top of page

Sırt Masajı Sonrası Neden Ağrı Olur?


Sırt-Masajı-Sonrası-Neden-Ağrı-Olur-?

Sırt Masajı Noktaları Nelerdir?


Günümüzde pek çok kişi sırt ve bel ağrıları gibi problemlerden muzdariptir. Bu problemler sağlık sorunlarına işaret edebildiği gibi, gündelik yaşantının getirilerinden de kaynaklı olabilir. Sırt ağrıları için en etkili çözümlerden birisi de sırt masajıdır. Günümüzde yorgunluk sonucu oluşan ağrılardan dolayı masaj yaptırmak çok tercih edilen bir yöntem, uygulamadır. Özellikle de ağrıların en çok görüldüğü sırt kısmı için uygulanan, sırt masajı oldukça popülerdir. Sırt masajını doğru uygulamak için bazı noktalar bulunur.


Sırt masajı uygulanırken özellikle sırtın üst bölgesi çok önemlidir. Ağrıların en yoğun ve en çok görüldüğü noktalardan birisidir. Bu bölgeye boyun masajı uygularken de en önemli nokta, masajın omurga kısmına baskı yapılmamasıdır. Sırt masaj uygulamasında en önemli noktalardan bir diğeri de bel bölgesidir.


Sırt Masajı Hareketleri Nelerdir?


Sırt masajı uygulanırken gelişi güzel hareketler uygulamak doğru değildir. Sırt masajı uzmanlık gerektiren bir uygulamadır ve bazı teknikleri bulunur. Bu teknikler petrisaj, öfleraj, tapotman (vurmalı hareketler) , kas kaldırma teknikleri, bükme ve yelpazeleme gibi özel tekniklerden oluşur.


Sırt Masajı Nasıl Yapılır?


Sırt masajı uygulamak basit görünüyor olsa da dikkat ve titizlik ile yapılması gereken, önem taşıyan bir uygulamadır. Masaj yapılacak birey için rahat bir yer, alan ayarlanmalı ve oraya yatırılmalıdır. Masajı, kıyafetleri çıkararak uygulamak gereklidir, yoksa istenilen etki görülemeyebilir. Masaj yaptırılan bireyin rahatlaması için sakin müzikler açılabilir.


Bu sayede de kasları gevşeyecek ve masaj uygulamak daha kolay olacaktır. Masajı uygulayacak kişi bu konuda uzman olmalıdır. Masajı uygulayacağı noktaları ve uygulayacağı teknikleri iyi şekilde bilmelidir. Masaj uygularken masajı yapan kişinin ellerinin vücut üstünde kayabilmesi için yağlanması gereklidir. En önemlisi sırt masajı uygulamasını bu konuda uzman ve bilgili bir kişinin yapmasıdır.Sırt Masajının Faydaları Nelerdir?


Sırt masajı yaptırmanın rahatlamak ve gevşemek dışında bir sürü faydaları vardır. Sırt masajı uygulanan bireyin, kas dokusu esner ve kan akışında da artış gözükür. Bu sayede kişinin duruşunda da düzelmeler meydana gelir. Sırt bölgesinde oluşan kronik ağrılar azalır ve kas ağrıları, kas kasılmalarında azalmalar gözle görülür. Sırt masajı uygulamasının bunlar gibi pek çok faydaları vardır.


Hamilelikte Sırt Masajı Yapılır Mı?


Hamilelik esnasında en çok merak edilen sorulardan birisi de, sırt masajı yapılır mı? Hamilelikte sırt masajı yapılabilir, fakat normal kişilere olan sırt masajı uygulaması gibi değildir. Hamilelik esnasında uygulanan sırt masajı daha farklı ve daha dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Masaj uygulamasının yapım şekli, hamileliğin hangi dönemince olduğuna göre de farklılık gösteren bir faktördür.


Hamileliğin başında olan bir bireyle, sonlarında olan bireye aynı sırt masajı uygulanamaz. Hamilelik döneminde olan bireyler, sırt masajını kesinlikle bu konuda uzman, bilgi sahibi olan kişilere yaptırmalıdır ve bu kişilere hamileliğin hangi döneminde, kaçıncı ayında olduğunu da mutlaka belirtmelidir.


Sırt Masajı Sonrası Neden Ağrı Olur?


Sırt masajı sonrası ağrı yaşıyor olmak normal bir durumdur. Sertleşen ve kasılan kasların uyarılması sonucu bazı bölgesel ağrılar meydana gelebilir. Daha önce sıkça masaj yaptırmıyorsanız ya da ilk masajınız ise sonrasında ağrıların oluşması gayet normal bir durumdur. Sırt masajı sonrasında çok acı verici ve uzun süreli ağrınız olur ise, masaj yanlış bir şekilde uygulanmış olabilir. Ağrılar için de bir uzman doktora gözükmeniz gereklidir.

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page