklarda olan lenf düğümlerine doğru manuel olarak itmek üzerine kuruludur. Bu düğümlere doğru uygulanan tekrarlı hareketler, dokular arasında birikmiş olan toksinlerin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Vücudun atıklardan temizlenmesinin de yanı sıra lenfatik drenaj masajı şişliğin azalmasına ve kan dolaşımının desteklenmesine de katkı da bulunur.Lenf drenaj masajının diğer faydaları aşağıdakiler gibidir;

  • Kan dolaşımını destekler.

  • Cilt daha canlı ve daha pürüzsüz görünür.

  • Sinir sistemini gevşetir, daha kaliteli bir uyku olanağı sağlar.

  • Sindirim sistemini rahatlatır.

  • Ortopedik sakatlıkların daha rahat iyileşmesinde büyük rol oynar.

  • Fibromiyalji semptomlarının hafifletilmesinde rol oynar.

  • Cilt tabakasının hemen altında ödem, yağ ve lenf sıvısı birikmesine bağlı olarak yaşanan selülit görüntüsünü azaltır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Doku yenilenmesini hızlandırır.

  • Vücudun genelinde ödemi ve şişliği azaltır.


Lenfatik Drenaj Masajı Nasıl Uygulanır?


Masaj uygulamasını kendi elleriniz ile, kuru fırça ya da lenfatik drenaj aletiyle uygulayabilirsiniz. Masajın ilk adımı, diğer masaj tekniklerinde de olduğu gibi, rahat ve stressiz bir ruh hali içerisinde, dikkat dağıtıcıların olmadığı bir alanda bulunmaktır. Masaj tamamen hareketlerin yönüne ve tekrarına bağlı olarak ilerlediği için herhangi bir bası yapılmasına gerek yoktur. Önemli olan doğru yönde uygulanan kasıtlı ve yavaş hareketler ile lenf sıvısının doğal akışına destek olmak.


Lenf Drenaj Masajı Sonrası


Lenf sisteminin hızlanması sonucunda atık boşaltımının dolayısı ile tuvalete gitme sıklığının artması da beklenebilir. Bu sebeple vücudu bol su içerek desteklemek, masaj uygulamasını takiben çok terlemeye neden olacak aktivitelerden ve dehidrasyona neden olan alkollü ve kafein içeren içeceklerden de kaçınmak önerilir.

Commentaires


bottom of page