top of page

Saç Derisi Masajı Saç Uzamasına Nasıl Yardımcı Olur?


Saç-Derisi-Masajı-Saç-Uzamasına-Nasıl-Yardımcı-Olur-?

Saç Derisi Masajı Nasıl Çalışır?


Kafa derisi masajı kan dolaşımını hızlandırır ve zihni rahatlatır. Yağlı ya da yağsız uygulanabilir ve stres hormonlarını azalttığına da inanılır. Masaj çoğunlukla parmak uçları ile yapılır. Fakat türlü masaj aletleri ile de saç derisi masajı yapılabilir. Bazıları kafa derisi masaj uygulamasının saç büyümesini desteklediğine de inanıyor. Ama araştırma ne diyor?


Saç Derisi Masajı Saç Büyümesini Destekler Mi?

  • Bir çalışmada, araştırmacılar kafa derisine düzenli olarak masaj uygulamanın daha kalın saçlara yol açabileceğini bulmuşlardır. Çalışma, 24 hafta kadar her gün 4 dakikalık saç derisi masajı olan 9 erkeği içermekteydi. Çalışmanın sonunda erkekler daha kalın saçlara sahip oldular.

  • 2019’daki bir başka çalışmada, günde iki defa kafa derisi masajı uygulaması talimatı verilen 340 katılımcıyı araştırmıştı. Katılımcıların %69’undan fazlası saç büyümesinin daha da arttığını bildirmiştir. Daha fazla araştırma yapılması garanti edilirken, kafa derisi masaj uygulamasının başka yararları da olduğu bilinmektedir.

Saç Derisi Masajının Faydaları Nelerdir?


Saç derisi masajı uygulamasının ana yararı saç büyümesidir. Düzenli masaj, kafa derisinin altında bulunan saç kökleri üstünde çalışır. Bir masaj, bu saç köklerinin hücrelerini esnetir ve saçın da kalınlaşmasına katkı da bulunur. Saç derisi masajı bunun yanı sıra saç köklerine kan akışını daha da arttırır ve daha iyi saç büyümesini destekler. Bunun yanı sıra saç dökülmesini azaltmaya da katkı da bulunabilir.


Saç derisi masajı da stresi azaltır. Baş ağrılarını ve migren durumunu da azaltabilir. Masaj eyleminin zihin ve vücut üzerinde sakinleştirici bir etkisi bulunur. Saç büyümesini arttırmaya katkı da bulunacak bir kafa derisi masajı almanın türlü yolları vardır. Bazıları ise aşağıda tartışılmaktadır.Saç Uzaması İçin Saç Derisine Nasıl Masaj Uygulanır?


Geleneksel Saç Derisi Masajı


Geleneksel saç derisi masajı, saç derisine masaj uygulamak adına parmaklarınızın kullanılmasını içermektedir. Kendinize bu masaj uygulamasını evinizin rahatlığında, konforunda yapabilir ya da uzman bir masaj terapisti tercih edebilirsiniz. Uzman bireysel masaj terapistleri için anasayfamızda bulunan terapistlere ulaşabilirsiniz.


Kendinize bir saç derisi masajı uygulaması yapmak için:

Aşama 1 - Parmak uçlarınızı kullanarak kafa derinize hafif ila orta derece basınç uygulayın.

Aşama 2 - Parmak uçlarınızı kafa derinizin her tarafında küçük dairesel hareketler ile hareket ettirin.

Aşama 3 - Daha iyi sonuçlar elde edebilmek için her gün yaklaşık 5 dakika kadar masaj uygulayın.


Not: Kendinize saç derisi masajı uygularken çeşitli yağları da saçınıza uygulayabilirsiniz.


Saçlarınızı Yıkarken


Saçlarınızı yıkarken saç derinize de masaj uygulayabilirsiniz. Şampuan ya da saç kremini yaklaşık 5 dakika kadar saçınıza nazikçe masaj uygulamak adına parmak uçlarınızı da kullanabilirsiniz.


Masaj Aletleri


Fırça şeklinde gelen pek çok kafa derisi masaj aleti bulunmaktadır. Saç derinize masaj uygularken bunlar parmak uçlarınızı taklit edebilirler. Bazı dermatologlar masaj aletlerini kullanmaktan yana olsalar dahi, çoğu hala geleneksel masajı önermektedir. Size en uygun olanı ona göre tercih edebilirsiniz.


Uçucu Yağlar


Uçucu yağları saç derinize masaj uygulamak adına da kullanabilirsiniz. Bazı çalışmalar, lavanta, nane ve biberiye esansiyel yağlarının saç büyümesini, saç dökülmesini destekleyebileceğini de göstermektedir. Bu yağları bir taşıyıcı olan yağ ile kullanmak saç uzamasını, büyümesini de arttırmaya katkı da bulunabilir.

Uçucu yağları kullanmadan önce herhangi bir alerjiye sebep olup olmadığını kontrol etmek adına uçucu yağları kullanmadan önce bir yama testi yapmanız da fayda var.


Comentários


bottom of page